Alıç Meyvesinin Yan Etkileri


Alıç meyvesi sağlığa faydaları nedeniyle yıllardır kullanılmakta olan bir bitki çeşididir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, solunum ve kardiyovasküler hastalıkların yanında yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Alıç meyvesi, yan etkisi yok denecek kadar azdır, ancak ortaya çıkan yan etkiler, kalp ve tansiyon problemlerini etkili bir şekilde tedavi edebildikleri için genellikle bu iki sistemle beraber çalışılmaktadır.

Kalp İçin Yan Etkileri

Alıç, birçok kalp probleminin tedavisinde çok etkisi bulunmaktadır ve ihtiyacı olmayan kişiler tarafından alındığı esnada etkileri baş gösterir. Çarpıntıları tedavi ederken, yan etkilerden biri fazla kullanıma bağlı olarak, çarpıntıların artması olabilmektedir. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezine göre, çarpıntı ve artan kalp hızı sıklıkla aşırı doz almasının belirtilerindendir. Kalbi etkileyen diğer yan etkiler arasında artan göğüs ağrısı ve aktivite sırasında halsizlik sayılabilir.

Sindirim İçin Yan Etkileri

Alıç kullanımı için sindirim problemlerini rapor edilmiştir.  “İlaç Güvenliği” Alıç incelemesinin 2006 tarihinde yapmasıyla birlikte inceleme sonucunda, mide bulantısının baş dönmesi ve bağırsak kanaması ile beraber en yaygın yan etkilerden biri olduğuna dair rapor edilmiştir.

1 38
Alıç Meyvesinin Yan Etkileri 36

İlaçla Beraber Tüketildiğinde Oluşan Yan Etkileri

“İlaç Güvenliği” inceleme raporundaki bölüm, ayrıca alıç meyvesi için bildirdiği bazı yan etkilerin genellikle bitkilerin “kontrolsüz” kullanımından kaynaklandığını göstermiştir. Bu, özellikle kalp hastalığı veya kan basıncını tedavi etmek için bir reçeteyle alınması sırasında ve alıç kullanılmasında geçerli olmaktadır. UMMC, alıç meyvesinin iki ilaçla yani digoksin ve fenilefrin etkilerine müdahale edilebilmektedir.

Digoksin, aritmileri tedavi etmek için kullanılır ve alıç, bu ilacın etkinliğini tetikleyebilir veya olumsuz yönde etkisini kaybettirir. Fenilefrin, kan damarlarını sıkılaştırmaktadır ve birçok reçetesiz ilaçta bulunur. Alıç, kan damarlarının genişlemesiyle ve fenilefrin ilaçlarını olumsuz yönde etkisiz hale getirebilir. Kan damarların gevşemesi ile kanın aktifliğinden kaynaklı ve artışından dolayı bu durum ortaya çıkmaktadır.

Alıç Nedir?

Halk arasında muşmula olarak adlandırılır. Bilimsel adı; Crataegus monogyna, Crataegus azarolus, Fleur d’aubepine’dir. İngilizcede Hawthorn olarak adlandırılır. Bazı yörelerde Aluç,  Barut Ağacı, Yemişen ve Alınç olarak isimlendirilmektedir. Fazla ekşi olmayan bir meyvedir. Çok güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Türkiye’de de yetiştirilen alıç meyvesi ağırlıklı olarak dere kenarlarında ve kayalık alanlarda yetiştirilmektedir ve Akdeniz’in dağlarında da bulunmaktadır. Bir sonbahar meyvesidir.

2 39
Alıç Meyvesinin Yan Etkileri 37

10 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen dikenli dalları olan bir ağaçtır. Ekşiden elma aromasına kadar çok çeşitli tatları kendisinde bulundurur. Yuvarlak görünümlü, kırmızı, beyaz, sarı, yeşil ve pembe tonlarında olan farklı meyve türleri ve rengine göre de farklı aromalar içermektedir. Anadolu bölgesinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Erken gelen sonbaharda olgunlaşmaya başlar ve kışa kadar ağaçlardan toplanabilmektedir. Uzmanlara göre; astım, bronşit, kardiyovasküler fonksiyonu normalleştirdiklerini ve diyabet, kolesterol ve tansiyon rahatsızlıklarına uygun olduklarını belirtmişlerdir.

Botanik olarak; boyu 10 metreye kadar çıkabilen beyaz veya pembe çiçekli dikenli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm, bir veya üç çekirdekli, esmer veya kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi ve hoş tadıyla tüketilen bir meyvedir. Bitkilere çok güçlü antioksidan özellikler veren flavonoidler  açısından çok zengindir. Meyveleri olgunlaştığında kırmızı veya sarıya dönen yuvarlak alıç süs bitkisi olarak da kullanılır.

Alıç’ın Faydaları Nelerdir?

Alıç meyvesi kalp için en iyi ilaçtır. Alıç; Özellikle kalbi desteklemek ve kardiyovasküler sistemin işleyişini normalleştirmek için kullanılır. Kalbe oksijen ve kan akışını arttırır ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Kardiyak aritmiler, sinir çarpıntıları, kalp yetmezliği, şiddetli enfeksiyon hastalıkları sonrası kalp kası güçsüzlüğü, kalp krizi sonrası hipertansiyon ve damar sertliği için fayda sağlamaktadır.

Aynı zamanda C vitamini açısından da zengin bir meyve olmasıyla birlikte, hafızayı da güçlendirmektedir. Almanya’daki bazı doktorlar bunu doğal bir kalp ilacı olarak reçete edilmektedir. Alıç ilk kullanıldığında etkileri görülse de, 6-8 hafta sonra alıç meyvesinin faydaları daha belirgin olmaktadır. Alıç meyvesinin yararları şunlardır;

 • Tedaviye alternatif olarak kullanılır, aritmiler ve kalp hastalıklarından iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Geceleri kalp ritmini hızlandıran sinir çarpıntılarına birebir bitkisel bir çözümdür.
 • Kalp yetmezliği ve ciddi enfeksiyonlardan sonra kalp kasında oluşan hasarı ortadan kaldırır.
 • Kalp krizi ve yüksek tansiyon sonrası damar sertliğini düzeltir.
 • Ödem ve biriken suyun tahliyesine yardımcı olur.
 • İdrar attırıcı etkisi vardır.
 • Antidepresan olarak da kullanılabilir ve sinir problemlerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Tenyalara karşı çok etkilidir.
 • Alıç ishal sorununu giderir, ancak aşırı kullanımı kabızlığa neden olabilmektedir
 • Damar tıkanıklığını giderir ve kan damarlarının açılıp gevşemesini sağlar.
 • Kalbi güçlendirir ve ritmini korur.
 • Mide düzenini sağlar ve kusmayı ortadan kaldırır.
 • Koroner arterlerin ve damarların işlevini destekler.
 • Migren ve göğüs ağrısı için etkilidir.

Stresi azaltır: Bilimsel araştırmalar sonucunda alıç tohumlarının sakinleştirici etkisi olduğu gösterilmiştir. Alıç aynı zamanda kaygı, huzursuzluk ve ağrıyı hafifletmeye destek olur.

Tansiyonu düşürür: Bir başka bilimsel çalışmada; alıç meyvesi şeker hastalarında antihipertansif ve dengeleyici etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Yağ yakıcı: Alıç meyvesi; metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakıcıdır.

Hastalıktan korur: Mevsiminde düzenli olarak bir avuç yenmesinde hemen hemen tüm hastalıklara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Uzmanlar, mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğunu vurguluyor ve bağışıklığı güçlendirdiği için kısa süreli hastalık giderici etkiye sahip olduklarını söylenmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir