Alkali Suyun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?


Genellikle faydalı olduğu düşünülen alkali suyun sindirim bozukluğu, böbrek sorunları ve kuru, kaşıntılı cilt gibi yan etkilere sebep olabileceği düşünülmektedir. Alkali suyun uzun dönem kullanımı ile ilgili bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Su vücut için hayati önem taşımaktadır. Besinleri uzun süre depolayabilirken kısa süreli susuzluklar dehidratasyona ve ölüme sebep olabilmektedir. Su ihtiyacın karşılanmasında ön plana çıkan alkali suyun faydaları ile ilgili kesin bilgiler olmadığından dolayı normal su kullanılması önerilmektedir.

alkali suyun zararlari
Alkali Suyun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? 37

Vücut pH’ı ve Alkalinite

0-14 arası değerler alabilen pH ölçeği asitlik ve bazlığı (alkali) ölçer. 7 nötrdür. 7’den sıfıra doğru gittikçe asitlik, 14’e doğru gittikçe alkalinite şiddetlenir.

Akciğer ve böbrekler vücut pH’sının düzenlenmesinde etkili organlardır. Yapılan çalışmalar 7.02-7.04 pH aralığının vücutta hayati önem taşıdığını ortaya koyar. Bu aralığın altında vücut asidoza, üzerinde ise alkaloza girer. Akciğer ve böbrek hastalığı olmayanlarda tüketilen yiyecek ve içeceklerden bağımsız olarak pH düzenlenir. Bu mekanizma kan pH’ının sabit kalmasını ve sistemlerin bu durumdan etkilenmesini engeller.

Alkali suyun yağ yakımını artırdığı ve kanın asitliğini düzenlediği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Antioksidan özellikte olduğunu, yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve iyileşme sürecini hızlandırdığını savunanlar olsa da bilimsel bilgiler bu durumu desteklememektedir.

Amerikalıların tipik beslenme düzeni yüksek protein ve işlenmiş gıdalardan dolayı yüksek asitlik içerir. Bu asit yükünün dengelenmesi amacıyla alkali su kullanılmasını savunanlar olabilir ancak dengenin sağlanmasında etkili ve sağlıklı olan beslenme listesine kepekli tahılları, meyve ve sebzeleri dahil edilmesidir.

Alkali Suyun Yan Etkileri

Vücut nötre yakın olan pH dengesini korumayı temel aldığından dolayı aşırı asitlik veya aşırı alkalinite sağlık açısından risk oluşturur. Ayrıca besinlerin midede sindirilmesi çok düşük pH’larda asitler ile sağlanmaktadır. Alkali su tüketimi mide asidinin gücünü azaltır ve hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarına yol açar.

Alkali su içerisinde çözünmüş olarak bulunan elementlerin böbrek hastalığı veya böbrek fonksiyonlarında sorun olanlar için zararlı olabilir. Yüksek alkali pH ciltte kaşıntı, kuruma ve tahrişe sebep olabilir.

Bilimsel bilgiler mide asitliğinin sindirim için kilit noktayı oluşturduğunu göstermektedir. Birçok enzimin çalışması için mide asitliği ve düşük pH’lı ortam gerekir. Bu bilgiler ışığında alkali su tüketimi mide pH’ını yükseltecek yani asitliği bozacaktır. Bu durum sağlık açısından risklidir. Alkali suyun bu etkileri üzerine araştırmalar yapılmamış olup bahsedilen konularda potansiyel risk taşımaktadır.

alkali diyet
Alkali Suyun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? 38

Ağustos 2001 tarihinde yapılan bir çalışma uzun süreli alkali su kullanımının sakıncaları üzerinde durmaktadır. Eski tarihli ve sıçanlar üzerinde yapılmış bir çalışma olduğundan kesin bilgiler sunmasa da o tarihlerde de alkali su üzerine sakıncalar olabileceği üzerinde durulmuştur. Uzun süreli alkali su kullanımının büyümenin yavaşlamasına yönelik sistematik etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

1998 yılında sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada alkali suya uzun süre maruz kalmanın kalpte fibrozise sebep olduğunu ileri sürmektedir.

Alkali Suyun Olası Faydaları

Alkali su kullanımı ile ilgili bazı çalışmalar da olumlu sonuçlar vermektedir. Bunlardan biri alkali suyun kemik gelişimini destekleyeceği üzerinedir. Alkali su içerisindeki minerallerin kemiğin gelişmesi ve tamir edilmesinde kullanılabileceğinden bu sonuçlarla karşılaşılabilmesi mümkündür. Ancak bu etkinin devamlılığı ve insan vücuduna faydaları ile ilgili bilimsel sonuçlar bulunmamaktadır. Bu etkinin kanıtlanması amacıya birçok çalışma yapılması gerekmektedir.

Alkali suyun savunucuları asidik beslenme diyetinin kansere sebep olduğunu ileri sürmektedir. Alkali su ve diğer alkali gıdaların asitliği önleyerek kanser hücrelerini öldürdüğü iddia edilmekle birlikte dünya çapında geçerliliği olan sağlık kuruluşları bu bilgileri desteklememektedir.

Alkali su ile ilgili başka bir çalışma ise mide asidine bağlı asit reflü gelişimini engellediği üzerinedir. Basit kimyasal ölçekte düşünüldüğünde doğru gibi karşılanacak bu bilginin insan fizyolojisiyle ilgili boyutu önem taşımaktadır. Konu ile ilgili faydayı gösteren kanıtlar yetersizdir. Bazı çalışmalar test tüpü düzeyinde olumlu etkiler gösterse de bu etkinin midede ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmemektedir.

alkali su
Alkali Suyun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? 39

Alkali Diyet Faydalı Mı?

Alkali besinleri kapsayan diyet programları bazı diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Vücut pH’ının dengelenmesini ve birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu savunulmaktadır. Bu savunmalar asidik gıdaların vücuda zararlı olduğu üzerine varsayımları kapsamaktadır.

Alkali diyet listeleri sağlıklı besinler açısından zengindir. Alkali olarak kabul edilen bazı gıdalar arasında fındık, fasulye, bazı meyve ve sebzeler bulunur. Bu yönüyle alkali diyet savunulabilirken öte yandan asidik olarak kabul edilen et, yumurta, peynir ve diğer süt ürünleri listeden çıkarır. Bu besinlerin diyet listesinden çıkarılması başta protein, kalsiyum ve çeşitli minerallerin eksikliğine yol açar. Bu besinler sağlıklı beslenmenin parçasıdır. Herhangi bir besin grubu temeline yerleşmiş beslenme türü önerilmemektedir. Her besin grubundan azar azar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Alkali diyet ile ilgili bir diğer çelişki ise kan pH’ı üzerine etkisidir. Tüketilen besinler asidik veya alkali özellikte olabilir. Ancak bu durum doğrudan kan pH’ı üzerine etki ettiği anlamına gelmez. Çeşitli mekanizmalar üzerinden korunan kan pH’ını en çok etkileyen durum oksijen, karbondioksit ve bikarbonat dengesidir. Solunumla ilgili olan bu denge doğrudan akciğer sağlığı ile ilgilidir. 

Alkali veya asidik gıdalardan almanı gereken çok sayıda besin maddesi vardır. Her besin grubundan tüketmeye özen göstermek daha sağlıklıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir