Anne Adayları Dikkat! Bu Gıdalar Düşüğe Yol Açabilir


Hamilelik, ilk 20 hafta içerisinde kendiliğinden sona ererse, bu durum düşük yapma olarak tanımlanır. Düşük yapma abortus olarak da tanımlanır. Uzmanlara göre hamileliklerin %10’u ile %25’i düşük yapma ile sonuçlanıyor. En yaygın düşük yapma zamanı ilk trimester olarak tanımlanan il 13 haftadır.

Bir kadın düşük yapma durumundan kendini suçlayacak olsa bile, düşüğü engellemenin bir yolu yoktur. Ancak hamile olan kadınlar için güvenli olmayan bazı yiyeceklerden kaçınarak, düşük yapma riski azaltılabilir.

dusuk yapma nedenleri
Anne Adayları Dikkat! Bu Gıdalar Düşüğe Yol Açabilir 36

Düşük Yapma Nedenleri Nelerdir?

Düşük yapmanın nedeni anne adayının yediği ya da yemediği gıdalar değil, daha çok kromozomal bir anormalliktir. Uzmanlara göre bu durum hasarlı bir sperm ya da yumurta hücresinden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise düşük yapmanın sebebi tespit edilemez.

Düşük yapmanın diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Anne adayının sağlık sorunları
  • Travma
  • İleri Yaş
  • Sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar
  • Yumurtanın rahim astarına yanlış implantasyonu
  • Uyuşturucu kullanımı

Aynı zamanda gıdalardan kaynaklanan bir enfeksiyon durumu da düşük yapma riskini arttırabilir.

dusuk yapmaya sebep olan seyler
Anne Adayları Dikkat! Bu Gıdalar Düşüğe Yol Açabilir 37

Düşük Yapmaya Neden Olabilecek Yiyecekler

Uzmanlara göre yemiş olduğunuz besinler düşük yapmaya neden olmaz. Ancak yiyeceklerden kaynaklanan bir enfeksiyon sonucu düşük yapma meydana gelebilir. Bazı yiyeceklerde yer alan bakteriler ya da parazitler bir enfeksiyona yol açarak düşüğe neden olabilir.

Bu yüzden hamile kadınların bazı yiyecekleri yememesi gerekir. Bu gıdalar arasında pastörize edilmemiş sütten yapılan peynir ve diğer süt ürünleri yer alır. Çünkü bu gıdaların içinde e.coli bakterisi ya da listeria bakterisi bulunabilir.

Çiğ ya da az pişmiş balık ve suşi gibi kabuklu deniz mahsulleri de bakteri ve parazit içerebileceği için yenmesi risklidir. Uzmanlara göre hamile kadınlar, listeria bakterisi açısından riskli olan sosisli sandviçler ya da söğüş gibi işlenmiş etleri tüketmemesi gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir