B Vitamini Kompleks Eksikliğinin Belirtileri


B vitamini kompleksindeki B vitaminleri birçok önemli işleve sahiptir ve sağlık için hayati önemdedir. Çoğu insan bu vitaminleri yemekle alır, ancak B vitaminleri suda çözünür. Suda çözündüğü için vücudunuzun onları depolamaz ve her gün yenilenmesi gerekir bu yüzden B vitamini eksikliği riski fazladır. B vitamini eksikliğinin belirtileri, hangi B vitamini eksik olduğuna bağlıdır.

B Kompleksi Nedir?

B vitamini kompleksi vitaminleri suda çözünür ve tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), biyotin (B7), folik asit (B9) ve kobalaminleri (B12) içerir. Bu vitaminler ortak fakat farklı fonksiyonlarda özelliklere sahiptir, hiçbiri tüm B vitaminlerini aynı anda gerektirmez. Enerji üretimi için B1, B2, B3 ve biyotin vitaminleri gereklidir; B6 vitamini amino asit metabolizmasına yardımcı olur ve hücre bölünmesi için B12 vitamini ve folik asit gereklidir. B vitamini grubunun her üyesinin önerilen günlük alım miktarı farklıdır. Bir eksikliğiniz olduğunda, belirli bir B vitamininin semptomlarınıza neden olması muhtemeldir.

Kimler Risk Altında

Bazı kişiler B vitaminlerinin bazılarının eksik olması riski taşırlar. Kötü bir diyet, vejetaryenlik, yaş, genetik, tıbbi durumlar, bazı ilaçlar, alkol kullanımı ve pestisitlere maruz kalma vücudun B vitaminlerine olan talebini arttırır.

B12: Yaygın Bir Eksiklik

Bitkiler B12 vitamini yapmaz. Sadece et, yumurta, kümes hayvanları, süt ürünleri ve hayvanlardan elde edilen diğer gıdalarda bulunur. Vejetaryenler genellikle düşük B12 vitamini seviyelerine eğilimlidir. Yaşlı insanlar da yiyeceklerden emilme yeteneklerinin azalması nedeniyle B12 vitamini eksikliği riski altındadır. Uzmanlar B12’de genel nüfusun yüzde 15’inin eksik olduğunu bildiriyor.

Ayrıca Buna Bakın  Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği sıklıkla bilişsel bozukluk, osteoporoz ve depresyon ile sonuçlanır. Diğer semptomlar arasında eller, bacaklar veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissi, dengeleme ve yürüme güçlüğü, anemi, kırmızı, şişmiş dil, karışıklık veya halsizlik ve yorgunluk vardır.

B Vitamini Eksikliği ve Depresyon

B kompleksindeki B6, B9 (folat) ve B12 vitaminlerinin eksikliği, depresyon ve diğer psikiyatrik problemlerle ilişkili bulunmuştur. Bir klinik çalışma, B12 vitamini eksikliği ve depresyon arasındaki bağlantıyı araştırmış ve sonuçlar, depresyonu olan hastaların yüzde 22’sinin yüksek bir B12 vitamini eksikliğine ve yüzde 36’sının normalden daha düşük bir B12 seviyesine sahip olduğunu gösterdi.

B Vitamini ve Nörolojik Hastalıklar

B vitamini eksikliği de bilişsel yeteneğin azalmasına neden olabilir. Yapılan bir çalışmada B vitamini alımını ve bilişsel bozukluk ve nörodejeneratif hastalık üzerindeki etkisini inceleyen 43 çalışmayı gözden geçirdi. Bulgular, düşük B12 vitamini seviyelerinin aşağıdakilerle ilişkili olduğunu göstermektedir:

  • Alzheimer hastalığı
  • Vasküler demans
  • Parkinson hastalığı

Ayrıca vejetaryenlik ve kan şekerini kontrol eden ilaçlar bu vitamin eksikliğine katkıda bulunan faktörler gibi görünüyordu.

Niasin Eksikliği ve Cilt Bozuklukları

B-kompleksi genellikle 10 ila 25 miligram B3 vitamini (niasin) içerir. Önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 14 miligram ve erkekler için 16 miligramdır. Eksiklikler nadir olmakla birlikte, hafif B3 eksikliğinin belirtileri hazımsızlık, yorgunluk, kusma, pamukçuk yaraları ve depresyonu içerir.

Niasindeki büyük bir eksiklik, cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkan pürüzlü, pullu bir dermatit olan pellagraya yol açabilir. Pellagra, B3 vitamini emilimini engelleyen alkol kullanımı, HIV, AIDS veya anoreksiya gibi tıbbi durumların bir sonucu olarak gelişebilir. Boyun döküntüsü, sinir sistemi sorunları ve sulu veya kanlı dışkı gibi gastrointestinal sorunları içerebilir. Şiddetli niasin eksikliğinin diğer semptomları arasında anksiyete, depresyon, titreme ve reflekslerde azalma sayılabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Sodyum ve Tansiyon Arasındaki Önemli İlişki

B Vitamini Eksikliği Anemisi

B6 vitamini, B12 vitamini ve folat, vücudunuzdaki hücrelere oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasında rol oynar. Bu vitaminlerin herhangi birinde bir eksiklik, zayıf beslenme, alkolizm veya bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Semptomları arasında sinirlilik, depresyon, dil iltihabı ve ağız köşelerinde ülserler vardır. Akut vakalarda da anemi ortaya çıkabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.