Anksiyete ile Başa Çıkmanın 5 Yolu


Durumu kontrol altına almanıza yardımcı olabilecek bazı ilaçlar vardır. Fakat ilaçsız da bazı yöntemlerle bu durumla baş edebilirsiniz.

1. Düşünce düzeninizi sorgulayın

Zihninizde olumsuz düşünceler yer alabilir. Bu durumla başa çıkmak için yapılması gerekenlerden biri korkularınıza meydan okumak, doğru olup olmadıklarını sormak ve kontrolü nasıl geri alabileceğinizi görmektir.

2. Derin nefes alın

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı derin-nefes-alin.jpg

Derin derin nefes alın. Nefes alışverişlerini artırarak kalp atış hızınızı yavaşlatabilir ve böylelikle sakinleşebilirsiniz.

3. Aromaterapi kullanın

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Aromaterapi-kullanin.jpg

Kokusunu veren yani aromatik bazı bitkilerin kabukları, çiçekleri yaprakları, dalları, kozalakları, tohumları veya meyvelerinin damıtılmasıyla elde ettiğimiz öz yağların ( İngilizcesi essential oil) fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanımına ”Aromaterapi” denir.

Yağ şeklinde tütsü veya mum gibi olsun, lavanta, papatya ve sandal ağacı gibi kokular çok rahatlatıcı olabilir. Aromaterapinin beyninizdeki belirli reseptörleri harekete geçirmeye yardımcı olabileceği ve potansiyel olarak kaygıyı hafiflettiği düşünülmektedir.

4. Yürüyüş veya 15 dakika yoga yapın

Bazen endişeli düşünceleri durdurmanın en iyi yolu durumdan uzaklaşmaktır. Bedeninize odaklanmak için biraz zaman ayırın aklınıza değil. Bu durum endişenizi gidermeye yardımcı olabilir.

5. Düşüncelerinizi yazın

Sizi endişeli yapan şeyin ne olduğunu yazmak onu kafanızdan alır ve daha az göz korkutucu hale getirebilir. Rahatlamak için bu gibi aktiviteler, endişe yaşayanlar için yararlıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir