Ankara’daki Diyetisyenlerin Listesi? Diyetisyen Kime Denir?


Diyetisyen, diyetisyenlik mesleğini yapan kişiler için kullanılan bir terimdir. Yaşam kalitesinin arttırılması amacını taşıyan diyetisyenlik mesleği  büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunmasına, geliştirilmesine yardımcı olur. Beslenme biliminin ilkeleri ve amaçları ışığında bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen meslek dalına diyetisyenlik denir. 

Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran diyetisyenler, sonuçları değerlendirir ve bu sonuçlara göre varsa sorunlara çözüm bulur. Var olan besin kaynaklarının sağlık kurallarına ve ekonomiye uygun olarak kullanılmasını sağlamaya çalışır. Bunlara ek olarak besin denetimini yapar. Toplumu ve bireyi bilgilendirmek amacıyla bu konularda sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesini sağlar. 

Diyetisyenin bir diğer amacı doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklara yönelik ve diğer özel durumlar için tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı planlamaktır. Eğitim veren, eğitim programlarını plânlayan uygulatan ve izleyen diyetisyenlik bir sağlık meslek alanına verilen isimdir.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Son yıllarda bazı kişiler, aldığı birkaç beslenme kursu ya da okuduğu birkaç diyet kitabı sayesinde beslenme danışmanlığı yapabileceğini iddia etmektedir. Bu kişiler kendi kendilerine diyetisyen unvanı verebilmektedir. Bunların arasında sağdan soldan edindiği kısıtlı bilgi ile diyet kitabı yazanlar da vardır. Hatta bir diyet merkezi açtıktan sonra medyayı da kullanarak isimlerini duyurmaya çalışanlar bile mevcuttur.

Ayrıca Buna Bakın  Kreatin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu durumda ortaya çıkan sonuç ise, ticari amaçlar doğrultusunda, zayıflama amacıyla hizmet almak isteyen insanları kullanmaktan başka bir şey olmayacaktır. Bazı insanlar kilo verebilmek için pek çok şeyi denediği halde çözüm bulamayabilir, kilo verebilmek için kendisine sunulan her türlü seçeneği deneyebilecek psikoloji içerisine girer. Bu kişilerin duyguları sözde en iyi diyetisyenlerce suiistimal edilir. Bu tarz kendine diyetisyen vasfı yükleyen kişilerden kaçınılmalı, verecekleri tavsiyelere itimat edilmemelidir.

Sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun 1 yıl hazırlık sınıfıyla beraber en az 4 yıllık toplamda 5 yıl  beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak diyetisyenlik mesleğini yapma şansınız olur. Bu tarz bir okulu bitirdiğinizde Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması alırsınız ve bu diploma sayesinde diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanılır. Her sene 6 Haziran günü diyetisyenler günü olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek isteyen kişilere diyetisyenler yol gösterir ve sağlıkla ilgili belirli bir hedefe veya kiloya ulaşmayı amaçlayan kişilere, ihtiyaçlar dâhilinde beslenme programı oluştururlar. Hastanelerde, uzun süreli bakım tesislerinde, kliniklerde ve bunun gibi kurumlarda görev alabilirler.

Diyetisyenin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir

Gıda seçimlerinde ve genel sağlıklarında olumlu  değişiklikler yapmak isteyen bireyleri ve toplumu desteklemesi diyetisyenlerin görevidir. Bu temel sorumlulukla birlikte diyetisyenlerin görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Beslenme sorunları ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda insanlara danışmanlık yapmak, onları doğru şekilde yönlendirmek
 • Beslenme bilimindeki tüm gelişmeleri ve araştırmaları takip etmek
 • Kişilerin tercihlerini ve sağlık ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde yeme planları geliştirmek
 • Annelere, bebeklere ya da yaşlı gibi belirli hasta gruplarına sağlıklı beslenme konusunda yardımcı olmak
 • Yeme düzenlerinin etkilerini değerlendirmek ve gerekli doğrultuda değiştirmek
 • Belirli hastalıkların önlenmesi amacıyla diyet, beslenme ve iyi beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler vermek veya bu tür hastalıkların yönetilmesi arasındaki ilişki hakkında konuşarak daha iyi beslenmeyi teşvik etmek
 • Besin kaynağının vücudun fonksiyonlarını nasıl etkilendiğini araştırmak
 • Diyet ile performanslarını nasıl optimize edebileceklerini profesyonel sporculara anlatmak ve ideal vücut büyüklüğüne nasıl ulaşabilecekleri konusunda tavsiyeler vermek
 • Hastanın ilerleyişini belgelemek amacıyla rapor tutmak
 • Hastayı iyileştirmek için diğer sağlık çalışanlarıyla da  işbirliği içinde olmak.
Ayrıca Buna Bakın  İnme Rahatsızlığı İçin Bitkisel Çözümler

Bir Diyetisyende Olması Gereken Özellikler

Diyetisyenlerden sağlıklı yaşam tarzını kişilerle empati kurarak teşvik etmesi beklenir. Ayrıca bir diyetisyenin aktif bir dinleyici olması gerektiği gibi problem çözme yeteneğine de sahip olması gerekir. Çalışma ekibi ve hastalar ile sağlıklı bir iletişim içinde olmalıdır. Bilimsel çalışmaları yorumlayabilmeli ve bunları pratik yeme tavsiyesine çevirebilmelidir. Ayrıca kendilerine danışan kişilerin hedeflerini ve endişelerini anlamak adına, danışanlarını dikkatli bir şekilde dinlemeli ve empati kurabilmelidir. Bir diyetisyenin mantıklı ve eleştirel düşünme becerisi göstermesi önemlidir.

Diyetisyen Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı beslenmek, kilo almak  ya da kilo vermek için en iyi diyetisyeni seçerken öncelikle iyice araştırma yapılmalı, gerçek anlamda ‘’diyetisyen’’ olduğundan emin olmadan o kişiden tedavi alınmamalıdır. Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmış kişiler seçilmesi, alacağınız hizmet açısından çok önemlidir. Aksi halde aldığı birkaç beslenme kursu ya da okuduğu birkaç diyet kitabı sonucunda beslenme danışmanlığı yaptığını iddia eden, kendi kendilerine diyetisyen unvanı veren kişilerden hizmet almak sağlığınız açısından iyi olmayacaktır.

Ankara’daki Diyetisyenler

 Ankara’da diyetisyen hizmeti almak için bir uzman arıyorsanız aşağıdaki liste size yardımcı olacaktır.

 • Diyetisyen E. Kübra ZEYDANLI: Ortaöğretimini Gazi Anadolu Lisesinde tamamladı. Sonrasında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü “şeref öğrencisi” olarak tamamladı.
 • Diyetisyen Sultan TAŞTAN: İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunudur.
 • Diyetisyen Bahar ATA: Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2019 yılında mezun olmuştur.
 • Dyt. İbrahim TAŞDELEN: Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ’nünden mezun oldu.  Diyetisyenlik mesleğini Fit Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’nde sürdürür.
Ayrıca Buna Bakın  Büyüme Potansiyelinize Ulaşmanıza Yardımcı Olan Vitaminler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.