Atletik Görünüş İçin İdeal Kilo Ne Kadar?


Vücut ağırlığı toplumsal normlara göre değerlendirilmektedir. Sağlık personelleri, fitness eğitmenleri vücut ağırlığı genel ölçeklerle ele alırlar. Ancak ideal kilo kişiye hastır. Adonis veya Afrodit gibi görünmek için belli bir kilogram değerine inmenize gerek yok. Aslında sırf atletik bir yapıya sahip olduğunuz için tartıda yüksek rakamları görüyor olabilirsiniz. Yağsız kas kütlesinin ve kemik yoğunluğunun fazlalığı sizi tablolarda aşırı kilolu veya obez sınıfına sokabilir. Kişisel olarak en sağlıklı, en sportif görünüme sahip olabilmenin en iyi yolu kişisel ideal kilonuza ulaşmaktır.

yag orani
Atletik Görünüş İçin İdeal Kilo Ne Kadar? 37

Vücut Kitle İndeksi

İdeal kilo hesaplamanın en yaygın yöntemlerinden biri vücut kitle indeksi hesaplamadır. BMI, VKİ gibi kısaltmalarla ifade edilebilir. Kilonuzu boyunuzun karesine bölerek saniyeler içerisinde hesaplayabilirsiniz. Basit bir yöntem olan VKİ hesaplama ancak genel bir fikir verebilir. Kemik yoğunluğu, kas kütlesi veya vücut yapısı hesaba katılmadığından dolayı atletik yapılı inşalar aşırı kilolu veya obez çıkabilir.

Vücut Yağ Oranı

Vücut ağırlığınız kadar bu ağırlığın hangi oranlarda nelerden kaynaklandığı önemlidir. Kas ve kemik yağ dokusundan daha yoğundur. Aynı ağırlıkta olmalarına rağmen yağ oranı yüksek olanlar daha kilolu görünür. Yağ dokusu daha fazla yer kaplar. Yağ dokusunu mümkün olduğunca kasa çevirerek daha atletik bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

ideal kilo
Atletik Görünüş İçin İdeal Kilo Ne Kadar? 38

Yağ oranını mümkün olduğunca az tutmaya çalışsak da tamamen ortadan kaldıramayız. Erkekler için % 3 kadınlar için ise % 12 minimum yağ oranıdır. Bu miktarın üzerindeki her değer enerji rezervi olarak kullanılır.

Fiziksel egzersizler kemik mineral yoğunluğunu ve yağsız kas kütlesini artırmaya yardımcı olur. Bu sayede yağ oranı düşür. Genelde sporcular, ağırlık kaldıranlar atletik bir yapıya sahipken tartıda yüksek kilo gelmesinin sebebi yağ kas oranıdır. Vücut yağ oranını belirlemek ideal kiloyu belirlemede önemli bir adımdır. Bu sayede atletik bir görünüme sahip olmak için ne kadar yağ yakmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Yağ Oranı Hesaplama

Vücut yağ yüzdesini hesaplamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Spor salonu ve sağlık kuruluşlarında farklı cihazlar bu amaçla kullanılmaktadır. En doğru sonucu verdiği kabul edilen, altın standart yöntem ise hidrostatik tartım yöntemidir. Yağ su üzerinde yüzerken kas ve kemik batma eğilimi gösterir. Bu özellikten kullanılarak vücut profili çıkarılmış olur.

Zahmetsiz bir yöntem sayılmaz. Öncelikle bu testi yapan merkezlere ulaşmanız ve en azından bir havuzda ıslanmanız gerekir. Bundan dolayı yapılan çalışmalar daha az doğruluk payı olan ancak daha zahmetsiz deri kıvrımı ölçme yöntemini ortaya koymuştur. Deri kıvrımı cilt altı yağ dokusu hakkında bilgi verir. Ucuz ve non-invaziv bir yöntemdir. Ancak doğru sonuç elde edilmesi için uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir.

deri kivrimi olcumu
Atletik Görünüş İçin İdeal Kilo Ne Kadar? 39

İdeal Kilo Hesaplama

Atletik bir görünümde tartıda kaç kilogram tartılacağınız genetik özellikler ve vücut yapısıyla yakından ilişkilidir. İdeal kilo değerleri toplumun norm kabul ettiklerinde çok daha farklı olabilir. Örneğin bir sumo güreşçisi için 150-200 kilogram vücut ağırlığı ideal atletik kilo olabilir. Bu kişilerin toplum normali sayılan değerlerin 2-3 katı olması sağlıksız oldukları anlamına gelmez. Sıradan insanlar Sumo güreşçisi olamaz. Bunun için doğuştan gelen vücut yapısının buna uygun olması gerekir. 

İdeal vücut kilosuna ulaşmak için egzersiz olmazsa olmazdır. Ancak bazı ağır sporları idman listenizden çıkarmanız gerekebilir. Birçok yöntem bulunsa da olay hesaplamaların daha ötesinde olabilir. BMI veya diğer ölçümler size yardımcı olsa da en nihayet ölçüt aynadaki görünüşünüzü nasıl karşıladığınız ve kendinizi nasıl hissettiğinizdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir