Adrenalin Bezi (Böbrek Üstü Bezi) Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Böbrekler ve böbreküstü bezleri hem yerleşim hem de bazı fonksiyonlar açısından yakından ilişkilidir. Her iki organ hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, hastaların kendilerine daha iyi bakmalarına yardımcı olan bütünsel bir yaklaşım sağlar.

Adrenalin Bezleri Nerede Bulunur?

İnsanlarda tıpkı iki böbrek bulunduğu gibi, iki tane de adrenalin bezi bulunur. Adrenalin bezleri, böbreklerin üstünde duran, yaklaşık 5 santim uzunluğunda turuncu üçgen dokulardır. Birlikte ele alındığında, böbrekler ve adrenalin bezleri, çok farklı işlevler yerine getirmelerine rağmen, bitişik tek bir organ gibi görünürler.

Adrenalin Bezi Bobrek Ustu Bezi Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Böbrekler Ne İşe Yarar?

Böbrekler dolaşım ve boşaltım sistemlerinde önemli bir role sahiptir. Dolaşım sisteminin bir parçası olarak, böbrek yapıları renal arterleri ve diğer kan damarlarını içerir. Boşaltım sisteminin bir parçası olarak, böbrekler atıkların kandan uzaklaştırılmasında rol oynar. Bu, atıkları sindirim sisteminden uzaklaştırmaktan çok farklı bir işlemdir. Böbrekler atıkları sadece kandan uzaklaştırır.

Adrenalin bezi nerede bulunur

Böbrek Üstü Bezi Ne İşe Yarar?

Adrenalin bezleri endokrin sistemin bir parçasıdır. Endokrin sistem vücutta hormon üreten bir dizi bez içerir. Adrenalin bezlerinin ürettiği hormonlar, kortizol gibi glukokortikoidleri, aldosteron gibi mineral kortikoidleri ve testosteron, adrenalin ve norepinefrin gibi androjenleri içerir. Birlikte ele alındığında, bu hormonlar kan basıncını, stres yanıtı ve inflamatuar yanıtı düzenlemede rol oynarlar. Adrenal bezler tarafından üretilen testosteron miktarı testislerin ürettiği testosteron miktarına kıyasla çok küçük olduğundan, adrenal bezlerin erkek cinselliği üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Adrenalin Bezi ne ise yarar

Böbrek üstü bezleri adrenalin hormonu

Prednizon Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Birçok böbrek hastası, böbrekler tarafından idrarın içine karışan protein miktarını en aza indirmek için prednizon kullanır. Prednisone ilacının ayrıca böbreküstü bezleri üzerinde de güçlü bir etkisi vardır. Orednizon, adrenallerin ürettiği gibi bir kortikosteroid gibi davranır. Hastalar prednizon aldıklarında, adrenaller kortikosteroid üretmeyi bırakır. Hastalar prednizon almayı bıraktıklarında, adrenal bezlere tekrar “uyanma” ve yeniden kortikosteroid üretme fırsatı vermek için ilaç dozu yavaş yavaş düşürülür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir