Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?


Apandisitte bir engel varsa organda bakteri üremesine yol açar. Tıkanma basıncı arttırır ve kan damarlarını sıkıştırır. Sıkıştırılmış damarlar kan akışını engeller ve kangrene neden olabilir. Apandist kangren nedeniyle yırtıldığında, kalın bağırsaktaki dışkı karın boşluğunu doldurur.

Enfekte sebebiyet veren apandist sızdığında, bir apse oluşur. Apandisit ağrısının belirtileri;

Karnın sağ alt kısmının elinizle ittiğinizde sıkışması veya bıçak gibi keskin ağrı nedeniyle iki kez eğilirseniz ağrı zamanla artması.

  • Miden bulantıları ve kusma.
  • Ağız ve dilde kuruluk.
  • Göbek etrafında donuk ağrı.
  • Hazımsızlık, kabızlık veya ishal.

Apandisit Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Apandisit, ortalama 3 inç uzunluğunda küçük, ince bir kesedir. Gövdenin sağ alt tarafında bulunur. Bu kesenin, sindirim sisteminin bir parçası olan kalın bağırsağa bağlanan kör bir çıkışı vardır. Kese ebatları 9 cm ile 35 cm arasında değişmektedir. Çocuklarda daha büyük, küçük yaşlarda kısmen kapalı, erişkinlerde daha kısadır.

Vücuttaki işlevi henüz aydınlatılamamıştır ancak apandisit bademciklere benzetilebilir. Sindirim sisteminin başlangıç noktasındaki ağız, mikroorganizmaların çok fazla toplandığı yerdir. Badem koruyucu ajan görevi görür ve ağızdaki mikroorganizmaların vücudunu uyarır. Kolon aynı zamanda mikroorganizmalar açısından da zengin bir organdır.

Bademcikler gibi, apandisit de kolondaki mikroorganizmaların vücudunu uyarır. Apandisit iltihaplanması, apandisit adı verilen bir rahatsızlığa neden olur. Şiddetli ağrılara neden olan apandisit tedavi gerektiren ciddi bir enfeksiyondur. İltihaplı bölgedeki apse kanla karıştığında vücutta hayati tehlike oluşturan görüntüler ortaya çıkar. Apandisit yırtılmadan önce genellikle bakteri kökenli olan apandisit çıkarılması çok önemlidir.

Nar taneleri ve limon çekirdeği gibi mide tarafından tam olarak sindirilemeyen besinlerin artıkları ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçiş sırasında apandisite kaçması. Apandisit dokusunun zarar görmesi de iltihaplanmaya neden olabilir.

1 2
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır? 37

Apandisit ile Benzer Şikâyetlere Neden Olan Hastalıklar

Apandisit anlaşılması zor bir hastalıktır. Bazen başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar şunlardır;

  • Bağırsak hastalığı.
  • Bağırsak enfeksiyonu.
  • Kabızlık.
  • Mesane veya idrar yolu enfeksiyonu.
  • Pelvik enfeksiyonu.

Kadınlarda apandisit benzeri semptomlar (adet ağrısı, dış gebelik ve pelvik inflamatuar hastalık ) gibi jinekolojik nedenlere neden olabilir.

Hangi Durumlarda Acil Müdahale Edilmelidir?

Ani gelişen ve şiddetli karın ağrısına neden olan durumlarda acil tıbbi muayene yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bazı insanlarda, apandisit vücudun diğer bölgelerine uzanabilir. Bu noktalar farklı alanlarda olabilir. İnce bağırsağın çevresinde, kalın bağırsağın arkasında, karaciğerin sağ alt kısmının yakınında veya pelvis çevresinde bulunabiliyor.

Hastanın semptomları tipik olmazsa, tanıyı doğrulamak ve diğer olasılıkları ekarte etmek için daha ileri testler gerekebilir. Bunlar, enfeksiyon belirtileri aramak için kan testleri, kadınlar için hamilelik testleri, sistiti ekarte etmek için idrar tahlili, apandisit aramak için ultrasonografi ve CT taramalarını içerebilir. Tüm bu testlerin sonuçlarının alınması zaman aldığından, cerrahlar apandisit ve pelvik organları incelemek için laparoskopi önerebilir.

2 2
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır? 38

Apandisit çıkarılmasının tavsiye edilmesinin nedeni, durumu patlama riskinden korumaktır. Bazı durumlarda, bu, normal görünebilecek apandisitin alınması kararı verebilir. Sorunun apandisit olup olmamasından tam emin olmazsanız, belirtilerinizin düzgün veya düzelemeyeceğini, sabit kalıp kalmamasını ya da kötüleşip kötüleşmediğini görmek için Doktor, bir gün boyunca beklemenizi önerebilir.

Apandisit Tedavisi Nasıl Olur? 

Bir doktor tarafından apandisit teşhisi için fizik muayene yapılır. Karnınızda hassasiyet veya ağrı varsa, bakteriyel bir enfeksiyonunuz olup olmadığını belirlemek için kan hücresi sayımına ihtiyacınız olabilir. Apandisiti doğrudan teşhis edebilecek kesin bir kan testi yoktur. Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle ameliyatla tedavi edilir.

Ameliyat türü hastanın durumuna bağlıdır. Apandisit apse yırtılmamışsa öncelikle doktor tarafından antibiyotik tedavisi verilir. Daha sonra deriden geçen bir tüp yardımıyla organın apsesini boşaltabilir ve bu işlemden sonra gerekirse apandisit çıkartılır. Apandisit yırtılır veya sızarsa, hemen ameliyat yapılmalıdır. Apendektomi adı verilen apandisit çıkarılması ya açık cerrahi ya da laparoskopik cerrahi yöntemi uygulanır. Çok nadir durumlarda apandisit ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İyileşme açık ameliyattan daha hızlı olma eğiliminde olduğundan, laparoskopik veya halk arasında bilinen kapalı ameliyat genellikle en sık tercih edilen apendektomi yöntemidir. Ameliyat esnasında hastanın karın boşluğuna üç veya dört küçük kesik yapılır ve bu delikten karın boşluğuna bir kamera ve diğer özel cerrahi aletler sokulur.

Bunlar, cerrahın apandisiti daha net görebilmesi ve çalışabilmesi için daha fazla alana sahip olması için karnı şişirmek için havanın pompalandığı bir tüp ile apandisiti çıkarmak için kullanılan küçük aletlerdir. Ve cerrahın karın içeriğini izlemesine izin verecek bir ışık ve apandisi çıkarmak için kullanılan küçük bir alettir. Apandis çıkarıldıktan sonra kesiyi iyileştirmek için emici dikişler konulabilir. Emici olmayan dikişler kullanılıyorsa, ameliyattan 7-10 gün sonra çıkarılabilir.

3 2
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır? 39

Bazı durumlarda laparoskopik cerrahi tavsiye edilmez ve bunun yerine açık cerrahi kullanılır. Bunlar, apandisitin yırtılıp vücutta apandist kitlesi adı verilen bir kitle oluşturması veya hastanın laparotomi geçirme olasılığını içerir. Açık ameliyatta sağ alt tarafta tek büyük bir kesi yapılır. Cerrah bu kesiden karına ulaşır.

Yine laparoskopik cerrahide olduğu gibi kesiler emici dikişler veya daha sonra alınması gereken emilmeyen dikişler kullanılarak kapatılır. Her iki ameliyat türünden sonra çıkarılan apandist patoloji için incelemeye gönderilebilir. Apendektomiden birkaç hafta sonra hasta tamamen iyileşir. Ameliyatın pratik olmadığı ya da mümkün olduğu durumlarda intravenöz antibiyotikler ihtiyacı ileri bir tarihe erteleyebilir veya enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir