AIDS Belirtileri ve Aids Tedavisi


Bağışıklık sistemi tipik olarak uzun yıllardır tedavi edilmeyen HIV nedeniyle zayıflar. HIV antiretroviral tedavi ile erken teşhis ile tedavi edilirse AIDS’in ilerlemesi engellenebilir.

HIV‘li insanlara eğer erken teşhis konulmazsa veya HIV olduğunu bildiği halde antiretroviral tedavileri almıyorlarsa, AIDS ilerleyebilir. Ayrıca antiretroviral tedaviye de dirençli bir HIV türüne sahiplerse yine AIDS vücutta ilerleyebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aids-hiv.jpg

Düzgün bir tedavi olmadan, HIV ile yaşayan insanlarda AIDS ilerlemeye devam edecektir. Bu süre zarfında bağışıklık sistemi oldukça zarar göreceği için enfeksiyon ve hastalıklarla mücadelede de daha zor olacaktır. Antiretroviral tedavi ile birlikte bir kişi uzun yıllar boyunca HIV virüsüyle yaşamını devam ettirebilir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aids-belirtileri.jpg

– Ateş

– Kronik şişmiş lenf bezleri. Özellikle koltuk altı, boyun ve kasıklarda.

– Kronik yorgunluK

– Gece terlemeleri

– Cilt altında veya ağız, burun veya göz kapaklarının içinde koyu lekeler

– Ağız ve dil yaraları, genital veya anüste şişlikler, lezyonlar veya döküntüler

– Tekrarlayan veya kronik ishal

– Hızlı kilo kaybı

– Hafıza kaybı ve nörolojik problemler

– Kaygı ve depresyon

AIDS Tedavisi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aids-tedavisi.jpg

HIV tanısı konulduktan sonra tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanılmalıdır. HIV için ana tedavi, virüsün üremesini durduran günlük ilaçların bir kombinasyonu olan antiretroviral tedavidir. Bu, CD4 hücrelerinin korunmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini hastalıklarla savaşacak kadar güçlü tutar. Antiretroviral tedavi, HIV’in AIDS’e ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca HIV’i başkalarına aktarma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Tedavi etkili olduğunda, virüs yükü “tespit edilemez” olacaktır. Kişide hala HIV vardır, ancak virüs test sonuçlarında görünmez. Bununla birlikte, virüs hala vücuttadır. Ve bu kişi antiretroviral tedavi almayı bırakırsa, viral yük tekrar artacaktır ve HIV tekrar CD4 hücrelerine saldırmaya başlayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir