Apandisit Apendektomiye Nedir?


İnsan vücudunda bulunan kalın bağırsağın hemen sağ alt tarafında bulunan ve buradan sarkan parmağa benzeyen küçük çıkıntıya apandisit denir. Söz konusu çıkıntının enfekte olması ciddi bir durum olup ciddi ağrılar ve sancılar yaşatabilir. Bu durumda en kesin çözüm ameliyat olacaktır. Uzman bir doktor tarafından yapılacak olan ameliyattan sonra da bir süre ciddi bir beslenme egzersizi ve diyet programı sizin için zorunlu olmaktadır. Güçlü bir diyetle sorunlarınızdan en kıza zamanda kurtulabilirsiniz.

Apendektomi Nedir?

Apandisit sancıları çeken biri için en doğru işlemin ameliyat olduğu biliniyor. Söz konusu rahatsızlığın giderilmesi için yapılacak olan müdahale esnasında enfekte olan ve sancının kaynağı durumundaki apendiksin cerrahi bir operasyonla yerinden alınması çalışmasına apendektomi deniliyor. Karın boşluğunun apendiksindeki iltihaplanma sonucunda apandisit adı verilen ciddi bir rahatsızlık meydana gelir ve bu süreç ağrılı geçer. Esasında daha önceden çok belirti vermeyen bu durum ani bir şekilde ortaya çıkar, kendini gösterir ve bu durumda çok acil olarak müdahale gerektirir. Bu konularda ciddi çalışmalar yapan Harvard Health Publishing’e göre, her yıl yaklaşık 500 kişiden birisi mutlaka apandisitten mustarip. Durumun riski 15 ila 30 yaşları arasında zirve yapma eğilimindedir. Bu yaş aralığında olanların söz konusu sıkıntıyı daha fazla yaşaması muhtemel.

Eğer apandisit olmuşsanız sancılı bir süreç yaşayacaksınız demektir. Ancak söz konusu sıkıntı kısa bir süre öncesinden bazı belirtiler verecektir. Örneğin, göbeğin üzerinde başlayan ve daha sonra karnın sağ alt tarafına doğru ilerleyen bir karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunun yanında mide bulantısı ve buna bağlı öğürme isteği sizin canınızı sıkacak. Mide şişmesi ve hafif ateş semptomu da apandisitin belirtileri arasındadır. Karnınızın sağ alt tarafına hafifçe dokunduğunuzda bu ilginç ve daha önce bilmediğiniz ağrıyı hissedersiniz. Bu dönemde gaz sancıları da başa beladır. Harvard Health’ın önerisine göre, söz konusu yukarıda bahsedilen bu semptomları fark ederseniz, müshil ilacı veya ağrı kesicilerden mutlaka kaçınmalısınız. Olası bir şekilde kullanacağınız müshil ilaçları apendiks yırtılması riskini daha da fazla artırabilir ve ağrı kesiciler semptomları maskeleyebilir ve tanıda zorluklar çekilmesine neden olabilir. Geç teşhis ise hem ağrılarınızı artıracak hem de tedavi sürecini uzatacaktır.

1 39
Apandisit Apendektomiye Nedir? 36

Eğer bu sıkıntılı durumdan tedavi olarak bir an önce kurtulmazsanız, iyi bir şekilde tedavi edilmezse apandisitin yırtılabileceğini ve enfeksiyonun karın ve kan dolaşımına yayılabileceğini de bilmelisiniz. Bu nedenle, herhangi bir semptom fark ederseniz zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz çok önemlidir. Apandisit rahatsızlığının olup olmadığına dair, doktorunuzun teşhisi doğrulayabilmesi için sağlık yönünden geçmişinizi bilmesi önemli.

Bu durumda doktorunuz fiziki muayene yapacak ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını görmek için kanınızı inceleyecektir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü, ultrason veya bilgisayarlı tomografi taramasının da yapılabileceğini açıklıyor. Mayo Clinic, apandisit için standart tedavi, iltihaplı ekin çıkarılması için ameliyatı içerir. Ancak ameliyattan önce apandisitli kişiler enfeksiyonla savaşmak için sıklıkla antibiyotik alırlar.

Apandisit Ameliyatı

İltihaplı bir eki çıkarmak için yapılan ameliyat apendektomi olarak bilinir ve American College of Surgeons’a (ACS) göre farklı iyileşme sürelerine sahip iki farklı tip kullanılabilir. ACS, laparoskopik apendektominin basit apandisit için en yaygın prosedür olduğunu ve karında sadece bir ila üç küçük kesi gerektirdiğini, açık apendektomi ise karında 2 ila 4 inç uzunluğunda bir kesi gerektirdiğini belirtir. Apandisitin meydana gelmesi ve teşhis edilmesi durumunda zaman kaybetmeden cerrahi bir operasyon gereklidir. Laparoskopik apendektomi, ayakta tedavi prosedürüdür, yani aynı gün içinde evinize gidebilirsiniz. Açık apandisit ameliyatı ile 24 saate kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Açık apendiks cerrahisi, ameliyattan sonra laparoskopik cerrahiye göre daha yüksek yara komplikasyonları ve enfeksiyon olasılığına sahiptir.

2
Apandisit Apendektomiye Nedir? 37

Yapılacak olan ameliyattan sonra karnınız şiş ve ağrılı olabilir ve kendinizi zayıf hissedebilirsiniz. Kaiser Permanente’ye göre mide bulantısı hissedebilir veya ishal, kabızlık veya gazdan muzdarip olabilirsiniz. Bu semptomlar geçicidir ve çoğu laparoskopik apendektomiden bir ila üç hafta sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Öte yandan, açık ameliyat geçirdiyseniz, iki ila dört hafta içinde işinize geri dönemeyebilirsiniz, bu durumda evinizde istirahat uygun olur.

Apandisit Ameliyatı Sonrasında Beslenme

Apandisit ameliyatı sonrasında beslenme düzeninize dikkat etmeniz son derece önemli. Ameliyattan sonra size önce küçük miktarlarda sıvı sunulacaktır. Bunlarla iyi bir duruma gelirseniz yavaş yavaş katı gıdalara da geçebilirsiniz. S. Major St. Louis’deki New Leaf Nutrition’ın kurucusu Jen Lyman, “Yapabileceğiniz en iyi şey sindirim sisteminize dikkat etmektir” şeklinde uyarılarda bulunuyor. Ameliyattan sonra ağrı kesici almak bazen kabızlığa neden olur. ACS, bağırsak hareketleri sırasında zorlanmayı önlemek için ameliyattan sonra yüksek lifli bir diyet tüketilmesini şiddetle önerir. Mayo Clinic ise kadınların günde en az 21 ila 25 gram lif yemeye çalıştığını ve erkeklerin her gün 30 ila 38 gram lif tüketmesi gerektiğini öne sürüyor.

Lif bakımından zengin olan besinler şu şekilde sıralanır. Fasulye iyi bir lif kaynağıdır. Bunun dışında kepekli makarna ya da ahududu tüketebilirsiniz. Yeşil bezelye ve brokoli ile chia tohumları da lif bakımından oldukça zengindir. Kaiser Permanente’ye göre, apandisit çıkarıldıktan sonra vücudunuz normal şekilde çalışabilir, böylece normal diyetinize ve yaşam tarzınıza iyileştikten sonra devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, her insanın farklı bir oranda iyileştiğini unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir