At Kuyruğu Çayı Faydaları Ve Nasıl Yapılır?


Kanamayı ve ağrı dönemlerini durdurmak için kullanılan bir ev ilacıdır. Ek olarak, idrar söktürücü etkisi nedeniyle böbrek taşlarının ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Sağlıklı olan gıda mağazalarında ve bazı eczanelerde bitki veya kapsül şeklinde bulunabilir. Atkuyruğunun en çok tüketilen şekli çaydır ve idrar söktürücü olarak kabul edilir. Kilo verme sürecinde ve şişkinlikle mücadelede edebilir.

At Kuyruğu Faydaları Nelerdir?

At kuyruğunun iltihabı önleyen,  iyileştirici, idrar söktürücü, yüksek tansiyon, mineral dengelerinin düzenlenmesi, romatizma tedavisi, antioksidan, sindirim, mikroplara karşı savaşma özellikleri vardır ve aşağıdakiler gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir:

At Kuyrugu Cayi
At Kuyruğu Çayı Faydaları Ve Nasıl Yapılır? 36
  • Nefrit, sistit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi böbrek ve idrar sorunlarının tedavisinde yardımcı olur;
  • Bol adet akışını azaltın
  • Burun kanamasını ve mide kanamasını önler
  • Saç dökülmesini azaltır
  • Romatizma, artrit ve gut tedavisine yardımcı olur
  • Düşük kan basıncını dengeler

Ek olarak, özellikleri nedeniyle, at kuyruğu stres ve endişe semptomları, ruh hali değişimleri ve sıvı tutulumu ile mücadele etmek için de kullanılabilir.

At Kuyruğu Çayı Nasıl Yapılır?

Atkuyruğunun kullanılan kısmı kuru sapıdır. Tüketim şekli genellikle çaydır ve yapımı çok kolay ve hızlıdır:

Malzemeler

  • 1 bardak kaynar su;
  • 1 yemek kaşığı at kuyruğu

Hazırlanışı;

At Kuyruğu çayı yapmak için at kuyruğu otunu kaynar suya koyun ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Ardından, ihtiyacınıza göre günün ana öğünlerinden sonra günde 2 – 3 bardak süzün ve için.

At kuyruğunu kullanmanın bir başka yolu, doktor tavsiyesine göre alınması gereken kapsüller yoluyla, normalde günde iki kez  2 kapsül tüketilmesiyle veya tedavi için de kullanılabilen sitz banyosudur. İdrar enfeksiyonları için oturma banyosunu yapmak için, 3 avuç kuru sapı banyo yapacağınız koyun ve 5 ila 10 dakika suya oturun.

At Kuyrugu Cayi yararlari
At Kuyruğu Çayı Faydaları Ve Nasıl Yapılır? 37

At Kuyruğu Yan etkileri

At kuyruğu normalde yan etki göstermez ancak çok miktarda ve uzun süre tüketildiğinde vücut için önemli minerallerin kaybına neden olabilir, bu da ishal, baş ağrısı, dehidrasyon, kilo kaybı, kalp atış hızı ve kas zayıflığına neden olabilir. Bu nedenle sadece kısa sürelerle, bir haftaya kadar veya bir doktor, diyetisyen veya şifalı otçu tarafından öneride bulunması şeklinde tüketilmelidir. At kuyruğu tüketimi, hamile ve emziren kadınların yanı sıra tansiyonu düşürme ve idrar söktürücü etkisi nedeniyle kalp yetmezliği, düşük tansiyon ve böbrek hastalığı olan kişiler için önerilmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir