Anti HBS Nedir?


Kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklığının olup olmadığını ve hastalığın aşı veya tedavi yoluyla bulaşıp bulaşmadığını doğrulamak için anti-HBs testi istenir.

Bu test, kan dolaşımındaki hepatit B virüsüne karşı antikor miktarını doğrulayan küçük bir kan örneğini analiz ederek gerçekleştirilir. Tipik olarak, anti-HBs testi, HBsAg testi ile sipariş edilir. Virüs kanda doğrulanır ve hastalığın teşhisi için kullanılır.

Anti-HBs testi, hepatit B virüsünün yüzeyinde bulunan bir protein olan HBsAg’ye karşı vücudun antikor üretimini değerlendirmek için kullanılır. Bu şekilde, anti-HBs testi ile doktor, kişinin aşı olup olmadığını doğrulayabilir. Aşı ile hepatit B’ye karşı, ayrıca tedavinin etkili olup olmadığı veya tanı kesildikten sonra bir tedavi olup olmadığı da Hepatit B ile doğrulanabilir.

 HBsAg Testi

Tedaviye yanıtın bağışıklığını doğrulamak için bir anti-HBs testi ile doktor kişinin hepatit B virüsü ile enfekte olup olmadığını veya temas edip etmediğini öğrenmek için bir HBsAg testi isteyebilir.

HBsAg, hepatit B virüsünün üzerinde var olan bir proteindir ve akut, yeni veya kronik hepatit B teşhisinde faydalıdır. Normalde HBsAg testi, anti-HBs testi ile istenir, çünkü bu şekilde virüsün kan dolaşımında dolaşıp dolaşmadığını ve vücudun buna etki edip etmediğini doğrulamak mümkün olur. Kişi hepatit B taşıyıcısıysa ve rapor reaktif HBsAg içeriyorsa tedavi bu şekilde başlatılabileceğinden sonuç hekim için önemlidir.

Anti-HBs testinin yapılması için herhangi bir hazırlık veya açlık gerekli değildir. Analiz laboratuvara gönderilen küçük bir kan örneği alınarak yapılır.

Laboratuvarda kan, hepatit B virüsüne karşı spesifik antikorların varlığının kontrol edildiği bir serolojik analiz sürecine tabi tutulur. Bu antikorlar, virüsle temastan sonra veya aşılama yoluyla oluşturulur. Bu antikorları üretmesi için vücut uyarılır ve bir kişiye hayatının geri kalanında bağışıklık kazandırır.

 Normal Anti-HBs Değerleri

Anti-HBs testinin sonucu, kan dolaşımındaki hepatit B virüsüne karşı antikor konsantrasyonuna bağlıdır, referans değerler şunlardır:

Anti-HBs konsantrasyonu 10 mIU/mL’den düşük – reaktif olmayan: Bu antikor konsantrasyonu hastalığa karşı tedavi için uygun değildir, kişinin hastalığa karşı aşılanmış olması önemlidir. Hepatit B tanısı konulmuşsa, bu seviye hastalığın tedavi edilmediğini ve tedavinin etkisiz olduğunu veya erken evrelerde olduğunu gösterir.

10 mIU/ml ile 100 mIU/ml arasında anti-HBs konsantrasyonu: aşılama için belirsiz veya tatmin edicidir. Bu konsantrasyon kişinin hepatit B virüsüne karşı aşı veya tedavi gördüğünü gösterebilir ve hepatit B’nin tedavisinin olup olmadığını belirlemek mümkün değildir. Bu durumlarda 1 ay sonra testin tekrarlanması önerilir.

100 mIU/ml’den büyük anti-HBs konsantrasyonu – reaktif: Bu konsantrasyon, kişinin aşılama veya hastalığın tedavisi yoluyla hepatit B virüsüne karşı bağışıklığının olduğunu gösterir.

Anti-HBs Test Sonucu

Doktor, anti-HBs test sonucunu değerlendirmenin yanı sıra HBsAg test sonucunu da gözden geçirir. Hepatit B tanısı konan bir kişinin bu şekilde izlenmesi veya HBsAg ve reaktif olmayan anti-HBs pozitif sonuç alınması kişinin iyileştiğini ve kanında dolaşan virüs olmadığını gösterir.

Hepatit B virüsü içermeyen bir kişi de aynı sonuçları ve 100 mIU / mL’den daha yüksek bir anti-HBs konsantrasyonu sunar.

1 50
Anti HBS Nedir? 36

Pozitif HBsAg ve anti-HBs durumunda, yanlış bir pozitif sonuç, immün komplekslerin (bağışıklık kompleksleri) oluşumunu veya hepatit virüsünün farklı alt tipleri tarafından enfeksiyonu gösterebileceğinden, belirtilen testin 15 ila 30 gün sonra tekrarlanması gerekir.

 Hepatit B’yi Teşhis Etmek İçin Ne Tür Yöntemler Kullanılır?

Hepatit B’yi teşhis etmek için doktorunuzun veya sağlık kliniğinizin “hepatit B kan testi serisi” şeklinde basit bir kan testi vardır. Bu kan örneği doktorun ofisinde alınır.

Kan testi serisini oluşturan 3 test vardır. Bazen doktorunuz, hepatit B durumunuzu doğrulamak için ilk ziyaretinizden altı ay sonra başka bir kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Yakın zamanda hepatit B ile enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız, virüsün ortaya çıkması 9 hafta kadar sürebilir.

Hepatit B kan testlerinin sonuçlarını anlamak kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle teşhisinizden emin olmak isteyebilirsiniz.

Hangi testlerin pozitif veya negatif olduğunu tam olarak anlayabilmeniz için kan testlerinizin yazılı bir kopyasını talep etmeniz de iyi bir fikirdir.

 Hepatit B Kan Testi Serisini Oluşturan Üç Test Nedir?

Hepatit B kan testi serisi yalnızca bir kan örneği gerektirir, ancak kesin tanı için gerekli üç testi de vardır. Bunlar;

  • HBsAg (hepatit B virüsü yüzey antijeni)
  • HBsAb veya anti-HBs (hepatit B virüsü yüzey antikoru)
  • HBcAb veya anti-HBc (hepatit B virüsü çekirdek antikoru)

 Hepatit B Virüsü Yüzey Antijeni (HBsAg) Nedir?

Bir HBsAg testinden elde edilen “pozitif” veya “reaktif” bir sonuç, kişinin hepatit B virüsü ile enfekte olduğu “akut” veya “kronik” bir enfeksiyona sahip olabileceği anlamına gelir. Enfekte kişiler, virüsü kanları yoluyla diğer insanlara bulaştırabilir.

2 43
Anti HBS Nedir? 37

 Hepatit B Virüsü Yüzey Antikoru (HBsAb veya anti-HBs) Nedir?

HBsAb (veya anti-HBs) testinden elde edilen “pozitif” veya “reaktif” bir sonuç, kişinin hepatit B aşısına tatmin edici bir yanıt verdiğini veya akut hepatit B enfeksiyonundan iyileştiğini gösterir.

Merkezi Hepatit B Virüsü Antikoru (HBcAb) Nedir?

HBcAb, virüsün parçası olan bir antikordur; koruma sağlamaz HBcAb (veya anti-HBc) için “pozitif” veya “reaktif” bir test sonucu geçmiş veya mevcut bir enfeksiyonu gösterir. Bu sonucun yorumlanması diğer iki testin sonuçlarına bağlıdır. Koruyucu bir yüzey antikoru (pozitif HBsAb veya anti-HBs) ile görünümü, genellikle kronik enfeksiyonu olan kişilerde virüs (pozitif HBsAg) tarafından kendini gösteren önceki enfeksiyon ve iyileşmeyi gösterir.

Kanda bulunan ve uzman olmayanlar için kafa karıştırıcı olabilecek çeşitli hepatit B belirteçleri vardır. Reçeteler ayrıca serolojik belirteçlere dayalı olarak diğer hepatitlerin nasıl teşhis edileceğini de öğretir.

 Hepatit B’nin Belirteçleri Nelerdir?

En çok aranan AntiHB’dir. Anti-HBs: Pozitif bir reaktif sonuç olan bağışıklık anlamına gelir.

Hepatit B virüsünün yüzey antijenine karşı antikor, HBV’ye karşı bağışıklık sağlayan tek antikordur. Bu belirteç genellikle HBsAg’nin kaybolmasından sonraki ilk ve onuncu (1-10) haftalar arasında bulunur ve aktif bağışıklığı (virüse daha önce maruz kalma veya aşıya yanıt) gösterir. Pasif bağışıklıkta da (hepatit B immünoglobulin kullanımı veya hamilelik sırasında maternal antikorların transferi) tespit edilir.

HbsAg – Pozitif veya reaktif bir sonuç, kişinin hepatit B olduğu anlamına gelir. Enfeksiyon akut veya kronik olabilir. Diğer belirteçlerle kombinasyon, hastanın hangi enfeksiyon durumunda olduğunu belirler.

 Enfeksiyon Sınıflandırma Belirteçleri Hangileridir?

Toplam HBsAg ve Anti-HBc: Bunlar, hepatit B virüsü enfeksiyonu şüphesi durumunda istenmesi gereken belirteçlerdir.

Eşlik eden enfeksiyon belirteçleri HBsAg, Akut enfeksiyonda virüse maruz kaldıktan yaklaşık dört hafta sonra ortaya çıkan ilk serolojik belirteç, 24 haftada saptanamayan seviyelere düşer.

Toplam anti-HBc; Hem IgG antikorunu hem de IgM antikorunu tespit ettiği için hepatit B sınıflandırmasında kullanılır. Anti-HBc Total, IgM sınıfı ve IgG sınıfı antikorların varlığını tespit eder.

Enfeksiyondan 32 hafta sonrasına kadar serumda yeni enfeksiyon belirteçleri bulunur. Bununla birlikte, bu belirteç, enfeksiyonun alevlenmesi meydana geldiğinde kronik fazda mevcut olabilir.

 IgG Anti-HBc İçeriği Nedir?

Hepatit B virüsü bulaşmış kişilerde virüsle önceki teması karakterize eden, yaşam boyu süren bir geçmiş enfeksiyon belirtecidir.

HBsAg reaktifi çıkıyorsa, bu hepatit B’nin bir işaretidir, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve elbette herhangi bir şüpheyi netleştirmek için her zaman bir doktora danışın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir