B12 Eksikliği Depresyon ve Anksiyete Yapar Mı?


B12 vitamini eksikliği yaşıyorsanız, anksiyetenizin nedeni bu eksiklik olabilir. Kötü bir beslenme şekliniz varsa, vejeteryan bir beslenme uyguluyorsanız, çölyak hastalığınız varsa, Crohn hastalığınız varsa ya da 50 yaşının üzerindeyseniz diğer insanlara göre daha fazla B12 eksikliği yaşarsınız.

Doktora giderek bir kan testi yaptırırsanız B12 eksikliğinizin olup olmadığını anlarsınız. Bunun yanı sıra anksiyete yaşıyorsanız psikolojik danışmanlık gibi diğer yolları da seçebilirsiniz.

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

B12 Eksikligi Anksiyete Yapar Mi
B12 Eksikliği Depresyon ve Anksiyete Yapar Mı? 36

B12 seviyelerinde düşüş yaşanması anksiyeteye yol açabilir. Anksiyete yaşadığınız zaman korkulu ve endişeli bir hal alırsınız. Bu durumdan kurtulmak ve rahatlamak amacıyla bazı insanlar ilaçlarını kötüye kullanarak ya da alkol alarak kendini iyi hissetmeye çalışırlar. Ancak bu doğru bir davranış değildir.

Anksiyetenin fiziksel belirtileri şunlardır:

  • Bağ ağrısı
  • Göz Seğirmesi
  • Karın Ağrısı
  • Ağız kuruluğu
  • Terleme

Anksiyete ile beraber baş dönmesi, hızlı nefes alma, ishal, kalp atışında hızlanma, sinirlilik, uykusuzluk ve cinsel sorunlar da meydana gelebilir.

B-12 Eksikliği

Uzmanlara göre bazı B vitamini eksiklikleri, normalden daha fazla düzeyde kaygı yaşanmasına yol açabilmektedir. B vitaminleri, kişinin ruh halini düzenleyen nörotransmitterin üretilmesine yardımcı olur.

B12 eksikliğiniz varsa, vücudunuza gerekli olan B12’yi sağlaması için beslenmenizde bazı değişiklikler yapmanız gereklidir. Kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kabuklu deniz mahsülleri, süt ve yumurta tüketerek B12 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bu tür bir beslenme sizin için uygun değilse ve takip etmekte zorlanıyorsanız, B12 takviyesi kullanmak için doktorunuza danışarak bilgi alın. B12 vitamini bazı ilaçlar ile etkileşime girebileceği için ve yüksek dozlarda alındığı zaman zararlı olabileceği için mutlaka bir doktor tavsiyesini uygun olarak alınmalıdır.

B12 vitamini ve Anksiyete
B12 Eksikliği Depresyon ve Anksiyete Yapar Mı? 37

Anksiyete ve Depresyon

Depresyon iki haftadan daha uzun süren bir durumdur ve kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkiler. Üzüntü ve umutsuzluğa neden olur.

Uzmanlara göre anksiyete ile depresyon genelde bir arada yaşanır. Depresyon tanısı koyulan insanların en az yarısında anksiyete bozukluğu da vardır. Depresyon ile anksiyete farklı bozukluklar olsa bile belirtileri benzer olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir