Adet Döneminde Yapılan Egzersiz Daha Fazla Kilo Verdirir Mi?


Adet döneminde egzersiz yapmak için gerekli motivasyonu hissetmiyor olabilirsiniz. Fakat bu dönemde yapılan egzersizin daha fazla kalori yakmayı sağladığını bilmek egzersiz fikrini de cazip hale getirebilir. Aslına bakılacak olursa bu durumu kanıtlayan bilimsel bir bilgi yoktur. Ancak yine de egzersiz yapmak her zaman daha iyi bir fikir olacaktır. Adet dönemi veya herhangi bir zamanda egzersiz yapmak kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca bu dönemde yapılan egzersiz şişkinlik gibi adet öncesi dönem belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

“Adet döneminde egzersiz yapmak daha fazla kilo kaybına sebep olmasa da ruhsal rahatlamanızı sağlar ve enerjinizi yükseltir.”

adet doneminde egzersiz
Adet Döneminde Yapılan Egzersiz Daha Fazla Kilo Verdirir Mi? 36

Adet Dönemi Boyunca Egzersiz Yapın

Bir kadının enerji metabolizması erkeklere göre daha değişkendir. İstirahat halinde vücudun harcadığı enerji miktarı adet döneminde de farklılık gösterir. 2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre adet döneminde yapılan egzersiz normal dönemden daha fazla kalori yakmanızı sağlamaz. Fakat luteal faz denen dönemde yapılan egzersizin daha çok kalori yaktığı söylenebilir. Luteal fazda östrojen seviyesi düşerken testosteron seviyesi yükselir. Özellikle bu dönemde ağırlık egzersizleri etkili sonuçlar verebilir. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre kadınların vücut ağırlıkları menstruasyon boyunca pek değişmemektedir. Yalnızca adet öncesi dönemde hafif artmaktadır.

Egzersiz Ve Kilo Kaybı

Adet döneminde egzersiz yaparak normal dönemlere nazaran daha fazla kilo verildiği ile ilgili bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır ancak bu durum egzersiz yapmaya engel olmamalıdır. Egzersiz hangi dönemde yapılırsa yapılsın kalori harcamayı ve dolayısıyla kilo kaybını sağlar. Kilo vermede en iyi sonuçları elde edebilmeniz için aerobik ve direnç egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Aerobik egzersizler yağ yakmada büyük öneme sahipken diren. egzersizleri ile kas gücünüzü artırabilirsiniz. Kas kütlesinin artışı enerji metabolizmasını hızlandırır. Daha fazla kas kütlesine sahip bireyler aynı egzerler ile daha fazla kalori harcamaktadır.

Kilo vermeyi amaçlıyorsanız haftada 300 dakika orta veya 150 dakika ağır aerobiğe ek olarak 2 direnç egzersizi yapmayı kendinize hedef edinin. Orta şiddette egzersizlere yürüyüş veya yüzme; ağır egzersizlere ise tenis, ip atlama veya koşu örnek olarak verilebilir.

Dönem Boyunca Egzersiz

Egzersiz yaparken hedefiniz her zaman kilo kaybetmek olmamalıdır. Egzersiz yaparak haftada birkaç kilo vermeniz zor olsa da hareketli olmanın başka faydaları da vardır. Adet dönemi sırasında veya öncesinde görülen şişkinliğin ortadan kalkmasında etkilidir. Egzersiz sindirimi kolaylaştırır ve gaz, şişkinlik gibi şikayetleri ortadan kaldırır. Adet dönemi sırasında daha hızlı kilo verildiği ile ilgili rivayetler ise bu durumdan kaynaklanıyor olabilir. Şişkinlik ortadan kalktığından ve fazla su atıldığından dolayı kilo verme hissi oluşmuş olabilir.

adet fonemi egzersiz
Adet Döneminde Yapılan Egzersiz Daha Fazla Kilo Verdirir Mi? 37

Beslenmeye Dikkat 

Lif ve proteinden zengin beslenmek metabolizmayı hızlandırarak yakılan kalori miktarını artırır. Ayrıca kendini daha tok hisseder ve daha az besin tüketmiş olursunuz. Lifli besinler tüketerek vücudunuza daha az kalori alırsınız ve daha uzun süre tok hissedersiniz. Ayrıca sanılanın aksine aç kalmak kilo vermeyi kolaylaştırmaz. Uzun süre aç kaldığınızda vücut kıtlık önlemleri almaya başlar metabolizmamız yavaşlar. Daha yavaş hareket edip daha az kalori yakmaya başlarsınız. Üstelik açlığın ardından tükettiğiniz fazla miktarda besin vücudunuza fazla kilo olarak dönüş yapabilir. Bundan dolayı bir kadın günde en az 1200 kalori almalıdır. Erkekler için bu değer daha da yükselecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir