Bacak, Karın Ve Baldırdaki Kramplar Nasıl Geçer?


Her türlü krampı rahatlatmak için etkilenen bölgedeki kası germek çok önemlidir. Sonrasında ise iltihabı azaltmak ve rahatsızlıktan kurtulmak için kasa iyi bir masaj yapmak tavsiye edilir.

Kramp bir kas spazmı, yani yoğun egzersizden sonra gece veya herhangi bir zamanda dehidratasyon veya magnezyum eksikliği gibi durumlarda meydana gelebilen bir veya daha fazla kasın istemsiz kasılmasıdır. Krampları ortadan kaldırmak için bazı stratejiler şunlardır:

Bacak krampı

Bacak krampı durumunda ağrıyı azaltmak için yapılması gerekenler:

Uyluğun önünde kramp: Ayakta durun ve etkilenen bacağı geriye doğru bükün ve ayağınızı tutun ve bu pozisyonda 1 dakika durun.

Uyluğun arkasında kramp: Bacaklarınız düz bir şekilde yere oturun ve vücudunuzu öne doğru eğin, parmaklarınızla ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın ve 1 dakika bu pozisyonda kalın.

bacak krampi
Bacak, Karın Ve Baldırdaki Kramplar Nasıl Geçer? 36

Ayakta kramp

Parmaklarınız aşağı bakarken yere bir bez koyup ayaklarınızı bezin üstüne koyup ardından bezin üstünü yukarı doğru çekip bu pozisyonda 1 dakika tutabilirsiniz. Diğer bir seçenek de, düz bir şekilde oturmak ve ayak parmaklarınızı krampın tersi yönde çekerek ellerinizle parmaklarınızı tutmaktır.

Buzağı krampları

Buzağı krampı ön baldır gerginliğine neden olur. Bu durumda yapabileceğiniz şey duvardan yaklaşık 1 metre uzakta durmak ve ayaklarınızı yerde düz tutmak ve vücudunuzu yere yaslamaktır.

Bacağınızı düz bir şekilde yerde oturmak ve bir başkasından ayağınızın ucunu vücudunuza doğru itmesini istemek başka bir seçenektir. Her iki pozisyonda da yaklaşık 1 dakika kalmalısınız.

Karında kramp

Karın kramplarını hafifletmenin iyi bir yolu şudur:

Karın krampları: sırtüstü uzanın , ellerinizi yanlarınıza koyun ve ardından kollarınızı uzatarak gövdenizi kaldırın. 1 dakika o pozisyonda kalın.

Karnınızın yan tarafında kramp : ayağa kalkın, kollarınızı başınızın üzerine uzatın, ellerinizi birbirine geçirin ve ardından gövdenizi krampın karşı tarafına doğru bükün ve bu pozisyonu yaklaşık 1 dakika koruyun.

El veya parmaklarda kramp

Parmaklardaki kramplar, parmaklar istemeden avuç içine doğru kasıldığında ortaya çıkar. Bu durumda yapmanız tavsiye edilen şey, açık elinizi bir masanın üzerine koymanız ve sıkışık parmağınızı tutup masadan kaldırmanızdır.

Diğer bir seçenek de, elinizi krampın karşısında, tüm parmaklarla tutmaktır. 1 dakika o pozisyonda kalmanız gerekir.

el krampi
Bacak, Karın Ve Baldırdaki Kramplar Nasıl Geçer? 37

Kramplarla Savaşmak İçin Yiyecekler

Yiyecekler ayrıca krampları tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur, bu nedenle Brezilya fıstığı gibi magnezyum ve B vitamini yönünden zengin yiyeceklere yatırım yapmalısınız. Ayrıca susuzluk da krampların nedenlerinden biri olduğu için daha fazla su içmek de gereklidir. 

Kramplar günde 1 defadan fazla ortaya çıktığında veya geçmesi 10 dakikadan fazla sürdüğünde, örneğin potasyum veya magnezyum takviyeleri içerebilen uygun tedaviye başlamak için doktora danışmanız önerilir. Hamilelikte kramplar daha yaygındır, ancak birkaç gün magnezyum gıda takviyesi almanız gerekebileceğinden doğum doktoruna bildirmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir