Ayaklar ve Bacaklar Neden Karıncalanır?


Ayak ve bacakta görülen karıncalanma hissinin birçok farklı sebebi olabilir. Özellikle nörolojik ve vasküler sorunlar karıncalanma hissine yol açar. Hangi belirtilerin eşlik ettiğini bilmek de son derece önemlidir. Ağrı, yanma ve uyuşukluk gibi belirtilerin biri veya birkaçı karıncalanma hissine eşlik edebilir. Karıncalanma önemli bir işarettir. Vücudunuzun sesine kulak verin. Ayak, bacak veya vücudunuzun başka bir bölgesinde belirtilen şikayetlerin eşlik ettiği, uzun süreli veya tekrarlayan karıncalanma hissi uzman bir doktor tarafından incelenmelidir. Fikir sahibi olabilmeniz için ayak ve bacak karıncalanmalarının bazı sebeplerini kısaca sıraladık.

ayakta karincalanma
Ayaklar ve Bacaklar Neden Karıncalanır? 37
  1. Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu ayak ve bilek karıncalanmalarının yaygın sebeplerinden biridir. Her iki ayağın iç kısmında bulunan ve medial malleolus olarak adlandırılan kemik çıkıntısının hemen alt kısmında tarsal tünel adı verilen geçit bulunur. Bu tünel içerisinde ayağa giden sinir lifleri bulunur. Arka tibial sinirin bu yapı içerisinde sıkışmasına tarsal tünel sendromu denir. Ayak ve bilekte uyuşma, karıncalanma, ağrı ve yanma hissi ayakta kalma veya uzun süreli egzersiz sonrasında şiddetlenir. Ayak bileği kırıkları ve artrit gibi inflamatuar durumlar tarsal tünel sendromu gelişmesine katkıda bulunur. Benzer bir yapı el bileğinde de bulunur. Karpal tünel adı verilen bölgede sıkışma sonucu karpal tünel sendromu ortaya çıkar ve benzer şikayetler el için hissedilir. 

ayakta uyusma
Ayaklar ve Bacaklar Neden Karıncalanır? 38
  1. Guillain-Barre Sendromu

Guillain Barre Sendromu ayak ve bacak karıncalanmasının nadir görülen sebeplerinden biridir. Her 100.000 kişiden 1-2 sinde ortaya çıkar. Otoimmün bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklar bazı durumların bağışıklık sistemini tetiklemesi ve kontrolden çıkarması sonucu ortaya çıkar. Vücut savunma sistemi hücreleri hiçbir yabancı etken olmadan dokulara saldırır. Sürekli bir yangılı durum söz konusudur. Guillain-Barre Sendromunda bağışıklık sistemi beyin ve omurilik dışında kalan sinir liflerine saldırır. Genellikle iki taraflı ortaya çıkar. Hastalığın kesin sebebi bilinmemekle birlikte solunum sistemi ve mide enfeksiyonlarının tetikleyici olduğu bilinir.

bilekte karincalanma
Ayaklar ve Bacaklar Neden Karıncalanır? 39
  1. Charcot-Marie-Tooth Hastalığı

Vücudun alt bölgelerinde karıncalanma hissinin bir diğer sebebi Charcot Marie Tooth Hastalığıdır. Kalıtsal bir hastalıktır ve kol-bacak sinirlerini olumsuz etkiler. Özellikle kas güçlülüğü, güçsüzlüğe bağlı kas kaybı görülmesi hastalığın belirgin özelliğidir. Genellikle ayak ve bacak başlangıçlı olup ilerleyen dönemde el ve kola yaylılabilir. Hastalığın ilk belirtileri ergenlik ve ergenlikten yetişkinliğe geçiş döneminde ortaya çıkar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
2
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir