Amoksisilinin Bebekler ve Çocuklarda Kullanımı


Amoksisilin, Penicillium küfünden elde edilmektedir. Aynı zamanda da bu ilaç etken maddelerinin doğal olarak meydana getirilmiş olan penisilin antibiyotiklerinin kimyasal olarak değişmiş olan bir versiyonu olarak söylenebilmektedir.

Amoksisilinin penisilin ile karşılaştırılması sonrasında daha da avantajlı sonuçları sağladığı ifade edilmektedir. Bu ilacın sindirim sistemi tarafından daha da iyi bir biçimde emildiği saptanmıştır. Aynı zamanda da daha fazla bakteri türüne karşı etkili olduğu da bilinmektedir.

Amoksisilinin ağız yoluyla alınması durumunda çocuklarda baş gösteren orta kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısız zatürre ve farklı bakteri nedenli enfeksiyonları ortadan kaldırmak adına kullanıldığı da söylenebilmektedir.

Çocuklar için doktor tarafından verildiğinde tedavi işlemleri farklılık göstermektedir. Bu yöndeki kullanım çocukların yaşına ve boyuna bağlı olarak değişmektedir.

Amoksisilin Ilacinin Cocuklar Icin Kullanim Bicimiii
Amoksisilinin Bebekler ve Çocuklarda Kullanımı 36

3 Aya Kadarki Bebeklerde Amoksisilin Kullanımı

3 aya kadarki bebeklerin vücudu amoksisilin kullanımını destekler türdedir. Bu ilaç metabolizma tarafından kullanıldıktan sonra böbrekler tarafından süzülmektedir. Sonrasında da idrar kanalları aracılığıyla vücuttan dışarı atılacaklardır.

Yeni doğan ya da 3 aylıktan küçük olan bebeklerin böbrek sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bundan ötürü de tavsiye edilen amoksisilin miktarı günde kilogram başına 30 mg olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu doz günde ikiye bölünerek verilmesi gerekmektedir.

Doktorların bu doz tavsiyesinin yanı sıra enfeksiyonların bulunduğu noktalar ve ciddiyet durumu da doz ayarlamalarına dair hesaplamalarda kullanılacak kriterdir.

Amoksisilin Ilacinin Cocuklar Icin Kullanim Bicimii
Amoksisilinin Bebekler ve Çocuklarda Kullanımı 37

3 Aydan Büyük Çocuklarda Amoksisilin Kullanımı

Amoksisilin gibi güçlü antibiyotikleri kullanarak bakterileri yok etmek adına vücudun belirli bir gelişimi içermesi gerekmektedir. Bu yüzden yaklaşık 6 kiloya sahip ve 3 aylıktan büyük olan çocuklarda amoksisilin kullanımı vücut ağırlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.  Çocukların büyük olmasına bağlı olarak da kullanılacak olan amoksisilin oranı da yüksek olarak tabir edilebilecektir.

Amoksisilin kullanım durumu günde iki kez olmak kaydıyla, 12 saatte bir, 25 mg ile 45 mg arasında olmak durumundadır. Bu uygulama kilo başına verilen rakamlardır.

Amoksisilinin günde üç kez kullanılması halinde ise önerilen doz oranı kilogram başına 20 ile 40 mg arasında değişkenlik gösterebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir