Bakopa Nedir? Önerilen Brahmi (Bakopa) Dozajları


Bacopa monniera olarak bilinen ve Hindistan’ın bataklık bölgelerinde yetişen Brahmi bitkisi sağlık açısından önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli sağlık sorunlarını giderme ve hafızayı destekleme bakımından etkili bir fonksiyonu bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda günlük maksimum 450 mg olarak alınacak olan dozların yeterli olabileceği söylenebilmektedir. Ancak öte yandan insanların bu yöndeki bitkisel tedavilere başlamadan önceki zaman diliminde de sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerektiği ifade edilmektedir.

Brahmi Bitkisinin Stres Belirtilerinde Kullanımı

Brahmi bitkisi günde üç kez olmak üzere 100 mg dozlar halinde kullanılabilmektedir. Bu dozların alınmasıyla beraber stres ve anksiyete bozukluklar hafifletilebilir. Aynı zamanda da bu yöndeki kullanım sayesinde hipokondriyazis, korku durumları ve ciddi hastalıklara yakalanma ihtimalini de düşürme konusunda etkili olarak söylenebilmektedir. Kişilerin kendilerini çaresiz bir konumda görmemeleri halini yaşamaları durumunda da ortaya çıkmaktadır.

Saglik Icin Onerilen Brahmi Dozajlarii
Bakopa Nedir? Önerilen Brahmi (Bakopa) Dozajları 36

Brahmi Bitkisinin Zihinsel Faaliyetler İçin Kullanımı

Brahmi bitkisini günde 300 mg olarak kullanılması durumunda yapılan araştırmalar zihinsel yönde fayda sağladığını gösterdi. Araştırmalar sonrasında 12 hafta süreli olarak bu şekilde bir kullanımı ortaya koyan kişilerde bacopa ve placebo sorunlarını hafiflettiği de görüldü. Öte yandan yapılan bu takviyeler sonrasında da görsel bilgi işleme hızının arttığı, hafızanın geliştiği ve öğrenme oranının daha da yükseldiği de görüşmeye başladı.

65 yaş üzerinde olan kullanıcıların günde bir kez 300 mg brahmi bitki özünü almaları sonrasında da hafızalarının yeniden canlanması ve ilgili olmadıkları bilgilerle alakadar olmadıkları da gözlemlendi. Aynı zamanda da depresyon ve anksiyete gibi durumlara dair risk ihtimallerinde de azalma görüldü.

Saglik Icin Onerilen Brahmi Dozajlariii
Bakopa Nedir? Önerilen Brahmi (Bakopa) Dozajları 37

Brahmi Bitkisinin Parkinson Hastalığı İçin Kullanımı

Brahmi bitkileri Parkinson hastalığı için de alternatif bir tedavi yöntemi olarak görülebilmektedir. Merkezi sinir sistemine bağlı olarak ortaya çıkan yavaş hareket etme, sürekli titreme, değişen yürüyüş biçimi ve sert hareket etme durumlarını engelleyen bir faktör olduğu görüldü. Parkinson hastaları için son derecede etkili olan bu bitki sayesinde beyin etkileşimleri daha iyi bir hale gelebilecektir. Bu sayede de sinir sisteminin daha iyi bir hale gelmesinin yanı sıra bilişsel işlevin niteliklendirilmesi ve daha iyi bir ruh halini ortaya koymada da etkili olarak sayılabilecektir. Bu yönde bir tedavi esnasında günde iki kez 200 mg Brahmi alımı da tavsiye edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir