Akne Ve Leke Tedavisi Nasıl Yapılır


Vücudun farklı yerlerinde ve özellikle de yüz bölgesinde daha çok görülen akne ve lekeler herkesi rahatsız ediyor. Özellikle gençler ve bayanlar bu lekelerle birlikte yaşamak istemiyorlar. Akne ve Leke tedavisi, yeni başlayan çok az ve hafif koyu lekeler için aydınlatıcı kremler tek başına denenebilir.

Ancak ağartma kremlerinin tek başına düzenli, koyu renkli ve uzun süre kalıcı lekelerde etkili olması zordur. Bu tür lekelere kimyasal ürünler ve lazer tedavileri bu tür kremlerle birlikte uygulanırsa sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Leke tedavisinin püf noktası, cildi aşırı tahriş etmemek veya zarar vermemektir. Çünkü lekeyi çıkarmak için yapılan her aşırı hareket lekelerin artmasına neden olabilir.

Akne ve Leke Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akne ve Leke tedavisi dikkatli ve özenli yapılırsa cildi yenileyebilir ve leke tedavilerini başarılı kılabilir.Akne (sivilce) rahatsızlığı olan bazı hastalarda akne (sivilce) geçtikten sonra akne bölgelerinde kahverengi lekeler kalabilir. Akne kabuğunu tedavi etmek için kullanılan ve genellikle cildi incelten ilaçlar da bulunmaktadır. Akne tedavisi sırasında ve sonrasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmak ve güneş kremi kullanmamak hassas ciltlerde lekelere neden olabilir. Akne ve yara izlerine karşı kullanılan lazer tedavilerinden sonra kirlilik riski artar.

1 28
Akne Ve Leke Tedavisi Nasıl Yapılır 36

Akne ve Leke tedavisi sonrası kahverengi lekeler en çok koyu ten rengine sahip kişilerde görülür. Akne lekeleri, koyu ten rengine sahip kişilerden farklı ten rengine sahip kişilerde ortaya çıkabilir. Akne tedavileri sırasında ve sonrasında 6 ay güneşten korunmak ve güneş kremi kullanmak çok önemlidir.

İlaçlarla Akne ve Leke Tedavisi

Akne ve lekelerin tedavisinde genellikle krem şeklinde ilaçlar kullanılır. Akne ve Leke tedavisi içinkullanılan çeşitli asit ve A vitamini kremleri hem akne tedavisi hem de leke tedavisi için kullanılabilir. Leke tedavisinde kullanılan lazerler, renk hücrelerinin soyulmasında veya yok edilmesinde etkilidir. Sivilce lekeleri için kullanılan farklı lazer cihazları da bulunuyor.

Bu tür lekelerde lazer tedavileri kullanılabilir. Ama dikkat edilmesi gereken konu lazer tedavileri deneyimli ve yetkin ellerde yapılmalıdır. Doğru yapılmayan lazer tedavileri lekelenmelerde artışa neden olabilir. Sivilce lekelerinin tedavisinde yüzeysel kimyasal ilaçlar da tercih edilebilir. Kimyasal ilaçlar ile lekeleri tedavi ederken çok dikkatli olmalısınız. Kimyasallar bazen tahriş edici reaksiyonla lekeleri şiddetlendirebilir.

Akne ve Leke Tedavisi Lazerle Mümkün Mü?

Akne ve Leke tedavisi sürecindelazer tedavisi ile sivilce izleri ne kadar iyileşir? Lazer tedavisi ile akne ve lekeler giderilebilir mi? Bazı lazer cihazları cildi tamamen yenileyebildiği için sivilce izlerinin %40-90 oranında azalmasına yardımcı olur. Akne veya sivilce izlerini azaltmak için lazer günümüzde en etkili yöntemlerden biridir. Yaralar ne kadar yüzeysel ve küçük olursa, o kadar çok fayda sağlarlar ve hatta izler kaybolabilir. Ancak çok derin ve büyük yara izlerinde başarı daha sınırlıdır. Bu nedenle çok derin ve büyük yara izleri olan bölgeyi doldurmak çok daha iyi sonuç verir.

2 26
Akne Ve Leke Tedavisi Nasıl Yapılır 37

Akne ve Leke Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Tabi bunun için söz konusu leke ve aknenin derinliğini ve etkisini bilmek gerekiyor. Bazı alanında yeterliliği bulunan kaliteli lazer cihazlarıyla ortalama 4-6 seans olmak üzere ayda bir kez uygulanır. Bu sayede de kısa sürede söz konusu akne ve lekelerden kurtulmak mümkün. Söz konusu tedavinin ardından 3 ila 5 gün süre içinde ciltte kahverengi bir pullanma veya kızarıklık oluşur. Hasta duş alabilir, ertesi gün makyaj yapabilir, soğuk buz ve nemlendirici yardımı yapılabilir. İşlem için güneş ışınlarının daha az olduğu mevsimler ve aylar seçilir. Ekim-Nisan arası dönem uygun zamandır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir