Akciğer Nodüllerinin Sebepleri ve Tedavisi


Başta akciğer olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde küçük nodüller ortaya çıkabilmektedir. Akciğer nodülleri ancak başka bir sebepten dolayı test yapıldığında rastlantısal olarak tespit edilebilmektedir. İşte akciğer nodülleri hakkında bilinmesi gerekenler.

akciger nodulu
Akciğer Nodüllerinin Sebepleri ve Tedavisi 37

Nodülün Boyutu Önemli

Klinik raporlarına göre akciğer nodülleri genellikle küçük oluşumlardır ve boyutları 2.5 cm’den büyük, 3 cm’den daha küçüktür. 

Akciğer uzmanı bazı doktorlara göre her 100 bilgisayarlı tomografiden birinde akciğer nodülü tespit edilmektedir. Röntgen çekimi nodüllerin ancak yarısını tespit ederken BT hiçbir nodülü atlamadan ortaya koyabilir.

2 cm’nin altındaki nodüller genellikle iyi huylu yani kanserleşme eğilimi içerisinde değillerdir. Çeşitli enfeksiyon ve yaralar bu nodüllerin oluşmasına sebep olmaktadır. 3 cm’den büyük nodüller ise pulmoner kitle olarak adlandırılır ve kanserleşme riski oldukça yüksektir.

Akciğer nodülleri genellikle belirti vermezler. Kanserleşmiş nodüller bile belirti vermeden çok uzun süre ilerleyebilir. Nodülün boyutuna ve konumuna göre hava yollarını tıkaması durumunda nefes darlığı ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer nodülü görülme riskinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sigara içenlerin yarısından fazlasında nodül görülmektedir. Ayrıca küçük nodüller için ileri görüntüleme yöntemleri kullanılırken sigara içenlerde düşük doz BT’ler ile nodüller rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

akciger nodul
Akciğer Nodüllerinin Sebepleri ve Tedavisi 38

Akciğer Nodüllerinin Sebepleri

Akciğer nodülünün birçok farklı sebebi olabilir. Bunların hepsi hayatı tehdit edici sebepler olmadığı gibi göz ardı etmemekte fayda var.

 1. Otoimmün hastalıklar: Bağışıklık sisteminin çeşitli tetikleyicilerden dolayı vücut dokularına saldırması sonucu otoimmün hastalıklar ortaya çıkar. Brigham Kadın Hastanesi’nin raporuna göre romatoid artrit, romatoid akciğer hastalığı, lupus gibi hastalıklar akciğerde iyi huylu nodül oluşumuna sebep olabilmektedir. Akciğer skarı, plevral efüzyon gibi durumlar nodülle birlikte görülebilir.
 1. Enfeksiyonlar: Enfektif bir hastalık atlatıldıktan sonra da akciğerde nodül oluşumuna sebep olabilir. Bazı Üniversitelerin raporuna göre tüberküloz, bazı bakteriyel ve mikotik (mantar) enfeksiyonlar nodül oluşumunda etkilidir. Akciğer apseleri, pnömoni ve diğer akciğer hastalıkları nodülün sebepleri arasında yer almaktadır.
 1. Kanserler: Cleveland Klinikleri raporuna göre kötü huylu akciğer nodülleri lenfoma, karsinoid ve sarkomdur. Kanser primer yani akciğerde ortaya çıkmış olabileceği gibi sekonder yani vücudun farklı bir bölgesinden metastaz (sıçrama) yapmış olabilir. Kanserli nodüller hızlı büyüme eğilimi içerisindedir. 4 ay gibi bir süre içerisinde mevcut boyutlarına 2 katına çıkabilir. Genellikle akciğerin üst loblarında yerleşirler, düzensiz şekilli ve kenarları pürüzlüdür. Ayrıca görüntüleme sırasında farklı tonlarda renk verebilirler. Bu gibi özellikleri ile nodülün kanser olma riski derecelendirilir.
nodul
Akciğer Nodüllerinin Sebepleri ve Tedavisi 39
 1. Neoplazm ve vasküler anormallikler: Cleveland Kliniklerine göre akciğer damarlarındaki çeşitli hastalık ve anormallikler nodül oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca neoplazi olarak adlandırılan yapılar kitlelerin diğer bir sebebidir. Neoplazmlar iyi huylu veya kötü huylu olabilir. İyi huylu neoplazmlar şu şekilde sıralanabilir:
  • Fibröz dokudan oluşmuş fibromlar
  • Normal bir dokunun anormal düzenlenmesi sonucu oluşan hamartomlar
  • Sinir dokusundan oluşan nörofibromlar
  • Olgunlaşmamış hücre içeren blastomlar

Akciğer Nodüllerinin Tedavisi

İyi huylu akciğer nodülleri hava yollarında tıkanmaya sebep vermediği sürece tedavi gerektirmez. Ancak yukarıda sayılan sebeplerden biri söz konusu ise altta yatan etkenin tedavi edilmesi gerekebilir.

Kötü huylu veya kötü huylu olma şüphesi olan nodüller ise cerrahi operasyon ile çıkarılmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir