Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?


Septorinoplasti, yüzün ortasındaki burnun hem şeklini hem de işlevselliğini iyileştirmek için yapılan ameliyattır. Burnun şekli kişinin yüz ifadesini doğrudan etkileyebilir, bakışın anlamını değiştirebilir, kişinin benlik saygısını azaltabilir ve sosyal hayatını değiştirebilir.

Burun şekli ile ilgili problemler estetik kaygılar yaratmanın yanı sıra koklama, nemlendirme, solunan havayı filtreleme gibi önemli işlevlerde de sorunlara neden olur. Bu nedenle hem rinoplasti hem de kozmetik operasyonlar fonksiyonel operasyonlar sınıflandırmasına dahil edilebilir.   

Rinoplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, genel anestezi başta olmak üzere, nadiren lokal anestezi ile açık veya kapalı tekniklerle yapılabilir. Her iki tekniğin de avantajları vardır. Örneğin açık teknikle yapılan burun estetiği işlemlerinde, burun delikleri arasında ‘kolumella’ adı verilen kısım kesilerek burun derisi kaldırılır, bu sayede operasyon yapılacak alan doğrudan görülebilir. Açık teknikle yapılan operasyonlarda cerrahlar nazal septuma kolayca ulaşabilirler. Hastalarımızın açık cerrahiye başvurmaktan çekinmelerinin temel nedeni iz kalma endişesidir. Bir iz olduğu doğrudur ancak bu iz minimaldir ve zamanla iyileşir.

Kapalı rinoplasti ile burun derisinde herhangi bir kesi yapılmaz, tüm operasyon burun deliklerinden yapılır. İzsiz rinoplasti olarak da adlandırılan kapalı burun ameliyatı, burun estetiği yaptırmak isteyen herkes için uygun olmayabilir.

Açık teknik, insanın burun içi anatomik yapısında çok radikal değişiklikler gerektiğinde devreye giriyor. Piezoelektrik teknolojisi son yıllarda ön plana çıkmıştır. Bu teknik hem açık hem de kapalı rinoplasti için kemik şekillendirmede kullanılabilir. Kemik gibi sert dokulara duyarlı bir mikromotor ile yapılan piezoelektrik cerrahi sırasında kıkırdak, doku veya kemikleri çevreleyen damarlar etkilenmez. İyileşme süreci de hızlanır.

Rinoplasti düşünen hastalar için cerrahi teknik seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Burun yapısı, derinin dokusu ve burunda yapılacak değişiklik sayısı aynı olmayacaktır. Bu nedenle tüm estetik ameliyatlar hastanın ihtiyaçlarına göre özenle planlanmalıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Stabil bir burun yapısına sahip olan ancak şeklinden memnun olmayan, operasyonla ilgili gerçekçi beklentileri olan, genel sağlık durumu operasyona engel olmayan ve burun tıkanıklığına neden olan anatomik sorunları olan kadın ve erkek denilebilir. Kronik burun tıkanıklığı nedeniyle  burun estetiği ameliyatı olmak mümkündür.

Bu noktada rinoplasti ile burun şeklinde yapılabilecek değişiklikleri bilmek gerekir. Ameliyat ile kişinin burnu kısaltılabilir, burun ucu kaldırılabilir veya düzleştirilebilir, burun eğriliği düzeltilebilir, burun delikleri arasındaki asimetri mümkün olduğunca giderilebilir, burun daraltılabilir ve büyütülebilir.

Burun Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli faktör burnu darbelerden korumaktır. İlk dönemde alınan darbeler burun kemiklerinin birleşmesinde problemlere veya ağır kanamalara neden olabilir. Burun estetiği sonrası iyileşme döneminde sigara içmek yasaktır. Sigaradaki kimyasallar doku beslenmesini engelleyeceği ve iyileşme sürecini geciktireceği için hastaların ilk 3 ay sigara içmemeleri önemlidir.

Burun estetiği yaz aylarında yapılıyorsa korumasız uzun süre güneşte kalmamalısınız. Kendinizi güneşe maruz bırakmanız gerekiyorsa, yüksek faktörlü bir güneş kremi sürün ve geniş bir şapka takın. Ameliyatı takip eden 3 ay boyunca gözlük kullanımından kaçınılmalıdır. Gözlükler, nazal septumda ağırlık oluşturarak burun kemiklerinin istenmeyen şekilde kaynaşmasına neden olabilir.

Rinoplasti sonrası ilk aşamada yatar pozisyona dikkat edilmelidir. Ödemi azaltmak için yatarken baş hafif yüksekte tutulmalıdır. İlk 23 gün buz kullanılarak oluşabilecek komplikasyonlar azaltılabilir. Rinoplastiden sonra sadece minimal egzersiz yapabilirsiniz. Ancak yaklaşık 3 ay boyunca tansiyonu yükselten hızlı ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Hastalar burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara uyduklarında daha rahat ve komplikasyonsuz bir iyileşme süreci yaşayabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir