Adetin Uzun Sürmesi Neden Olur?


Adetin 8 günden fazla sürmesi, kadının üreme sisteminde bazı değişikler olduğunu işaret ediyor olabilir. Bu durumda sürekli kan kaybı sebebiyle halsizlik, baş dönmesi ya da anemi gibi belirtileri görülebilir.

Adetin uzun sürmesi bir hastalığın sonunda medyana gelmiş olabilir. Bu sebeple bir jinekolağa danışıp, muayene olmakta fayda vardır. Böylelikle bir hastalığınız varsa tedavi süreci iyi gelecektir.

Adetin Uzun Sürmesinin Olası Nedenleri Nelerdir?

Adet genellikle 4 ila 7 gün sürer ve ilk iki günde kanın yoğun bir şekilde olması ve sonrasında azalarak koyulaşması gözlemlenmiştir. Adet 8 günden fazla sürdüğünde kaybedilen kan miktarı ve rengine dikkat edilmelidir.

Adetin Uzamasi
Adetin Uzun Sürmesi Neden Olur? 36

Pedin günde 6 defadan fazla değiştirilmesi, adetin çok yoğun olduğunu gösterebilir. Rengi kahve telvesi gibi koyuysa ya da açık kırmızı ise bu bir işaret olabilir. Ve bir jinekoloğa danışılmalıdır.

Uzun süreli adet kanamasının bazı olası nedenleri şunlardır:

 • Uterin miyon,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Yumurtlama sorunları,
 • Rahimde polipler,
 • Hemofili gibi hemorajik hastalıklar,
 • Bakır RİA kullanımı,
 • Kanser,
 • Bazı ilaçların kullanımı

Adetteki bu değişikliğe neyin sebep olduğunu tam olarak bilmek için doktorlar, genital bölgeyi gözlemleyebilir.  Vajinal spekulum ile dokunma muayenesini yapabilir ve pap smear veya kolposkopivgibi testleri isteyebilir. Bazen kontraseptif almak adet kanamasını durdurmak için yeterlidir, ancak her durumda nedenleri doktor tarafından incelenmelidir. Adetin uzamasının sebebi ne ise öğrenildikten sonra, doktor uygun bir tedavi önerecektir.

Adet Uzun Sürerse Ne Yapılmalıdır?

Bir jinekoloğa randevu alınmalıdır. Daha rahat etmek için kadın bir jinekolog tercih edebilirsiniz. Tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Hapın vücuttaki östrojen ve progestron hormonlarının seviyelini düzenlemek için kullanılması,
 • Anemiyi tedavi etmek için demir takviyeleri,
 • Kanamayı azaltmak için steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar
Adetin neden uzun surer
Adetin Uzun Sürmesi Neden Olur? 37

En ağır vakalarda uterusun dilatasyonu ve küretajı, endometriyum veya rahim ağzının çıkarılması gerekli olabilir. Ancak henüz çocuk doğurmamış olan genç kadınlarda gebelik olasılığını azalttığı için bu işlemler çok zorunda kalınmadıkça uygulanmaktan kaçınılır.

Ayrıca lahana suyu, ahududu yaprakları ile yapılan çay ve bitki çayı gibi içecekler uterusu canlandırmaya yardımcı olur. Bu yöntem de doktorun belirlediği tedavi için ek bir yardımcıdır.

Adet Kanamasının Uzaması Normal mi?

Olabilir. Düzensiz adet döngüsü sebebiyle veya “ertesi gün hapı” alan kadınlarda reglın uzun sürmesi normal karşılanır. Ayrıca bu durum düzensiz bir döngüye sahip ergenkızlarda da sıklıkla görülür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir