Ayaklar ve Baldırlar Neden Ağrır?


Alt bacak çeşitli kasları dokular ve tendonların birleşiminden oluşur. Ayağımızın ve alt bacağımızın sağlıklı olması için bütün bunların birlikte ve düzenli olarak çalışması gerekir. Ancak bu çalışmayı etkileyen ve zaman zaman alt bacaklarınızın ve ayağınızın ağrımasına neden olan temel sebepler üç başlık altında toplanabilir. Bunlar yanlış ayakkabı kullanımı, darbelerden kaynaklı olan yara ve zedelenmeler ve tıbbi koşullar olarak adlandırılabilir. 

Baldırlarımız Neden Ağrır?

Baldır ya da alt bacak ağrılarının büyük bir kısmı buradaki kasların zarar görmesi nedeni ile oluşur. Bu ağrıların önüne geçmek için spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılması gerekir. Özellikle koşma ya da aerobik gibi yüksek kalori yaktıran sporlardan önce hafif egzersizlerle ısınmamak ve de bazı ani hareketler baldırlardaki kasların zarar görmesiniz sağlar. Kasın yırtılması ve tendonlardan ayrılması gibi durumlar ise çok daha yüksek seviyede ağrılarla sonuçlanır. Bunları engellemenin en önemli ve biricik yolu ise özellikle kendi başına spor yapanların dikkati ve bilinçli davranmasıdır. 

Baldırlardaki Kasların Zorlanması

Antrenman yapmak sağlığımız için gereklidir. Ama baldırdaki kasların aşırı derecede zorlanması daha sonradan ayağın tümüne yayılabilecek olan ağrılara neden olur. Bununla birlikte düzenli spor yapan birisinin bu bölgede herhangi bir ağrı hissettiğinde ihmal etmemesi gereklidir. Uzun süreli ağrılar ve zaman zaman da olsa keskin bir şekilde bastıran ağrılar için mutlaka doktora görünmek gerekebilir.

Bacaklardaki ağrılar çocuğunuzun büyüdüğünün işareti - Milliyet Çocuk

Tıbbi Koşullar

Vücudun ve ayakların rahat hareket etmesini engelleyen bazı tıbbi nedenler de olabilir. Bu nedenlerin başında omurilikle ilgili hastalıklar gelir. Omurilikteki sinirlerin zarar görmesi demek ayaktaki kasların da zarar görmesi demektir. Ayakta oluşan bazı kan pıhtıları da tehlikeli sonuçlara yol açar. Bu pıhtılar yerlerinden çıkarak kalbe kadar gidebilir ve bu durum da çok tehlikeli sonuçlara yol açar. Kan pıhtısı oluşumu ile ilgili bir rahatsızlığınız olduğunuzu düşünüyorsanız da doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Arterlerde plakların birikmesinden kaynaklanan temiz kan eksikliği ve bacaklara bunun gitmemesi de bacak ağrılarına yol açar. 

Ortopedik Rahatsızlıklar

Ortopedik sorunlar deyince ayaklarla ilgili akla gelen ilk sorun ayakkabılara dairdir. Ayakkabıların sıkması ya da darbelere dayanıklı olmaması ayaklarda sorunlara yol açar. Eğer uzun yürüyüşler yapıyorsanız ve tabanı yetersiz bir ayakkabı giyiyorsanız da uzun süre ayak ağrısı çekersiniz. Ayrıca vücut ağırlığınız çok fazla ise bu durum da ayaklarınız için ciddi bir sorundur.

Bacak Lif Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Var Mı?

Ayaklarınız her bir kilo fazlalığından dolayı en az onun iki katı kadar yük çeker. Ayak sorunları sizi çok rahatsız ediyorsa mutlaka bir ortopedistin fikrini almalısınız. Hem ayakkabı ile ilgili sorunlarınız hem de yüksek kilodan kaynaklı olan sorunlarınız için bazı öneriler işinize yarayabilir. Ama sorunu tespit etmek ve kesin bir çözüm bulmak için ortopedistin görüşlerine ve muayenesine ihtiyacınız olur.

Ayaklarınızın Kıymetini Bilin

Bazen ayak ve baldırların ağrı yaşaması yanlış egzersizlerden de kaynaklı olabilir. Uzun süre ip atlamak vücudunuz için faydalıdır ama bazen ayakkabısız atlamak size büyük bir zarar verebilir. Öte yandan sağlıksız ve yetersiz ayakkabılarla uzun süre yürüyüş ya da koşu da yapmamalısınız. Gerekiyorsa bu gibi sporlar için dizlik ya da diğer takviyelerden de faydalanabilirsiniz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir