B Kan Grubu Olanlar İçin Beslenme Şekilleri


Beslenme ile kan gruplarının özellikleri arasında direk bir bağlantı olduğu kesinlikle kanıtlanmıştır. Bunu için de sağlıklı yaşamak adına kan grubu diyetleri çok önemlidir. Kan grubu diyetleri ile ilgili olarak ciddi çalışmalar yapan Peter J. D’Adamo, söz konusu diyetin mucidi olarak tanımlanır. Daha çok Asya ülkelerinde görülen B pozitif kan gruplarından olan insanların beslenmelerinde dikkat edecekleri bazı püf noktalar bulunuyor.

B Kan Grubunda Olanlar Hangi Besinlerden Kaçınmalıdır?

Pozitif ya da negatif fark etmeksizin B kan grubuna sahip bir kişinin uygulayacağı kan diyeti onun daha sağlıklı, ince yapılı ve daha çok enerji dolu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaşayabileceği sağlık sorunlarından kısa sürede kurtulmasına da fayda sağlayacak. Tabi bütün bunların yanında eğer kan diyetini uygulamaya karar verecekseniz. Daha önceden mutlaka doktorunuzla da görüşmek faydalı olacaktır. Belirttiğimiz gibi kan grupları insan yaşamına büyük etki verir ve sağlıklı yaşamaları için kan gruplarınızın sözünü dinlemelisiniz. Örneğin buğday başta olmak üzere tahıl ürünlerinden kaçınmak önemli olacaktır. 

2 41
B Kan Grubu Olanlar İçin Beslenme Şekilleri 37

B-pozitif kanı olan kişilerin, kan grubu diyetlerine göre beslenmelerinde en çok tavsiye edilen husus tam tahıllı ekmekler ve diğer tahıl ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmalarıdır. Bu ürünleri sıralayacak olursak, makarna, kepekli ürünler, bulgur ürünleri, buğday ve buğdaydan elde edilen ürünlerin şeker hastalığına davetiye çıkartacağını ve kilo almanın kolaylaşacağını söylemek mümkün. Her türlü buğday ve tahıl ürünlerinden kaçınmak B grubu kana sahip olanlar için büyük önem arz ediyor.

Tavuk Ürünleri

Kümes hayvanları diyeti açısından kan diyetinin mucidi olan D’Adamo, kümes hayvanlarının tüketilmesi özelikle de tavuk etinin bolca yenmesi B grubu kan sahipleri için ciddi bir tehlike olduğunu ifade ediyor. Tavuk ürünlerinin bağışıklık sistemini çökerteceği ve felç riskini artıracağını belirterek her türlü kümes hayvanlarının etlerinden uzak durulmasını tavsiye ediyor. Kırmızı etin söz konusu kan grupları için bir tehlikesi olmadığını belirten D’Adamo, bunların yanında deniz ürünleri ve domuz etinin de kesinlikle yasaklanmasının doğru olacağını söyledi. Başta balık türleri yani hamsi, midye, kalamar ve levrek gibi deniz ürünlerinin b grubu kan sahipleri tarafından tüketilmemesi önemli.

3 25
B Kan Grubu Olanlar İçin Beslenme Şekilleri 38

B kan grubu olanlar için süt ve süt ürünleri tüketimi, beslenme ile kan gruplarının özellikleri arsında doğrudan bir bağlantının olduğunu söylemiştik. B gurubunda olan insanların her türlü süt ve süt ürünlerini güvenle tüketmeleri tavsiye ediliyor. Bunun aksine A ile O grubunda olanlar için tehlikeli olabilecek olan süt ürünleri B olanlar için gönül rahatlığı ile tüketmeleri isteniyor. Süt ürünlerinin yanında her ne kadar kümes hayvanları tavsiye edilmese de yumurta ayrı tutuluyor. Buna göre B pozitif ve B negatif kan grubunda olanların süt, peynir, yoğurt ve yumukta çeşitlerini tüketmeleri bir tehlike oluşturmuyor. Ancak söz konusu peynirler olunca dikkat edilmesi gereken husus krem peynirlerden uzak durulması olacak. Mavi peynirler ve krem peynirlerin bu kan grupları için iyi bir besin olmadığı da verilen bilgiler arasında.

Bitkisel Besinlerin Tüketilmesi

B kan grubunda bulunanlar için protein kaynaklarına da dikkat edilmesi isteniyor. Bilim adamı D’Adamo, bu kan grubunda bulunan insanların daha çok bitkisel içerikli protein kaynaklarının kendileri için faydalı olmayacağı görüşünde. Hatta D’Adamo, bitkisel proteinlerin yasaklanmasının bile doğru olacağını ifade ediyor. Kan şekeri ile direkt bağlantılı olan bitkisel ürünlere dikkat edilirken daha çok yağlı olan bitkisel ürünlerden kaçınılmasının önemine değinen D’Adamo, yağ oranı yüksek olan Antep fıstığı ve kaju konusunda da uyarılarda bulundu. Bunların yanında ay çiçeği, bezelye gibi ürünleri de çok tüketmemek gerekli. Kan diyeti ile ilgili çok önemli çalışmalarda bulunan ve sonuçlarını ortaya koyan D’Adamo, kan diyetinde pozitif ve negatif kan farklılıklarını bile belirliyor ve önerilerde bulunuyor. Mesela B pozitif olanların meyve ve sebzeler konusunda çok iştahlı olmalarını öneriyor. Taze meyve ve sebzelerin B pozitif olanlar için tam bir sağlık kaynağı olacağını belirtiyor ancak domates, kopartılmış avokado, baklagillerin tamamı ve balkabağı ile zeytin türleri ve turptan da uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

1 41
B Kan Grubu Olanlar İçin Beslenme Şekilleri 39

B Grubu Dikkat Etmeli

B grubu olanlarda metabolizmanın sağlıklı işlemesi önemli. Bunun için mısıra dikkat edilmesi gerekiyor. Mısır ve mısır ürünleri yapısal olarak metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Bu konuda b kan grubundan olan insanların mısır konusunda hassas olmaları gerekiyor. Çünkü yavaş çalışan bir metabolizma diyabet ve şeker hastalığına davetiye çıkartıyor. Yapılan araştırmalar, testler ve incelemeler sonucunda ortaya çıkartılan kan diyeti ve kan gruplarının beslenme programlarına göre, beslenmek ve sağlıklı beslenmek aslında herkes için çok önemli. Tüm insanların ticaret amaçlı olarak üretilen işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Tamamen uzak durulması mümkün olmayan hazır işlenmiş gıdaların sınırlandırılması ve eğer mecbur değil iseler kullanılmaması çok ama çok önemli. Asitli içecekler de insan sağlığı açısından önemli. Eğer siz de bir B grubu kana sahipseniz kesinlikle sade ya da meyveli fark etmez mutlaka sodadan uzak durmalısınız. Gazlı ve asitli içecekler ve alkollü içecekler konusunda B grubu kana sahip olanlar şiddetle uyarılıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir