Antibiyotik Alırken Kafein Tüketmek Zararlı Mıdır?


0

Bakteriyel enfeksiyon için antibiyotik kullanıyorsanız, doktorunuz ilaç kullanırken kafein kullanımını azaltmanızı önerebilir. Bazı kimyasallar antibiyotiklerle etkileşime girebilir. Bununla birlikte genel olarak konuşursak kafein söz konusu olduğunda bu tehlikeli değildir ancak sizi rahatsız edebilir.

Antibiyotikler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Antibiyotikler-1024x595.jpg

Antibiyotikler, vücudunuzda farklı şekillerde etki eden çok çeşitli farklı ilaçları içerir; hepsinin ortak yanı, bakterileri öldürmeleridir. Farklı bakteri türleri farklı antibiyotiklere cevap verir. Bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa doktorunuz bir antibiyotik yazabilir.

Kafein

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kafein.jpg

Kafein sizi uyanık hissettirir çünkü merkezi sinir sisteminizde sempati uyandırır. Bu sistem kalp atış hızınızın artmasına neden olur. Ayrıca, daha hızlı ve daha sert nefes alıyorsunuz ve kafeinin etkisi altındayken periferik kaslarınıza daha fazla kan akışı sağlanır. Metabolik hızınız artar ve çok fazla kafein içerseniz, kalp atışlarını artar. Ayrıca biraz hasta hissedebilirsiniz.

Kafein ve Antibiyotikler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Kafein-ve-Antibiyotikler.jpg

Bazı ilaç kombinasyonları oldukça tehlikelidir, bu nedenle doktorunuzun sizin için antibiyotik veya diğer hapları yazmadan önce aldığınız her ilacı bilmesi önemlidir. Kafein ve antibiyotik kombinasyonunun tehlikeli olması muhtemel değildir ancak bazı antibiyotikler vücudunuzun kafeini işleme şeklini değiştirebilir. Bu, kendinizi oldukça hasta hissetmenizi sağlayabilir.

Genel kurallar

Doktorunuz size antibiyotik kullanırken tamamen kafein almamanızı söyleyebilir. Çoğu doktor, antibiyotik alırken sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar kafein tüketiminizi sınırlamanızı önerecektir. Eğer doktorunuz antibiyotik alırken kafein tüketmeniz tehlikeli olabileceğini düşünüyorsa, buna mutlaka uyun. Kahve tek kafein kaynağı değildir; çay, soda ve enerji içecekleri de kafein içerir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz