Adaçayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?


Adaçayı yaprakları da yağı gibi çay olarak tüketilir ve antiseptik özelliği vardır. Özellikle mide ve sindirim sorunları için gaz giderici olarak etkili olduğu iyi bilinmektedir.
Latince salvia officinalis olarak tanımlanan adaçayı, tarih boyunca şifalı bir bitki olarak değerlendirilmiş ve birçok hastalığı önlemek ve tedavi etmek için baharat, çay ve yağ olarak hazırlanıp tüketilmiştir. Parfüm çeşitlerinde  ve sabunların kokusundan dolayı parfüm ve sabun yapımında da kullanılan bitki yapraklarının tıpta kullanıldığı biliniyor.

Adaçayının İçeriğinde Neler Vardır?

Adaçayı, biberiye, kekik ve nanenin de içinde bulunduğu honey babagiller ailesinin bir üyeleridir. A, B3, B6, B9, E ve K vitaminlerinin yanı sıra bakır, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri açısından da zengindir. Adaçayı ayrıca az miktarda kalori, yağ, lif ve protein  içermektedir. Ayrıca bitkilerde doğal kimyasallar olarak tanımlanan polifenoller, kahve ve ellagik asit içerir. Akdeniz ülkelerinde halk ilaçları olarak da bilinen adaçayı da oldukça boldur.

2 1
Adaçayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 36

Adaçayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel ve antioksidan özelliğinden dolayı  soğuk algınlığı başta olmak üzere, üst solunum yolu rahatsızlıkları, ruh sağlığı sorunları, cilt çatlakları, yara izleri, göz enfeksiyonları, diş sorunları, ağız yaraları başta olmak üzere birçok hastalığın giderilmesinde kullanılır. Adaçayının içerdiği maddelerin östrojen benzeri özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu bakımdan menopoz döneminde  östrojen hormonu eksikliğinden kaynaklanan aşırı terleme, sıcak basması, aşırı duyarlılık gibi semptomların azaltılmasında da etkilidir. Düzensiz adet görme, dismenore ve amenore gibi adet bozukluklarının tedavisinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, tıbbi olarak hiperhidroz olarak tanımlanan aşırı terlemeye karşı da etkili olduğu sınırlı sayıda çalışma ile gösterilmiştir. 

Adaçayı Kullanımı Nasıl Olur?

Adaçayı nasıl kullanılır sorusuna  gelirsek taze adaçayı yaprakları veya kurutulmuş adaçayı yaprakları kullanarak adaçayı yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 gram adaçayı çayına 200-250 ml kaynar su ekleyin ve 10 dakika bekletin. Yapraklar süzülür ve fincanlarda servis edilir. Adaçayı çayının uzun süre demlenmesi önerilmez. Islatma ne kadar uzun olursa, çay o kadar acı olabilir. Evde bir French pressiniz varsa, onu adaçayı demlemek için  kullanabilirsiniz. İlk olarak, cam kâseyi ısıtmak için su ekleyin. Daha sonra üzerine adaçayı yapraklarını koyun ve üzerine sıcak su ekleyin.  5-10 dakikalık demleme süresinin ardından presin üzerine bastırın ve çayı bardağa dökün.

3 1
Adaçayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? 37

Yaprakların bu şekilde filtrelenmesi gerekmediğinden, bitki çayını French press kullanarak demlemek daha uygun kabul edilir. Adaçayı çayı çay olarak alınabilir veya gargara olarak kullanılabilir. Adaçayı çayı ile gargara yapmak, soğuk algınlığı ve gripte boğazdaki rahatsızlığı ve ağrıyı giderebilir. Ağızdaki yaraya adaçayı çayı ile gargara yapmak  yara iyileşmesinin bilinen faydalarından biridir. Ayrıca adaçayı ağız gargarasının ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olduğu söylenmektedir.


Adaçayı Nasıl İçilir? 


Ada çayının tadını sevmiyorsanız, tatlandırmak için bal veya tatlandırıcı eklemeyi deneyin. Gerekirse, tadı biraz yumuşatmak için bir  limon dilimi ekleyebilirsiniz. Çayı sütlü çay ile içmek isterseniz, adaçayı çayını sıcak süt ile  de demleyebilirsiniz. Aslen kafeinsiz olduğu için  her an içilebilen ada çayı, sıcak veya soğuk çay ile yapılabilir. Ada çayı yapabilirsiniz. Yazın düzenli demleme, buz ilavesi ve buzdolabında saklandıktan sonra soğutulabilir. Buz, biraz  limon dilimleri veya nane yaprakları ekleyerek sağlayabilirsiniz. 

Ada Çayının Yan Etkileri Nelerdir? 

Adaçayı çayının aşırı alımının bazı yan etkileri vardır. Ada çayı bitkisine alerjisi olan kişilerin adaçayı tüketmesi alerjik reaksiyona neden olabilir. Adaçayının mide bulantısı gibi sindirim bozukluklarına yardımcı olduğu bilinmektedir, ancak çok fazla içmek yanma hissine ve mide ağrılarına neden olabilir. Yan etkiler kişiden kişiye değişir,  ancak günde 3 bardak ada çayı içmek zararlı değildir ancak   günde 3 bardaktan fazla içmemenizde yarar vardır.

Adaçayının yapısındaki hormon benzeri içerikler gebe kadınlarda düşüklere sebep olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde ada çayı içilmesi önerilmez. Emziriyorsanız, sütünüzü etkileyebileceği için almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca bebeklerde kullanılması önerilmez.


Hangi Durumlarda Adaçayı Tüketilmemeli?

Adaçayı, uzun yıllardır tıbbi bir bitki olarak biliniyor ancak henüz tam olarak çalışılmamıştır. Bu nedenle sağlıklı kişilerin  bitki çayları, adaçayı ve diğer bitkisel ilaçları makul ölçülerde almaları önerilir. Kronik hastalığı olan kişilerin adaçayı alımı konusunda doktorlarına danışmaları önerilir. Adaçayı dâhil  her türlü bitkisel ilaç ve çaylar planlı ameliyat öncesi veya sonrasında tüketilmemelidir. Aşağıdakiler adaçayı tüketmenin istenmediği durumlardır. 

Hamile olan kişilerde rahim kaslarını uyardığı, emziren annelerde ise süt üretimini engellediği bilindiğinden bu durumdaki kadınların adaçayı tüketmesi tavsiye edilmez. 6 yaşından küçük çocuklara ada çayı içmek sağlık sorunlarına neden olabilir. Kan basıncını yükselten ve aşırı dozda alındığında karaciğer ve sinir sistemine zarar verdiği bilinen adaçayının cinsine göre günde 3 fincanı geçmemesi önerilir. Acımsı elma yağı olarak ta  bilinen konsantre adaçayı yağının ağızdan alınması sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bazı adaçayı türleri kanser hastalarına önerilmemektedir.

Diyabet, Alzheimer hastalığı veya nöbetleri durdurmak için aldığınız ilaçlarla birlikte almayın. Bitkisel çay tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini unutmayın. Ürünün arkasındaki uyarı etiketini dikkatlice okuyarak ve şüpheye düştüğünüz durumlarda doktorunuza danışarak  sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa en doğru tüketim şeklini doktorunuzdan alacağınız tavsiye ile belirleyebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir