Bacaklarda Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?


-9
77 Paylaşım, -9 Beğeni

Bacaklarda çıkan sivilceler, özellikle kadınlarda daha rahat kıyafetler giymeye bir engel olabilir. Bacaklarda ya da vücudun başka bir yerinde çıkan sivilcenin nedeni, cildin saç köklerinden kaynaklanır.

Saç köklerinde saç üreten hücrelerin yanı sıra saç folikülleri ve yağ bezleri bulunur. Bu yağ bezleri cildin yağlanarak nemli kalmasını sağlar.

Saç folikülleri tıkandığı zaman, tıkandığı zaman ya da iltihaplandığı zaman sivilce meydana gelir. Sivilceler yüzde yaygın olmakla beraber, bacaklarda da görülür. Bacaklarda çıkan sivilcenin nedeni genelde diğer cilt sorunlarıdır.

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi)

Bacaklarda kalıcı ya da tekrarlayan sivilce ve benzeri bir döküntü büyük ihtimalle keratoz pilaris (KP) adı verilen ve tavuk derisi olarak da bilinen bir durumdan kaynaklanmaktadır. Tavuk derisini duymamış olabilirsiniz, ancak çok yaygın olarak görülür.

Saç foliküllerinin keratin adı verilen bir protein türü tarafından tıkanmasından dolayı küçük ve ağrısız sivilce olarak meydana gelir. Bu döküntüler tavuk derisine benzer ve hafif kaşıntılı olabilir.

Keratosis pilaris genellikle uyluk bölgesinde görülür ve bacakların alt kısımlarına kadar uzanabilir. Kolların üst arka kısmında da sıklıkla görülür.

Birçok kişi tavuk derisi oluşumunu sevmez, ancak tıbbi olarak bu oluşumların bir zararı yoktur. Bu oluşumların meydana geldiği bölgeye peeling uygulaması yapılabildiği gibi, duştan sonra bir nemlendirici kullanmak keratosis pilarisin kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Bu uygulamalar etkili olmazsa ve döküntüler sizi rahatsız ediyorsa, diğer tedavi yolları için doktora danışarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Buna Bakın  Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir? Hangi Vitaminler Cilt için Önemli?

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

Folikülit genelde hassas olan ve içerisinde irin olan kırmızımsı sivilcelere neden olur ve foliküllerin iltihaplanması olarak bilinir. Saç foliküllerinin tıkanması, enfeksiyonu ya da fiziksel olarak tahriş olması folikülit oluşumunun tetikleyebilir. Bu durum, bacaklar da dahil olmak üzere, saç köklerinin yer aldığı her bölgede ortaya çıkabilir.

Bacaklardaki tüyleri tıraş etmek ya da tüy dökücü krem kullanmak, saç köklerini enfekte edebilir, fiziksel olarak tahriş edebilir ya da her ikisine aynı anda sebep olabilir. Bu durumda kıl kökleri folikülit oluşumuna daha yatkın hale gelir. Bacaklarınızda saç köklerinin tıkanmasına neden olabilecek yağ bazlı bir nemlendirici kullanmanız durumunda da tıkanma meydana gelebilir.

Folikülit tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Örneğin; bakteriyel bir folikülit için kullanılan yaygın tedaviler arasında, antibakteriyel bir sabunla yıkama ya da topikal bir antibiyotik krem uygulaması yer alır.

Daha şiddetli olan enfeksiyöz folikülit durumlarında ağız yolu ile alına antimikrobiyal ilaç kullanımı gerekebilir.

Epilasyon ile ilişkili tekrarlayan folikülit durumunda, kıl kökünün tekrar büyümesine izin verdikten sonra farklı bir yol deneyerek tedavi edilebilir.

Bacakta Sivilce Çıkmasının Diğer Nedenleri

Bacakta çıkan sivilcelerin çoğuna keratosis pilaris ya da folikülit neden olur. Ancak bunların yanında başkaca daha az görülen nedenler de vardır. Örneğin; genital uçuk sivilce benzeri bir döküntü oluşmasına neden olabilir. Sivilce önce için sıvı dolu kabarcıklara, daha sonra da ülsere dönüşür.

Ayrıca Buna Bakın  Soğuk Su İçmek Sağlıklı Mıdır? Soğuk Su İçmenin Yararları

Bazı böcek veya böcek türlerinin ısırması nedeniyle sivilce benzeri döküntüler ortaya çıkabilir. Bunun yanında bazı ilaçlar da saç folikülleri olan bölgelerde sivilce benzeri bir döküntüye neden olabilir. Diğer cilt hastalıkları da bacaklarda sivilce benzeri bazı döküntüler ile ortaya çıkabilir.

Bacaklarda çıkan açıklanamayan sivilce ve benzeri döküntünlerin doğru bir teşhis ve doğru bir tedavi için mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Aşağıda yer alan belirtiler yaşamanız halinde tıbbi bir yardım almanız gerekebilir:

  • Döküntü, kızarıklık ya da şişlik
  • Deri altında topaklanma
  • Ateş veya titreme
  • Döküntü bölgesinde kaşıntı
  • Döküntü bölgesinde yanma
  • Döküntü bölgesinde karıncalanma
  • Döküntü bölgesinde irin çıkması

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-9
77 Paylaşım, -9 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
8
hate
confused confused
15
confused
fail fail
9
fail
fun fun
7
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
4
love
lol lol
2
lol
omg omg
3
omg
win win
3
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.