Ayda 5 Kilo Nasıl Alınır? Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler


Kişilerin amaçları vücutlarına yağ ya da kas kazandırmaksa ayda beş kilo almak hiç de zor değildir. Ancak ana amaç tam olarak beş kilo kas temin etmek ise bu iş için gerekli olan zaman değerlerinin yeniden düşünülmesi gerekebilmektedir. Çünkü beslenme düzeni ve sağlık durumu çok iyi olmasına karşın bu kadar kısa sürede vücuda bu kadar fazla kas eklemek hemen hemen imkânsız olarak tanımlanmaktadır.

Vücuda Kas Kütlesi Kazandırmak

Ayda beş kilo nasıl alınır konusundan ziyade beş kilo kas kazanımı için bir program gerekmektedir. Fakat bunun için kaslar ile alakalı olan hipertrofiyi gibi isimlerin bilinmesi gerekmektedir. ACE, bu kelimenin tanımlamasını ağırlık kaldırma ya da dinlenme gibi durumlarda kitle alımlarının hızlandırılması yeteneği ve gücü olarak yapmaktadır. İş kaslara gelinde ise duruma kasın büyümesi olarak bakmak mümkündür. Bu alandaki iyi haber iki sistemin birbirinden ayrı kalamamasıdır. Uzmanlardan yapılan açıklamalar bir insanın ne kadar güçlü olduğu ile kaslarının büyüklüğünün paralel olduğunu göstermektedir. Yapılan açıklamalar çerçevesinde bir ayda beş kilo kas kazanmak ya da ne kadar kas kazanılabileceğinin söylenmesi kolay değildir. Çünkü insanların kas kazanım miktarları genetik yapılarına, beslenmelerine, genel sağlık durumlarına, egzersiz biçimlerine göre değişim gösterebilmektedir. Güvenli olan söylem bir ay içerisinde nasıl beş kilo kas kazanılamayacağı üzerinedir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar bireylerin ortalama olarak sekiz haftalık bir çalışma yaparak bir ya da iki kilo kas kazanabileceği yönündedir.

kilo almak icin tavsiye
Ayda 5 Kilo Nasıl Alınır? Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler 36

Beş Kilo Kas Kazanmak

İnsanların kas kazanabilmelerinin ilk adımı bir ayda beş kilo kas kazanamayacaklarını kabul etmekle başlamaktadır. Ayda beş kilo almak yerine kas kazanımı için istenen sonuçlara erişim sağlamak için bireysel duruma uygun bir egzersiz programının tasarlanması gerekmektedir. Uzmanlar direnç antrenmanlarının kişisel seviyeye göre belirlenmesinin gerekliliğinin altını çizmektedir. Orta ya da ileri seviyede bulunan bireyler kaslarını artırabilmek için haftanın dört ya da altı gününde egzersiz yapmalıdır. Fakat bu tür egzersizlerde bir rutin önerisi yapılamamaktadır. Çünkü farklı ve bölünmüş olan rutinlerin uygulanması mümkündür. Üç gün spor bir gün tatil bu alanda örnek olarak verilebilmektedir. Kas kazanmak isteyenler için ACE; üç ya da altı set, setlerde altı ya da on iki tekrar, diğer sete geçmeden otuz ya da doksan saniye dinlenme önermektedir. Egzersizlerin seçimlerinde; deadlift, rows, chest press, lat pull-down benzerinde hareketler arasında seçimler de yapılmalıdır.

Kas Kazanımında Beslenme ve Diyetin Önemi

Kişilerin ayda beş kilo almak ya da diğer tabirle kaliteli olarak kas kazanabilmeleri için antrenmanlar yeterli değildir. Bireyler antrenmanların sonrasında zarar gören kasların onarılmasını ve büyümesini desteklemeleri gerekmektedir. Bunun için de her egzersiz sonrasında belli bir dinlenme süresi oluşturulmalıdır. Dinlenme süreleri kasların büyümesinde de olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu konuda verilen ortama rakamlar bir kas kütlesinin yeniden çalıştırılabilmesi için 48 ila 72 saat arasında beklenmesi şeklindedir. Kas kazanımında etkili olan bir diğer etmen ise gece dinlenmesi ve uykudur. Mayo Klinik bu konuda ideal olan uygu saatini dokuz olarak açıklamıştır. 

diyetin onemi
Ayda 5 Kilo Nasıl Alınır? Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler 37

Kasların kazanımında ve büyümesinde yeterli miktardaki kalorinin temin edilmesi de oldukça önemlidir. Bu konuda, büyümek için yemelisin, şeklinde tabirler de kullanılmaktadır. Ancak beslenmedeki kalori miktarları aynı değildir. Bireyler ne kadar kilo almak istediklerine farklı miktarlarda karbonhidrat yağsız protein ve sağlıklı yağ tüketimi yapmak zorundadır. Bu tür beslenmelerde günlük kalori ihtiyacı 300 ila 500 arasında artırılabilmektedir. Kas yapmak isteyenlerin atıştırmalıklarla birlikte günde üç ya da dört öğün yemeleri de gerekmektedir. Verilen öneriler ve program bir ay içerisinde beş kilo kas edinilmesini sağlamayacaktır. Ancak programın ve önerilerin takip edilmesi halinde beş kilo kas kazanımında önemli yardımcıların edinileceği kesindir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir