Akut Hastalıklar Nelerdir? Akut Hastalık Çeşitleri Nedir?


  • Ağır akut solunum sendromu
  • Akut Dissemine Ensefalomiyelit
  • Akut bronşit
  • Akut solunum sıkıntısı sendromu
  • Akut Lenfositik Lösemi
indir 12 3
Akut Hastalıklar Nelerdir? Akut Hastalık Çeşitleri Nedir? 36

Akut hastalıklar aniden ortaya çıkan, kısa ve şiddetli bir seyir izleyen hastalıklardır, bu kronik hastalıklar uzun süre devam eder veya gelip gidebilir. Akut hastalıkları, hayatı tehdit etme ihtimali nedeniyle derhal tıbbi yardım gerektirir. Akut hastalık türleri arasında organ yetmezliği, nefes alma zorlukları, hızlı yayılan enfeksiyonlar ve doku ölümü veya nekroz bulunur.

Bu bir acil durum mu?

Ciddi tıbbi belirtiler yaşıyorsanız, derhal bir hastaneye başvurun.

Ağır akut solunum sendromu

Uzmanlar SARS’ın kontamine olmuş öksürük salgılarının damlacıklarıyla doğrudan temas yoluyla yayıldığını belirtmektedir. Virüs antibiyotiklerle tedaviye cevap vermez. İleri evrelerde oksijen maskesi veya solunum cihazı ile solunum yardımı gerekebilir.

Akut Dissemine Ensefalomiyelit

indir 13 2
Akut Hastalıklar Nelerdir? Akut Hastalık Çeşitleri Nedir? 37

Akut yayılmış ensefalomiyelit, bağışıklık sisteminin beynin ve omuriliğin miyeline veya örtüsüne saldırmasıdır. Uzmanlar, saldırının genellikle bir çeşit viral enfeksiyondan sonra meydana geldiğini bildiriyor. Bağışıklık sistemi enfeksiyonu sağlıklı hücrelerle karıştırır ve sağlıklı hücrelere saldırır, bu da beyinde veya omurgada iltihaplanmaya neden olur. Semptomlar baş ağrısının hızlı başlangıcı, halsizlik, görme bozuklukları, konfüzyon ve nöbetleri içerir. Tedavi, beyin şişmesini azaltmak için metilprednizolon gibi anti-enflamatuar ilaçlardan oluşur.

Akut bronşit

Akut bronşit, uzmanlara göre, solunum yollarında ve akciğerlerde birkaç hafta veya daha az süren bir enfeksiyondur. Akut bronşite neden olan enfeksiyon genellikle soğuk algınlığına neden olanla aynı virüs türüdür. Diğer nedenler, hava kirleticileri, mantarları ve akut bronşit yapmaya için önemli katkıda bulunan sigarayı içerir.

 Semptomlar:

  • ateş
  • tıkanıklık
  • hırıltılı
  • titreme
  • nefes darlığı

Belirtiler genellikle birkaç gün içinde kaybolur ama öksürük devam eder.

Tedavi, dinlenme, sıvılar ve öksürük ve iltihaplanma için reçetesiz satılan ilaçlardan oluşur.

Akut solunum sıkıntısı sendromu

ARDS, oksijen açısından zengin kan seviyeleri üretememeye ve zor ve hızlı nefes almaya sebep olur. Akciğerlerdeki küçük hava keseleri, akciğerin hava ile doldurma yeteneğine müdahale eden sıvı sızdırır. Kan dolaşımında yeterli oksijen bulunmaması nedeniyle organ yetmezliği oluşmaya başlar. Uzmanlar, ARDS’nin her yıl yaklaşık 190.000 Amerikalıyı etkilediğini bildiriyor.

Akut Lenfositik Lösemi

Akut lenfositik lösemi, kemik iliğinde başlayan ve hızla büyüyen bir kanserdir. Kemik iliğindeki lenfosit hücreleri olgunlaşmaz ve iyileşme şansı için derhal tedavi gerektiren olgun hücrelerin yerini alır. Uzmanlar çoğu akut lösemi hastasının tedavi olmadan sadece birkaç ay yaşadığını bildirmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir