Ağırlık Kaldırırken Köprücük Kemiği Ağrısı Neden Olur?


Ağırlık egzersizleri çalışırken köprücük kemiğinde ağrı görülmesi önemli bir duruma işaret ediyor olabilir. Köprücük kemiği tıbbi literatürde klavikula olarak adlandırılır ve göğüs üst kısmında sağlı sollu, yatay olarak uzanan 2 kemiği ifade eder. Elinizi dokundurduğunuzda kemikleri kemikleri hissedebilir ve ağrının gerçekten bu bölgeden mi kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

agirlik
Ağırlık Kaldırırken Köprücük Kemiği Ağrısı Neden Olur? 36

Köprücük kemiği konumu ve yapısı bakımıyla özellikle halter gibi ağırlık egzersizleri sırasında baskıya maruz kalır. Egzersiz sonrasında kemiklerde ağrı görülmesi zarar gelmiş olabileceği anlamına gelir. Eğer şiddetli ağrı hissediyorsanız veya kemik üzerinde şişlik ele geliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer daha hafif bi ağrı ise muhtemel sebeplerini araştırabilirsiniz.

Egzersiz Yaparken Köprücük Ağrısı

Ağırlık egzersizi sırasında köprücük kemiğinde ağrı oluşmasının ilk sebebi kemikte oluşmuş küçük çatlaklardır. Sporcular arasında halterci omuzu rahatsızlığı olarak da bilinen durumun tıbbi karşılığı “distal klavikular osteoliz”dir. Uzun süreli haltercilerde sık görülür. Düzenli ağırlık kaldırmak klavikulada küçük stres kırıklarına yol açar.Sürekli basınç altında kalan küçük kemik parçalarında bir süre sonra bozulmalar görülmeye başlar. Bu durum stres kırığı olarak da adlandırılır. Egzersiz sırasında veya egzersizden sonra tüm gün bu bölgede zonklama tarzı ağrı görülmesi bu durumun tipik semptomudur.

Sternoklavikular eklemde Ayrılma

Göğüs ön kısmında bulunan “iman tahtası” olarak da adlandırılan göğüs kemiği ile köprücük kemiği orta kısımda eklem yapar. Eğer aniden bir yük altına girerseniz basınç artışına bağlı olarak bu eklemede ayrılmaya sebep olabilirsiniz.Köprücük kemiğini sternuma bağlayan bağlar yırtılır ve ayrılır. Bu durum genellikle düşme ve darbe ile daha sık ortaya çıksa da yüksek ağırlık altında kalmak tetikleyici olabilir.

Eğer köprücük kemiği ve göğüs kemiğinin birleştiği bölgede şiddetli bir ağrı hissetmek sternoklavikular eklem çıkığına işaret edebilir. Hekiminiz tarafından ağrı kesici ve bağ yenileyici ilaç tedavisi,  birkaç hafta istirahat, buz tedavisi ve kolu askıya alma gibi tedavi seçenekleri uygulanması muhtemeldir.

Gerilme ve Burkulma

Omuzdaki ve boyundaki kaslarda veya bağlarda burkulma köprücük kemiği çevresinde ağrıya sebep olabilir. Kas gerilmeleri halter gibi ağırlık egzersizlerin bu bölgeye çok fazla baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Birkaç gün dinlenmek ağrısının ortadan kalkması ve kasların kendini yenilemesi için yeterli olacaktır. Bağlardaki yaralanmalar ise daha geç iyileşir.

koprucuk kirigi
Ağırlık Kaldırırken Köprücük Kemiği Ağrısı Neden Olur? 37

Kırık

Köprücük kemiği ağrısı sebepleri arasında en ciddi olanı şüphesiz ki kemiğin kırılmış olmasıdır. Eğer köprücük kemiği ani ve yüksek basınca bağlı olarak kırılırsa bu bölgede çok şiddetli ve sürekli bir ağrı hissedersiniz. Eğer yanlış bir tekniğiniz yoksa ve çok yüksek ağırlıklar ile çalışmıyorsanız köprücük kemiğini kırmış olma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Eğer halteri göğüse düşürürseniz, çok yüksek ağırlıklar altına girerseniz veya kaldırırken düşerseniz köprücük kemiğini kırabilirsiniz. Kırık kemik çevresindeki dokuya zarar verir. Bu değişikliği dışarıdan rahatlıkla fark edebilirsiniz. Eğer kırık şüphesi duyuyorsanız röntgen incelemesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir