B12 Vitamini Neden Akne Yapar?


Akne, derideki yağ bezleri tarafından salgılanan yağlı bir madde olan sebumun aşırı üretiminden kaynaklanır. Fazla yağ, cilt gözeneklerini yapışkan hale getirerek kir ve sebumun içeride sıkışmasına neden olur. Bu bakteriler cilt yüzeyinin altında kaldığında, beyaz bir nokta oluşur. Sebum cilt pigmentleriyle birleştiğinde ve gözenekleri tıkadığında ise siyah nokta ortaya çıkar. Her iki durumda da, bakteriler çoğalır ve iltihaplanmaya neden olur. B12 Vitamininin aşırı alımı da akne gelişimiyle bağlantılıdır.

indir 5 2
B12 Vitamini Neden Akne Yapar? 36

Arka Plan

Anemiyi önlemek için B12 vitamini gereklidir. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu düzenlemede folik aside ve demire yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca gıdaların emilmesi ve tüm hücrelerde genetik materyal olan DNA’nın oluşturulması için gereklidir. Ek olarak, B12 vitamini sinir hasarını önler ve doğurganlığı korur. Sıkı vejetaryenler genellikle B12 vitamini takviyesi gerektirir çünkü bu vitamin neredeyse sadece hayvan dokularında bulunur.

Yüksek Doz B12 Vitamini

Yapılan bir araştırmada, yüksek dozlarda B12 vitamini almak yüzde ve üst vücutta sivilceye neden olabildiği gözlemlenmiştir. Başka bir araştırmada ise aknenin günlük alınan fazla B12 vitamini takviyeleri ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki durumda da B12 vitamini kullanımı kesildiğinde semptomlar hemen düzelmiştir. Bu çalışmalar, çok yüksek alımlarda, B12 vitamininin akneye neden olabileceğini düşündürmektedir.

Nedenler

B12 vitamininin neden akne yaptığı bilinmemektedir. Yapılan bir çalışma, B12 vitamininin uzun süreli ve fazla kullanımında foliküler epitelyumda tahrişe neden olabileceğini ve daha sonra inflamatuar bir cilt reaksiyonu oluşturabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, B12 vitamini takviyesinden kaynaklanan yan etkilerin çok nadir olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar önerilen miktarlarda alındığında B12 vitamini takviyesinin güvenli ve toksik olmadığını belirtmiştir.

Önerilen dozaj

indir 6 1
B12 Vitamini Neden Akne Yapar? 37

B12 için önerilen dozaj yetişkinler için günde 2.4 mcg, hamile kadınlar için günde 2.6 mcg ve emziren kadınlar için günde 2.8 mcg’dir. Diyetinde düzenli olarak et, süt ve diğer süt ürünleri alan kişiler, günlük gereksinimlerini B12 takviyesi olmadan karşılayabilir. Sivilce gibi yan etkilerden kaçınmak için B12 takviyesini sadece bir sağlık uzmanının gözetiminde alın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir