Ayak Bileği Cerrahisi


ORİF Açık Redüksiyon İnternal Fiksasyon uygulamasının kısaltmasıdır. Açık ortopedik cerrahi uygulamasıdır. Ayak bileğindeki kırık kemiklerin normal konuma dönmesini ve bileğin stabil hale gelmesini sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. Uygulama sırasında yaygın olarak metalik vidalar, pimler ve plakalar kullanılır. Ayak bileği kırıklarında kullanılan açık redüksiyonla sabitleme yöntemleri bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Ameliyatın tüm risklerini merak edenler için sıraladık.

ayak bilegi kirigi sonrasi
Ayak Bileği Cerrahisi 37
  1. Enfeksiyonlar

Bütün cerrahi uygulamaların ortak riski enfeksiyonlardır. Cilt bütünlüğü bozulduğu için dikkat edilmezse ameliyat sırasında ve sonrasın enfektif durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca ORİF tekniğinde kullanılan vida, pim ve levha gibi yabancı cisimler daha kolay enfeksiyon oluşmasına sebep olur.

  1. Ağrılı Tutulan Donanım

Fiksasyon ameliyatlarının bir diğer önemli riski ise ağrılı tutulan donanımdır. Ameliyat esnasında kırık kemikleri fikse etmek (sabitlemek) için kullanılan materyallerin cilde yakın konumda bulunması dış etkilere daha açık hale getirecektir. Bu durum ağrı oluşmasına sebep olabilir. Özellikle her iki ayak bileğinin dış kısmında bulunan “lateral malleolus” adı verilen kemikler bu durumun en yaygın görüldüğü bölgedir. Bu bölgelerde çıkıntılar bulunur ve cilt altı dokusu incedir. Sabitlemede kullanılan materyaller cilt altından çıkıntı yapar. Özellikle ayakkabı gibi dış etkenlerin temasına bağlı olarak ağrı oluşur.

orif
Ayak Bileği Cerrahisi 38

Fiksasyon materyaline bağlı olarak ağrı görülmesi plaka veya vidanın çıkarılmasını gerektirebilir. Ancak yabancı cisimlerin çıkarılması ağrının tamamen ortadan kalkmasını sağlamaya bilir. Yapılan bir çalışmada ağrı sebebiyle fiksasyon materyali çıkarılan hastaların sadece %50’sinde ağrı ortadan kalkmıştır.

  1. Yanlış Kaynama / Kaynamama

Sadece ayak bileği değil internal fiksasyon tekniği ile sabitlenen bütün kemiklerde kaynamama riski söz konusudur. Kırığın karşılıklı kenarlarının tutunmamasına “kaynamama” denir. Bu durum genellikle kırık başlarının temas etmemesinden kaynaklanır. Ayrıca sabitlense de kırık bölgesin mikro hareketler kemik kaynamasını engeller. Bu durumda kenarlar tam tutunamaz ve bu bölgede tam sertleşmemiş, yumuşak lifli bağlantılar oluşur.

ayak bilegi kirigi
Ayak Bileği Cerrahisi 39
  1. Travma Sonrası Artrit

Ayak bileği kırığı eklem bölgelerini kapsadığından dejeneratif artrit gelişme riski artar. Mayıs 2007 tarihli bilimsel makaleye göre travma ayak bileği artritlerinde en yaygın sebeptir. Normalde pürüzsüz be birbiri ile tam uyumlu eklem yüzeyleri hasar gördüğünde artrit gelişebilir. Ayak bileği eklemlerini kapsayan bir kırık tedavi edilirken mümkün olduğunca insan anatomisine sadık kalınarak fikse edilmelidir. Artrit gelişimini önlemenin en önemli yollu budur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir