Bacak Anevrizması Nedir?


İnsanlar herhangi bir sebepten dolayı belirli hastalıklara yakalanabilirler. Tedavi edilen rahatsızlıkların olduğu gibi tedaviye yanıt vermeyen hastalıklarda vardır. Günümüzde sık rastlanan bir durum olan anevrizma hastalığı nörolojik alanda da görülen bir ağrı türüdür. Yetişkin bireylerde görülen bacak anevrizması hastalığı 4 işaretle kendini belirten bir rahatsızlıktır.

Bacak bölgesinde ortaya çıkan anevrizma, bacak duvarının zayıf bir yapıda olması ve buna bağlı olarak incelmesi sebebiyle arterin geniş olan bölümünü ifade eder. Vasküler Cerrahi Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre, bacak anevrizmaları çok ender görülen yaklaşık olarak nüfusun yüzde 1’inden daha az bir oranda karşılaşılan bir durumdur. Bacak anevrizması ciddi olarak görünse de yırtılma riski çok düşük bir seviyededir.

Bacak Anevrizması Nasıl Oluşur?

Kişilerin bacak bölümlerinde meydana gelen anevrizma, alt bacak ve ayağa kan iletmek için dallanmadan önce diz arkasından geçen popliteal arter alanında gelişen bir durumdur. İliofemoral anevrizmalar, kalçayla birleştiği bölümden bacağa giren büyük arterleri içerir ve çok daha nadirdir. Çoğu bacak anevrizması, özellikle küçük bir ölçüdeyse kesinlikle bir semptom göstermez. Ancak semptomlar yavaş yavaş gelişmeye başladığında  genel olarak etrafındaki dokuları sıkıştıran anevrizma veya dileta arterde bir kan pıhtısı atması sebebiyle oluşurlar.

Bacak Nabız Kitlesi

Genel olarak bacak anevrizması hiçbir semptom ortaya çıkarmadığı için komplikasyonlar gelişene kadar kesinlikle fark edilmezler. Ancak bununla birlikte, normal arter atımından değişik olan ağrısız ve acısız bacak nabız atan bir kitle, zeki bir insanın veya uzman bir doktorun dikkatini çekebilir. Popliteal bir anevrizma durumunda diz arkasında bir kitle tespit edilebilir.

Prof.Dr. Selim İsbir / Bacak Damar Tıkanıklığı

İliofemoral bir anevrizma kitlesi bacakta etken bir rolü olan uyluk kemiği ve kalçanın birleştiği kıvrımın ortasına doğru yayılabilir. Anevrizma da her zaman hareketli bir kan akışı vardır. Çalkantılı olan bu kan akışının sebep olduğu titreşim nedeni ile kitlenin nabzı doktor tarafından anlaşılamayabilir. Doktor kitleyi bir stetoskopla dinlemek, bu türbülanslı akışı doğrulamak zorundadır. Burada patlama adı verilen fışkıran ses ortaya çıkar. 

Bacak Anevrizmasına İşaret Eden Nedenler

Bacak anevrizması etrafındaki bir siniri sıkıştırarak bacakta ve ayakta karıncalanma, aşırı uyuşma, bacakta yanma hissi veya ateşli bacak ağrısına sebep olabilir. Bu bilgiler tipik olarak anevrizma bölgesinin yakınında oluşur ve aşağı bölgeye kadar yayılır. Motor sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak kas zayıflığı ve kas incelmesi durumu da ortaya çıkabilir. Ender görülmesine rağmen, anevrizma yakındaki bacağın kemiklerini sıkıştıracak kadar büyükse kötü bir şekilde ağrıyan şiddetli  kemik ağrısı oluşabilir.

Derin Ven Trombozu (Derin Toplardamar Tıkanıklığı) | Dr. Suat DOĞANCI

Bacak ağrısı, anevrizma içinde, pıhtı dışında yer alan bacak bölgesine kan akışını yavaşlatan bir şekilde  kan pıhtısı oluşursa da gelişebilen bir detaydır. İskemik tia ağrısı olarak da bilinen bu tip ve nörolojik ağrı, tipik olarak yapılan aktivite ile daha da kötüleşir ve arter damar tamamen bloke edilmemişse dinlenmeyle minumum seviyeye düşer. Ani ve şiddetli gelişen bacak ağrısı, anevrizma kaynaklı bir kan pıhtısı veya anevrizmanın yırtılmasıyla bacak ana arterinin tamamen tıkandığını gösterir.  Bu durum acil tıbbi tedavi gerektiren bir durumdur ve hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi kaçınılmaz bir konuyu oluşturur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir