Alerji Öksürüğü Nasıl Önlenir?


Her türlü potansiyel alerji türleri öksürüğe yol açabilir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve kızarıklık ile beraber alerjik öksürük sizi rahatsız edebilir ve sinirlerinizi bozabilir.

Alerji sonucu oluşan öksürük, genelde burundaki mukusun genize doğru akmasından kaynaklanır. Alerjik astım da kalıcı bir öksürüğe neden olabilir. Bu tip bir astımda belirtiler polen, küf sporları ve toz akarlarına maruz kaldıktan sonra tetiklenir.

Alerjik Oksuruk
Alerji Öksürüğü Nasıl Önlenir? 36

Alerjilerinizi Kontrol Altına Alın

Alerji ile alakalı olduğundan şüphe duyduğunuz bir öksürüğünüz varsa doktora gitmeniz gerekir. Doktor fiziki muayene yapacak, tıbbi geçmişiniz ile alakalı sorular soracak ve hangi alerjenin sizde öksürüğü tetiklediğini tespit etmek için alerji testi yapacaktır.

Doktorun vermiş olduğu ilaçları için. Tedavi için burun tıkanıklığını azaltmak ve mukusun kurumasına yardımcı olmak için bazı ilaçların yanında öksürük baskılayıcı ilaçlar da verilebilir. Alerjik astım varsa, ekstra olarak astım ilaçları da reçete edilebilir.

İmmünoterapi tedavisi alerjik durumlarda kullanılan bir tedavidir. Bu tedavide alerjinizi tetikleyen etmenlere karşı duyarlılığınız azaltılır ve zaman içinde kalıcı öksürük de dahil olmak üzere alerji belirtileri azalabilir.

Alerji Tetikleyicilerine Maruz Kalmaktan Kaçının

Alerjinizin olduğunu bildiğiniz maddelere maruz kalmaktan kaçınmanız oldukça önemlidir. Mevsimler alerji ya da alerjik astıma sonucu oluşacak öksürüğü, alerjenlerden kaçınarak önleyebilirsiniz.

Alerji Oksurugu Nasil Onlenir
Alerji Öksürüğü Nasıl Önlenir? 37

Ayrıca solunum yollarını tahriş eden ve öksürüğü tetikleyen dumanlardan, özellikle de sigaradan uzak durun. Bunun yanında temizlik ürünleri, endüstriyel kimyasallar ve kokular gibi, güçlü tahriş edici özellikteki ürünlerin kokularına maruz kalmaktan kaçının.

Mevsimsel alerjiniz varsa, polenlerin çok olduğu dönemlerde dışarıda durmaktan kaçının. Evinizin pencerelerini kapatarak, alerjenin evinize girmesini önleyebilirsiniz. Hava kalitesi kötüyken, yüksek nem olduğunuz da ve çok soğuk havalarda, dışarıda mümkün olduğu kadar az vakit geçirerek alerjiye bağlı öksürüğü en aza indirebilirsiniz.

Evdeki alerjenleri azaltmak için evinizi güzelce temizleyin. Tozları düzenli olarak alın ve havalandırın. Temizlik sırasında alerjenleri solumayı önlemek için yüzünüze maske takın.

Alerjene maruz kalma sonrasında nefes almada zorluk, baş dönmesi ya da hırıltılı solunum sorunu yaşarsanız, derhal tıbbi yardım alın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir