Amazon Kuruyemişi: Brezilya Cevizi Faydaları


Brezilya cevizi veya fındığı olarak bilinen Brezilya,Peru ve Bolivya’dan dünyaya yayılan Amazon ormanlarının sıradışı kuruyemişi ülkemizde gün geçtikçe popüler hala geliyor. ,yiyeceklerin besin değerlerinin anlaşılması özellikle sağlıklı beslenme açısından vazgeçilmezleri gözler önüne seriyor. Brezilya cevizi ise bilinen en iyi selenyum kaynaklarından biridir. Ayrıca lif, protein ve magnezyum açısından zengindir. Amazon topraklarında yetişip dünyaya yayılan bu ceviz aynı zamanda yerel halk açısından önemli bir gelir kaynağıdır. 

brezilya nut
Amazon Kuruyemişi: Brezilya Cevizi Faydaları 36

Kalori ve Besin Değerleri

Brezilya cevizinin 30 gramı (yaklaşık 6 adet) 190 kaloridir. Çoğunluğu sağlıklı doymamış yağ olmak üzere 19 gram yağ içerir. Doymamış yağlar iyi yağlar olarak da adlandırılır ve kalp sağlığını korumada önemlidirler. Brezilya cevizi ayrıca 3 gram karbonhidrat, 2 gram lif ve 4 gram protein içerir. Protein ve lif kaynağı birçok besin mevcut olabilir ancak farklı farklı kaynaklardan ihtiyacı karşılamak en sağlıklı olanıdır. Ayrıca günlük bakır ve magnezyum ihtiyacının 4’te 1’ini 30 gram Brezilya cevizi karşılar.

brezilya cevizi
Amazon Kuruyemişi: Brezilya Cevizi Faydaları 37

Selenyum Zehirlenmesi

Brezilya fıstığı 30 gramında 544 mikrogram selenyum içermektedir. Bu değer günlük selenyum ihtiyacının 7-8 katına denk gelmektedir. Aşırı Brezilya cevizi tüketmek selenyum zehirlenmesine sebep olabilir. Her ceviz 70-90 mikrogram selenyum içerir Günlük 2-3 den fazla tüketilmemelidir. Selenyum zehirlenmesi belirtileri mide bulantısı, ishal, yorgunluk ve saç dökülmesidir. Fazla miktarda Brezilya cevizi tükettiyseniz veya bu belirtileri hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir