Albümin Eksikliği Nedir? Sebepleri Nelerdir?


Albümin eksikliği veya hipoalbüminemi, kandaki protein albüminin anormal derecede düşük bir seviyesidir. Albümin için normal aralık 3,5 ile 4,5 mg / dL’dir. Albümin seviyeniz 3,5 mg / dL’nin altındaysa, düşük olarak kabul edilir. Düşük albüminin potansiyel nedenleri yetersiz beslenme, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya strese bağlı sebepler olabilir.

Temel Hatlarıyla Albümin Eksikliği

Albümin, yalnızca karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Kan dolaşımında bilirubin, yağ asitleri, metaller, iyonlar, hormonlar ve ilaçları taşır. Albüminin düşükse, ilaçların çalışma şeklini etkileyebilir.

Düşük albümin ayrıca ödeme veya dokuların şişmesine de neden olabilir. Diğer belirtiler arasında kas güçsüzlüğü, yorgunluk, kramplar ve iştahsızlık sayılabilir. Hastanede yatan hastalarda düşük serum albümin seviyesi morbidite ve mortalite riskinde artış ile ilişkilidir.

Hipoalbümineminin tedavisi, protein ve kalorilerin yeterli miktarda alınmasıyla desteklenen albümin eksikliğinin altında yatan nedenlerin tedavisine odaklanır.

Yetersiz Beslenme

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Yetersiz-Beslenme.jpg

Hipoalbüminemiye yetersiz beslenme neden olabilir. Protein alımınız yetersizse, karaciğeriniz daha az albümin yapar. Vücut, serum albümin seviyesini sabit tutmak için dokulardan albümin çıkardığından, düşük serum seviyesi, doku albümin depolarının tükenmesine neden olur. Yaşlı hastalarda, gelişmiş kronik hastalığı olan veya anoreksi olan ve yetersiz beslenen çocuklarda kronik yetersiz beslenme daha sık görülür. Kötü beslenmeden kaynaklanan hipoalbüminemiyi tedavi etmek için hem protein hem de kalori alınmalıdır. Kalori alımınız çok düşükse, yediğiniz protein bir enerji kaynağı olarak kullanılacaktır.

Karaciğer Hastalığı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Karaciger-Hastaligi.jpg

Albümin, hepatik hücreler tarafından sentezlendiğinden hipoalbüminemi, karaciğer hasarı veya hastalığının belirtisi olabilir. AlbÜmin sentezi siroz, alkolizm, hepatit B, hepatit C, hepatik kanser veya otoimmün karaciğer hastalığı ile azaltılabilir. Karaciğer problemleri nedeniyle düşük albümin varsa, karnında sıvı ile şişen asit olabilir. Karaciğer problemlerini kontrol etmek için doktorunuz, karaciğer fonksiyon testlerini kontrol edip, sarılık belirtileri arayarak karın ve karaciğer biyopsisi için BT taraması isteyebilir.

Böbrek Hastalığı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Bobrek-Hastaligi.jpg

Bazen albümin vücuttan kaybolduğu için serum albümin seviyeleri düşüktür. Bu durum, nefrotik sendrom gibi böbrek hastalığınız varsa olabilir. Böbreklerdeki küçük kan damarları glomeruli olarak adlandırılır.

Stres

Hipoalbüminemiye genellikle strese veya kronik inflamatuar neden olur. Enfeksiyonlar cerrahi, travma veya yanıklar sitokin salınımının artmasına ve albümin üretiminin azalmasına neden olabilir. Azalan albümin sentezi, albümin parçalanmasının artması, albüminlerin vücutta yeniden dağıtılması ve albüminin daha büyük oranda kaybı, stres ile düşük serum seviyelerine katkıda bulunabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir