Aşırı Gazın Nedenleri Nelerdir Ve Ne Yapılmalıdır?


Başka bir deyişle şişkinlik olarak adlandırılan bağırsak gazları, sindirim sırasında yiyecekleri mayalayan( fermente edilmesine)  bakteriler tarafından üretilir.

Gazlar istemsizdir, vücut tarafından kendiliğinden üretilir ve çoğu zaman çok kötü kokmaz. Ek olarak, çok hızlı yemek yenildiğinde, antibiyotik kullanıldığında veya yüksek proteinli bir diyet yapıldığında çok kötü kokabilen yüksek gaz oluşabilir. Gazların oluşumunda bireyin alışkanlıkları ve yaşam tarzı çok etkendir. Bu nedenle, bağırsak gazlarının ana nedenleri şunlardır:

1. Yemek Sırasında Hava Yutmak

Çok hızlı ve acele şekilde yemek yediğinizde ve yediğiniz sırada oluşan stres veya kaygı nedeniyle vücudunuza hava girebilir, bu da gazların oluşmasına neden olur ve bu durum ise bağırsak meteorizmi olarak adlandırılır. Ayrıca yemek sırasında hava yutulması göbeğinizin şişmesine ve aşırı şekilde geğirmenize sebep olur.

gaz cikarma nedenleri
Aşırı Gazın Nedenleri Nelerdir Ve Ne Yapılmalıdır? 36

2. Sindirilmesi Zor Yiyecekler Yemek

En başta karbonhidratlar, proteinler ve yağlar olmak üzere bazı gıdalar, biraz daha yavaş ve zor sindirime sahiptir ve buna bağlı olarak aşırın gazın nedenleri arasında yer alır. Bağırsak gazlarının çoğunluğunu içeren yiyecekler şunlardır;

 • Lahana, brokoli, karnabahar, mısır, süt;
 • Nohut, bezelye, mercimek, patates;
 • Fasulye, tatlı patates, yoğurt, yumurta
 • Gazlı içecekler, bira, soğan, kuşkonmaz.

Lif açısından zengin yiyeceklerin çok fazla yağ içeren yiyeceklerle birlikte tüketilmesi de gaz oluşumunda etkilidir. Örneğin tam buğday ekmeğini nohutla yemekten kaçınmalısınız.

Bununla birlikte, bir kişide gaza neden olan bir yiyecek diğerinde gaza neden olmayabilir bu yüzden gazınızın ne şekilde olduğunu fark ederseniz, buna neden olan yiyeceği tüketmekten kaçının. 

3. Antasit veya antibiyotik almak

Antasitlerin (asit giderici ilaç)  ve antibiyotiklerin kullanımı bağırsak florasını ve dolayısıyla mikroorganizmaların fermantasyon sürecini değiştirebilir. Bu nedenle, daha fazla bağırsak gazı üretimi vardır.

4. Fiziksel aktivite yapın

Fiziksel aktivitelerin yapılmaması sindirimin yavaşlamasına ve tükettiğiniz gıdanın fermantasyonunun artmasına neden olur. Hareketsiz insanların kabız olduğunu gözlemleriz bu da bağırsakta daha uzun süre kalan dışkı nedeniyle bağırsak gazlarının oluşumunu kolaylaştırır. 

5. Gazlı içecekler

Gazlı içecek tüketimi daha fazla hava yutmayı kolaylaştır ve bu nedenle gazlı içecekleri tüketmemek gazların oluşumunu ve geğirmeyi ortadan kaldırılmasında büyük ölçüde etkendir.

 6. Kabızlık

Dışkı bağırsakta daha uzun süre kaldığından fermantasyonu artırarak gazların çıkışını zorlaştırır bu nedenle diyette veya normal tüketimde değişiklik yapılarak kabızlığın sona erdirilmesi önerilir.

gaz cikarma sebepleri
Aşırı Gazın Nedenleri Nelerdir Ve Ne Yapılmalıdır? 37

Ana semptomlar

Bağırsak gazlarının belirtileri:

 • Karın şişkinliği veya şişmesi;
 • Sürekli halsizlik;
 • Saplanma şeklindeki karın ağrısı;

Bu belirtiler büyük rahatsızlığa neden oluyorsa reçetesiz şekilde eczaneden gaz ilacı veya gaz için çay almaktır.

Bağırsak gazı için çözüm yolları

Bağırsak gazı için bazı iyi çözümler şunlardır:

 • Limon otu ile rezene çayı;
 • Yıldız anason çayı.

Ek olarak, bağırsak gazını yok etmenin harika bir yolu da günde 30-40 dakika bisiklete binmek veya yürümek gibi düzenli egzersiz yapmaktır. 

Hamilelikte bağırsak gazları

Gebelikte bağırsak gazlarının oluşumu biraz daha fazladır ve bu hamileliğin getirdiği duruma bağlı olarak meydana gelen yavaş sindirimden kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte en sık görülen gaz belirtileri:

 • Sancılı karın ağrısı;
 • Karından gelen sesler;
 • Karın şişkinliği;
 • Dolu ve tok mide hissi.

Ayrıca hamilelikte de yaygın olan kabızlık bu durumu ağırlaştırabilir. 

Hamilelik sırasında fazla gazı önlemek için gaza neden olan gıdalardan kaçınmak, bol su içmek ve günlük yürüyüş gibi bir tür fiziksel egzersiz yapmak önemlidir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir