Ayakların Taraklı Olması Ne Demektir?


İnsan vücudunun en önemli kısımlarından biri ayaklardır. Birkaç çeşit ayak vardır. Taraklı ayak insanlarda da görülebilen ayak çeşitleridir. Ayakların taraklı olması ne demektir merak konusudur. Taraklı ayakların nasıl olduğunu merak edenler araştırmayı yapıyor.

Taraklı Ayak Nedir

İnsan vücudunun her parçası farklı olabilir. Ayakların taraklı olması ne demektir özelindebazı nedenlerden dolayı insan kemikleri uzun veya kısa olabilir. Ayaklar insanlar için çok önemli olan bölgelerdir. Ayaklar için birçok terim vardır. Özellikle taraklı ayak birçok kişinin duyduğu bir terimdir.  Özellikle insanlar bu durumdan görsel olarak rahatsız oluyorlar. Taraklı ayakların oluşmasının nedeni, tarak kemiklerinin uzun olmasıdır. Uzun taraklarda ayaklar daha geniş görünür. Bu durum insanları görsel olarak da rahatsız edebilir. İnsanlar geniş ayakları yapısal bir bozukluk olarak görürler. Ayakkabı seçiminde de sorun olan bu durum günlük hayatta da sorunlara yol açabilmektedir.

Taraklı ayağa tıbbi terimlerle halluks valgus denir. Ayak başparmağının etrafında; Kemiklerde çıkıntı, şişlik, kızarıklık, iltihaplanma ve sıvı tutulması gibi sorunlara neden olur. Genetik faktörlerin yanı sıra yanlış ayakkabı kullanımından da kaynaklanabilen tarak, hareket etme ve itme güçlüğüne neden olur. Taraklı ayaklar, nasır gelişimi, tahriş, sürekli tahriş, ayak başparmağının sertleşmesi ve bükülmesi ile tanınır.

1 21
Ayakların Taraklı Olması Ne Demektir? 36

Taraklı Ayaklar İçin Hangi Ayakkabılar Önerilir?

Taraklı ayaklı kişilerin giymemesi gereken bazı ayakkabılar vardır. Ayakların taraklı olması ne demektir açısından özellikle sivri burunlu ayakkabılar, ayakları taraklı kişiler için oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle sivri uçlu ayakkabılar, taraklı ayaklara sahip kişiler için önerilmez. Geniş bir burun, insanların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olur. Ayakkabı kesinlikle denenmeli. Dar burunlu ayakkabılar, taraklı ayaklı kişilerin uzak durması gereken ayakkabı türüdür. Ayakkabı burnu geniş olmalıdır.

Taraklı Ayak Nasıl Olur?

Sırt, ayağın yere değdiği ve en geniş ölçünün ölçüldüğü alana denir. Taraklı ayak, kemik başparmağın hemen altında dışa doğru kıvrıldığında görünür. Ayaklarım taraklı diyebilmek için kemiklerin çıkıntısının rahatsız edici düzeyde olması, nasır, tahriş gibi sorunlara yol açması gerekir. Gelişmiş taraklı ayaklar başparmaklarını hareket ettirmekte zorlanır. Ayakların taraklı olması ne demektir sorusuyla beraber başparmak anormal şekilde gerilir. Halluks valgus hastalığı olarak da bilinen taraklı ayak yapısı, ergenlikten itibaren her yaşta görülebilir. Ancak daha çok 25-40 yaş arası kadınlarda kendini gösterir. Taraklı ayakların nedenleri:

  • Genetik faktörler 
  • Yanlış ayakkabı seçimi 
  • Dar, topuklu ayakkabı kullanımı 
  • Ayak kırıkları, zedelenme ve kazalar

İlk belirtiler genellikle 10-15 yaş civarında başlar. Genelde bu yaşta genetik olan taraklı ayak yapısı toplumda daha çok kadınlarda görülür. Bunun nedeninin, kadınların günlük yaşamda espadrilles ve spor ayakkabı gibi daha rahat modeller yerine genellikle yanlış biçimde topuklu ayakkabı giymeleri olduğuna inanılıyor. Ayrıca kalitesiz ve yanlış ayakkabı seçiminin topuk çatlakları ve yüksek topuklu ayakkabılarda topuk dikenine neden olması gibi diğer sorunlara da yol açtığı bilinir.

2 21
Ayakların Taraklı Olması Ne Demektir? 37

Halluks valgus hastalığını teşhis etmek için tıbbi muayene gereklidir. Uzmanlar manuel muayene sonucunda teşhis koyabilmekte ve teşhis röntgen filmleri ile desteklenmektedir. Deformite kategorisine giren taraklı ayaklar için egzersiz ve atel gibi tedaviler vardır ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekir. Ayakların taraklı olması ne demektir sorusu oldukça merak edilir.Uzmanlar, röntgen çekilmesinin ayak kemiklerinden mi yoksa parmak kemiklerinden mi kaynaklandığına göre uygun tedaviyi belirleyerek hastanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Taraklı Ayak Şikayetleri

Kemerli ayak, ayak parmaklarından birinin düzensiz bir şekilde dışa doğru büyümesi durumudur ve tıbbi ve estetik tedavi seçenekleri vardır. Rahat bir yaşamın sırrı sağlıklı bir yaşamda yatar. İnsanlar kimseye bağımlı olmadan yaşamak için dik durmak zorundadırlar. Bazen yaş, bazen de bazı rahatsızlıklardan dolayı insanlar ayakları üzerinde durmakta zorlanırlar. Bu şikayetlerden biri de taraklı ayaklardır. Taraklı ayak, ayak parmaklarınızdaki kemiklerden birinin biraz daha düzensiz çıkmasıdır. Sağlıklı bir insanda ayaklar tek sıra halinde simetrik bir yapıdadır.

Doğuştan gelen ayaklar ya da belli bir yaştan sonra miras kalan ayaklar bu düzeni bozar. Ayakların taraklı olması ne demektir özelindetaraklı ayak olarak bilinen bu hastalık kadın erkek fark etmeksizin birçok insanı etkileyebilir. Ayak kemik hastalığı olan hastalar ayakkabı seçimine özellikle dikkat ederler.

Taraklı Ayak Belirtileri

Kemer ayağı doğuştan olabileceği gibi ilerleyen yaşla birlikte kendiliğinden de ortaya çıkabilir. Yaşla birlikte ortaya çıkan bu durumun bazı belirtileri önceden hasta için yenidir. Bu belirtiler şunlardır; Ayakkabı sıkma veya basınç: Haftalarca veya aylarca giyilen ayakkabılar zamanla ayağa baskı yaparsa ayak yapısının değiştiği anlaşılır. Ayak başparmağına doğru bu basınç artarsa, ayak taraklı olduğundan şüphelenilmelidir. Yürüme bozukluğu: Ayak kemiklerindeki değişiklikler nedeniyle yürürken hafif değişiklikler meydana gelir. Bu, yürürken ritimde hafif bir değişikliğe yol açar. Gözlemci insanlar tarafından fark edilen yürüyüş bozukluğu genellikle göz ardı edilir veya başka bir duruma atfedilir.

Ayakların taraklı olması ne demektir sorusuyla beraber ayakta ağrı: Kemikler insan vücudundaki en sert yapılar arasındadır. İskelet sistemini oluşturur. Yapılarındaki değişiklikler insanlar için acı vericidir. İnsanlar ayrıca ayak başparmağında oluşan taraklarla ağrı yaşarlar. Başparmakta kızarıklık: Oluşmakta olan çıkıntı başparmağın ve çevresinin kızarmasına neden olur. Ayağın bu bölgesinde kızarıklık olan bir tarak kabuğundan şüphelenilmesi tavsiye edilir. Fistolu ayaklardan mustarip olan kişilerin hastalığı kalıtım yoluyla alma olasılığı yüzde 70’dir. Bu hastalığa sahip kişilerin sadece %30’u daha sonra hastalığa yakalanır. Bu nedenle %30 gibi hafife alınmayan kişiler yukarıdaki belirtiler ortaya çıktığında hemen sağlık ocağına başvurmalıdır.

https://www.physio-pedia.com/Splay_foot


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir