Ağız Yarası (Aft) Nedir ve Nasıl Geçer? (Evde Çözüm)


Ağızda çıkan yaralar ağız ülseri olarak ya da aft olarak da tanımlanır. Bu yaralar ağrıya neden olabilir. Konuşma sırasında rahatsız olmaya, bir şeyler yeyip içerken de acıya sebep olabilir. Bu yaralar bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, tahriş edici maddeler ya da yaralanmalar yol açıyor olabilir. Ayrıca ağız yaraları birkaç gün ile birkaç hafta boyunca sürebilir.

Ağız yarasının sebebi kullanılan bir ilaçsa ya da tedavi edilmemiş bir enfeksiyon ile alakalıysa çok daha uzun bir süre devam edebilir.

Ağız yaranısın neden olduğu ağrı ve acıyı azaltmak ve yok etmek evde yapılabilecek bazı uygulamalar vardır.

agiz ici yaralarin tedavisi
Ağız Yarası (Aft) Nedir ve Nasıl Geçer? (Evde Çözüm) 37

Ağız Yarası (Aft) Neden Olur?

Pamukçuk yaraları ya da uçuk gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanan ağız yarası, genelde kendi kendine iyileşir ve tedaviye gerek duymaz. Bunun yanında bakteriyel bir enfeksiyon, tahriş edici bir etkene bağlı ya da bir ilaca bağlı olarak gelişen ağız yaraları, altta yatan sorun tedavi edildiği zaman iyileşir.

Ağız Yarası (Aft) İçin Yapılması Gerekenler

Ağızda çıkan yaralar birden daha fazlaysa, yeme içme sırasında ağrınız çok daha kötü olabilir. Yüksek şekerli, baharatlı yiyecekler, narenciye türü meyvelerin sularının yanı sıra sert ekmek ve cips gibi gıdalar da ağrı oluşmasına neden olabilir.

Hangi gıdanın ağzınızı tahriş ettiğini ve ağrıya neden olduğunu iyi belirleyin ve bu gıdaları tüketmeyin. Sert gıdaları yutmak için çok daha fazla çiğnemek gerekir. Çiğneme esnasında ağız içinde tahriş oluşumu yaşanabilir ya da yanlışlıkta yara yerini ısırabilirsiniz. Bu yüzden daha az çiğneme gerektiren yumuşak gıdaları tercih edebilirsiniz.

Diş fırçanızın kıllarının yumuşak olmasına özen gösterin. Diş parçalarının üzerinde sert, orta, yumuşak şeklinde ibareler yer alır. Yumuş olanı tercih edin. Ayrıca diş fırçası kıllarının ağız ülserine temas etmesini önlemek için dişlerinizi yavaşça fırçalayın.

Agiz yarasi nasil gecer
Ağız Yarası (Aft) Nedir ve Nasıl Geçer? (Evde Çözüm) 38

Ağız Yarasına (Aft) Ne İyi Gelir?

Ağız yaralarını azaltmak ya da iyileştirmek için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. 1 çay bardağı suyun içerisine 1 ya da 2 çay kaşığı tuzu ilave ederek gargara yapabilirsiniz. Gargara yapılan bu suyu yutmamanız gerekir. Ayrıca gargara yaptıktan sonra ağzınızı sade su ile temizlemeniz tavsiye edilir.

Tuza benzer şekilde karbonat da ağız yarasına iyi gelen bir ilaç sayılabilir. Ağız yarası için evde çözüm arayanların deneyip olumlu sonuçlar aldığı bir üründür. Üstelik tuzlu su ile gargaradan daha etkili görülmüştür. Yine aynı şekilde bir çay bardağı suyun içerisine birkaç çay kaşığı karbonat ilave ederek gargara yapabilirsiniz.

Karbonatlı gargarayı yemeklerden önce ve sonra bolca yapabilirsiniz. Her iki ağız gargarasından sonra ağzınızı sade su ile durulayın. Ağız içinin hijyenine dikkat etmek, ağız ülserlerinin iyileşmesinde önemli bir faktördür.

Bunun dışında ağız yaraları altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, öncelikle altta yatan hastalığın düzeltilmesi gerekir. Bu noktada bir yardım almak ve tedavi şekli belirlemek için doktora başvurmanız gerekir.

Ağız Yarası (Aft) Acısı Nasıl Geçer?

aft nedir
Ağız Yarası (Aft) Nedir ve Nasıl Geçer? (Evde Çözüm) 39

Ağız yaralarının tamamen geçmesi 1 ya da 2 hafta kadar sürebilir. Ancak yaranın neden olduğu ağrıyı en az düzeye indirmek için yapılabilecek bazı uygulamalar vardır.

Ağrıyı rahatlatmak için, bir buz küpünü kağıt bir havluya ya da peçeteye sararak ağrının olduğu yerin üstüne tutabilirsiniz. Bu uygulama o bölgeyi uyuşturacak ve ağrıyı azaltacaktır.

Reçetesiz satılan bölgesel anestezi etkisi olan kremler kullanabilirsiniz.

Aft yaralı çok ağrılı bir duruma geldiyse, doktora giderek reçeli bir ilaç alabilir ya da eczacıya danışarak reçetesiz uygun bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Ağız Yarası (Aft) Hakkında Uyarılar

İçecekleri bir pipet kullanarak içerseniz, bu sıvıları yaralara değmeden tüketebilirsiniz. Böylece ağrınızda da azalma olur. Ayrıca soğuk içecekler sıcak içeceklere göre daha az tahriş edicidir.

İyileşmeyen aft yaralarının bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ağız yaraları 10 gün geçmesine rağmen düzelmezse doktora gitmeniz gerekebilir. Aynı şekilde ağız yaraları sürekli olarak tekrarlıyorsa ve bir enfeksiyon ya da başka bir hastalıktan kaynaklandığını düşünüyorsanız yine doktora gitmeniz gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir