B12 Vitamin Alımında En Etkili Yöntem Hangisidir? Enjeksiyon Mu, Dil Altı Mı?


Yapılan araştırmalar, B12 vitamin eksikliğinin günlük yaşantımızı olumsuz etkileyebileceğini ve sağlık açısından birtakım etkilerinin olduğunu ortaya koymuşlardır. DNA sentezindeki önemli rolü ya da nörolojik bir takım etkilerle ruh halinin olumsuz etkilenmesi bunlara örnek olarak söylenir. B12 vitamin eksikliğini gidermek için bir takım yollarla vücuda alınır. Bunlar; enjeksiyon, ağızdan alınan tabletler ya da dil altı olarak kullanılan pastillerdir.

Elbette ki tüm bu yöntemlerin amacı mevcut olan B12 vitamin eksikliğini gidermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta seçilecek yöntemdir, zira bazıları daha etkili yöntemlerdir. B12 vitamin eksikliği tedavi edilmediği takdirde, çözümü olmayan nörolojik tahribatlara ve sinir sistemi hasarlarına yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar, B12 vitamin eksikliği kandaki amino asit seviyelerinin artmasına, kardiyovasküler rahatsızlıklara, bunama ve felç gibi bir takım istenmeyen durumlara yol açar.    

Kimlerde B12 Vitamin Eksikliği Görülür?

Sağlıklı yetişkin bireylerden bahsedecek olursak, B12 vitamin eksikliği nadir görülen bir durumdur. B12 vitamini normal şartlarda vücut tarafından depolanır ve yavaş kullanılır. Bu sebeple uzmanlar, B12 vitamin seviyesini sabit tutabilmek için küçük miktarlarda alınması yeterlidir. Böyle olmasına karşın bazı insanların B12 vitamin eksikliğinin riskli bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Riskli kişiler şu şekilde gruplandırılmıştır;

2 42
B12 Vitamin Alımında En Etkili Yöntem Hangisidir? Enjeksiyon Mu, Dil Altı Mı? 36
  • Vegan ve vejetaryenler; yapılmış olan araştırmaların ortaya koyduğu sonuca göre, B12 vitaminin doğal yollarla alınma yöntemi günlük beslenmedir ve bulunduğu besinler ise karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, tavuk, alabalık, yumurta, et ve süt ürünleri olarak belirtilmiştir. Bu sebepten ötürü, bahsedilen besinlerin yeteri kadar tüketemeyen vegan ve vejetaryenlerde B12 vitamin eksikliğinin görülme riski artmıştır.
  • 60 yaş üstü kişiler; bu kişilerin riskli grupta olmasının sebebi ise, B12 vitaminin alınan besinlerden emilmesi için mide, pankreas ve ince bağırsağın sağlıklı çalışmasına bağlıdır. İlerleyen yaşlarda bu organların işlevleri de bozulmaya başladığından 60 yaş ve üzeri kişilerde B12 vitamin eksikliği görülme riski artar.
  • Özel sağlık nedenleri olan kişiler; sahip olunan bazı rahatsızlıklardan dolayı B12 vitaminin emilimi düzgün bir şekilde gerçekleşemez. Bu durumda B12 vitamin eksikliği görülme riski artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu hastalıklar; çölyak, pernisiyöz anemi, atrofik gastrit, pankreas yetmezliği, gastrointestinal ameliyatı olmuş kişiler ve alkol bağımlığı olan kişiler olarak belirtilmiştir.   

B12 Vitaminin Takviye Olarak Alınma Yolları

B12 vitaminin dışarıdan takviye olarak alınmasının birçok yolu vardır. Bu yazıda sadece en yaygın olanları belirtilmiştir.

  • Dil altı pastilleri; bu yöntemler alınan pastiller dil altına konur ve tükürük yardımıyla çözünmesi sağlanır. Vücut, çözünen B12 vitaminini ağındaki çeşitli dokular sayesinde emer.
  • Enjeksiyon yöntemi; günümüzde B12 vitamin eksikliğini gidermek için B12 aşıları mevcuttur. Bu yöntemle B12 vitaminin direk olarak kana karışması sağlanır.
  • Ağızdan alınan tabletler; bu tabletler tüketilen besinler gibi ağız yoluyla alındıklarından, B12 vitaminin ince bağırsakta çözülebilmesi ve oradan da emilip kana karışabilmesi için öncelikle bu tabletlerin mide tarafından parçalanması gerekmektedir.

Bu yöntemin hangisinin en iyi olduğu ise yapılan araştırmalarca belirtilmiştir. Çoğu insan B12 aşıları yerine dil altı olarak alınan pastilleri tercih edebilir. Aşıların sebebiyet vereceği hafif ağrıya katlanmaktansa, dilin altına alınan pastillerle, hızlı çözünen B12 vitamini ağrısız bir şekilde alınabilir. B12 vitamini almanın en etkili yolunu seçmek için, B12 eksikliğinin sebebinin ne olduğunu tam olarak bilmek gerekmektedir. Eğer ki B12 vitamin eksikliği, pankreas yetmezliği, kısa bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı veya bakteriye bağlı aşırı büyüme gibi bir rahatsızlığa bağlı ise, belli aralıklarla yapılacak olan B12 vitamin aşıları hayatınızın bir parçası olmak zorundadır.

Nasıl Kullanılır

Öte yandan, B12 vitamin eksikliği yetersiz beslenmeye, ya da normal beslenmenizdeki eksik gıdalardan kaynaklıysa, öğünlere yayarak oral tablet şeklinde B12 vitamin takviyesi alınabilir. Bunun yerine yıllık olarak B12 aşısı da uygulanabilir. Vegan beslenmeye sahip kişilerde, B12 vitamin takviyesi ömür boyu olmalıdır. B12 vitamin seviyesi normal düzeye ulaştığında dışarıdan takviye kesilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, dışarıdan tablet, dilaltı pastil ya da aşı yöntemi ile B12 takviyesi alan kişilerin, almayan kişilerle kıyaslandıklarında B12 vitamin seviyeleri oldukça yüksek olarak ölçülmüştür. Ayrıca bu araştırmalarda dil altı pastillerinin B12 aşılarından daha etkili olduğu vurgulanmış ve B12 vitamin eksikliğinde ilk başvurulması gereken tedavi olarak belirtilmiştir.

3 27
B12 Vitamin Alımında En Etkili Yöntem Hangisidir? Enjeksiyon Mu, Dil Altı Mı? 37

Bu araştırmalarda, pernisiyöz anemi hastalığına sahip kişiler ayrıca incelenmiştir. Bu hastalığa sahip kişileri B12 vitamini takviyesi için dil altı pastil kullanımı, hastalığa bağlı olarak vücudun emme refleksinin azalmasından dolayı öncelikli tercih olmamalıdır. Bu durumda B12 vitamin eksikliğini tedavi etmek için, günlük olarak yüksek dozlar gerekli olmaktadır. Oral tabletlerde bu hastalığa sahip kişilerin ihtiyacını karşılamak için yetersiz kalabileceğinden, tercih edilmesi gereken en etkili tedavi enjeksiyon yani B12 vitamin aşıları olmalıdır. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen B12 vitamin eksikliklerinde tercih edilebilecek tedaviler dil altına alınan pastillerle birlikte B12 vitamin aşıları olabilir.

Sağlık açısından herhangi bir sorununuz yoksa ve beslenmenizde özel bir program uygulamıyorsanız, B12 vitaminini mümkün mertebe doğal yollarla vücudunuza almalısınız. Tercih edilecek B12 vitamin takviyesi yöntemi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktara ve vücudunuzun özel durumuna bağlı olduğundan, herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.     


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir