Ağırlık Kaldırmak Kilo Aldırır mı?


Ağırlık kaldırmak güç ve dayanıklılık kazanmanın en iyi yollarından biridir. Sakin bir işleyişi olduğundan dolayı yaralanma riski düşüktür. Kemik ve eklemlere dayanıklılık kazandırır. Yağ yakmayı hızlandırır ve kan basıncını dengeler. Bilinen onca faydasının yanı sıra ağırlık kaldırmanın kilo almaya sebep olduğu hakkında sporcuların akıllarında soru işaretleri mevcuttur. Bazı sporcular kilo kaybetmeye ve zinde bir hayat sürmeye odaklanırken bazıları için asıl amaç saf kas kütlesine sahiptir. Ağırlık kaldırmak kas artışını sağlar. Ağırlık kaldırarak kilo alıp almayacağınız ise egzersiz programınız ve beslenme şekliniz gibi faktörlere bağlıdır.

Agirlik 1
Ağırlık Kaldırmak Kilo Aldırır mı? 38

Ağırlık ve Kilo Artışı

Ağırlık kaldırma hedefinize bağlı olarak kilo almayı veya kaybetmeyi sağlayabilir. Burda dikkat etmeniz gereken kalori dengesidir. Eğer besinlerle aldığınız kalori egzersiz ile yaktığınızdan fazla ise kilo alırsınız. Eğer yakılan kalori fazla ise zayıflarsınız. Bunun hesabını yapmak için internet üzerinde bulunan çeşitli hesaplamalar ile ağırlık kaldırarak ne kadar enerji harcadığınızı hesaplayabilirsiniz. Kaldırdığınız ağırlık, tekrar sıklığı yakılan kaloriyi belirler. 

Halter ve benzeri ağırlık egzersizleri vücutta öncelikle kandaki glikozu harcar. Ardından gün içerisinde tükettiğiniz besinlerden elde edilip kaslarda ve karaciğerde depolanan karbonhidratları yakar. Ardından sıra yağ depolarına sıra gelir.

Halter kaldırmak saf kas kütlesini artırır. Kas miktarı arttıkça bazal metabolizma yükselir. Dinlenirken veya spor yaparken harcanan kalori miktarı artar.

agirlik kaldirma
Ağırlık Kaldırmak Kilo Aldırır mı? 39

Kas Yoğunluğu

Ağırlık kaldırmak yağ yaktırır, kas kütlesini ve gücünü artırır. Yağ dokusunun yerini kas alır. Kas yağdan daha yoğundur. Bundan dolayı yağ kaybedip kas kazandığınızda tartıda değişiklik olmasa bile daha ince görünürsünüz.

Vücudun egzersiz rutinine adapte olabilmesi için birkaç ay bekleyin. Yeniden bir şekillenme içerisine girdiğini fark edeceksiniz. Bu gelişim ve değişimi kilo değişikliği ile takip edemezsiniz. Bir mezura yardımıyla kas gelişimini izleyebilirsiniz.

Eğitim Türlerini Karşılaştırın

Ağırlık kaldırma vücut geliştirme, kas geliştirme, şekillendirme egzersizlerinde sıklıkla kullanılır. Vücut geliştiriciler anaerobik yani yüksek yoğunlukta dirençli egzersiz yaparlar. Daha yüksek ağırlıkla daha az tekrar yaparlar. Kuvvet antrenmanı ise kaslara hacim yerine fonksiyon kazandırmayı amaçlar. Daha düşük ağırlıkla daha fazla tekrar yapmayı içerir.

agirlik kilo
Ağırlık Kaldırmak Kilo Aldırır mı? 40

Vücut geliştiriciler kuvvet antrenmanları yapabilirler ancak bu direnç egzersizlerini desteklemek amacıyladır. Yani öncelikle yüksek ağırlıkla kas kütlesi artırılır. Ardından kuvvet egzersizleri ile kas gücü artırır. Artmış kas gücü ise daha yüksek ağırlık kaldırmaya yardımcı olur.

Beslenmeye Dikkat 

İster vücut geliştirme ister kuvvet antrenmanı yapın hiç fark etmez beslenme her zaman büyük öneme sahiptir. Ağırlık ve güç egzersizleri kas dokusunda harabiyete yol açar. Dokuyu tekrar onarmak için ise proteine ihtiyaç duyulur. Beslenme için ilk şart proteinden zengin beslenmedir. Ayrıca halterci ve vücut geliştiriciler yüksek ağırlıkları kaldırırken karbonhidrat harcar. Diyetisyenler, beslenme uzmanları en aza indirmeyi amaçlasa da karbonhidratlar hızlı enerji sağlar. Halter ve ağırlık kaldıran vücut geliştiriciler özellikle enerji oranı yüksek beslenmeye özen gösterirleri. Amaçları kalori kısıtlamak değil ağır egzersizler için enerji sağlamaktır. Hangi tür egzersizle uğraşırsanız uğraşın kilo almada kural nettir: “Harcadığından fazla kalori vücutta yağ olarak birikir.”

agirlik kaldir
Ağırlık Kaldırmak Kilo Aldırır mı? 41

Kardiyoyu İhmal Etme

Kas gücünü artırmak ve kilo vermek istiyorsanız ağırlık egzersizlerinin arasına kardiyo egzersizlerini eklemeyi ihmal etmeyin. Haftada en az 2 gün ağırlık çalışmasına 300 dakikalık yürüyüş, koşu, yüzme gibi kardiyo egzersizlerini ekleyin.

Beslenme ve enerji dengesini korumaya çalışın. Karbonhidratları mümkün olduğunca azaltın. Kas dokusunu onarmak ve yeni kas oluşumunu artırmak için protein alımını yükseltin. Protein egzersizden önce veya sonra tüketilebilir. Yapılan çalışmalar zamanlamanın kas yapma açısından önemli olmadığını ortaya koyuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
1
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
2
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir