Alkol ve Diyet(Zayıflama) Hapları Birlikte Kullanmak Zararlı mı?


Diyet hapları ile birlikte tüketilen alkol, istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir. Alkol ve diyet hapı, yüksek miktarda uyarıcı madde içerir. Ancak iki maddede de bulunan uyarıcılar farklı türdedir. Diyet hapları genellikle kalp atış hızı, kan basıncı gibi metabolik olayları hızlandırır veya arttırır. Alkol ise daha çok refleksleri yavaşlatan, kanı incelten, sizi uyuşturan bir maddedir. Her iki madde de karaciğere zarar verir.

Alkolün Ve Diyet Haplarının Karaciğere Zararı

 Alkol veya diyet hapları birlikte veya ayrı ayrı kullanımında karaciğere hasar verebilecek potansiyele sahiptir. Karaciğer vücudumuzun sağlıklı olmasında rol oynayan önemli bir organdır. Çoğu hormonun salgılandığı yerdir. Kronik alkol kullanımı karaciğer sirozuna neden olabilir. Aynı şekilde reçetesiz satılan bazı ilaçlar da karaciğerde kalıcı ve büyük hasarlara neden olabilir.  Karaciğer hastalığı, karaciğerinizin işlevselliğini etkiler. Karaciğer hastalığının semptomları arasında sarı veya sarılıklı cilt, karaciğer yetmezliği, karaciğerde genişleme ve portal hipertansiyon yer alır.

1 9
Alkol ve Diyet(Zayıflama) Hapları Birlikte Kullanmak Zararlı mı? 36

Alkol Ve Diyet Haplarının Beraber Kullanılması

Alkol kanı inceltir. Diyet hapları ise tansiyonu düşürür. Bu sebeple bu iki maddenin birlikte kullanımı sonucunda herhangi bir yaralanma sonucunda kanama riskiniz fazlasıyla artar.  Phentermine gibi bazı reçeteli diyet hapları tehlikeli derecede yüksek tansiyona neden olabilir. Bunları tek başına almak kanama riskinin artmasına neden olabilir. Kan basıncının hızlı yükselmesi nedeniyle, kalbiniz kontrolsüz bir şekilde çarpıyormuş gibi hissedebilir ve bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Karışıma alkol eklemek bu yan etkileri kötüleştirir.

Hızla Artan Panik Atak Riski

 Panik atak sırasında kan basıncınız fazlasıyla yükselir, kalbiniz çarpmaya başlar, başınız döner ve hatta baygınlık dahi hissedebilirsiniz. Diyet hapları, içerdikleri uyarıcıların miktarı nedeniyle panik atakların başlamasına neden olabilir. Diyet haplarıyla beraber tüketilen alkol ise panik atak geçirme riskinizi bir hayli arttıracaktır.

1 10
Alkol ve Diyet(Zayıflama) Hapları Birlikte Kullanmak Zararlı mı? 37

Birçok uzman sağlık kuruluşu tarafından yapılan araştırmalar bu bilginin doğruluğunu defalarca kez kanıtlamıştır. Ayrıca panik atak geçiren bir insanda mide ağrısı, mide bulantısı, mide krampları da gözlemlenir. Alkol kullanımı ise bu sorunların daha yoğun noktalarda yaşanmasına sebep olur. Panik ataklar, alkolün yoğunlaştığı sıcak veya soğuk basmalarına da neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir