KOAH için Doğru Oksijen Tedavisi


Akciğer ve kalp rahatsızlıkları, kronik hipoksi ve kan oksijeninin düşük olması durumlarında tamamlayıcı oksijen tedavileri kullanılır. Buruna yerleştirilen tüple takviye oksijen alırken ağızdan nefes almaya devam etmek oksijen terapisinin etkilerinin ortaya çıkmasını engeller.

koah nedir
KOAH için Doğru Oksijen Tedavisi 36

Oksijen Tedavisi Gerektiren Durumlar 

Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız (KOAH) varsa oksijen takviyesi almanız gerekebilir. Kan gazı değerlerine bakılarak oksijene ihtiyacınız olup olmadığı, eğer varsa oksijen dozunuz belirlenebilir. KOAH hastalarında hava yollarındaki hasar gaz alışverişini azaltır. Alınan havadaki oksijen miktarını artırmak dengeyi sağlamaya yardımcı olacaktır.

KOAH Nedir?

KOAH akciğerdeki hava yollarının tıkanması ile karakterize bir hastalıktır. Koah’ın belirli bir formu olan amfizem akciğerdeki enzimatik dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Akciğerin elastik dokusu harap olur. Bu durum nefes vermeyi güçleştirir. Diğer KOAH türlerinde hava yollarında iltihabi olaylar söz konusudur. Bu duruma bağlı olarak hava yolları daralır. Bağ dokusu artışına bağlı olarak hava akımına karşı direnç gelişir. Bu iltihabi reaksiyondan ayrı olarak hava yolları daraldığından dolayı kan oksijen düzeyi düşür, hipoksemi ortaya çıkar. Hastalığın esas riskleri bu duruma bağlı olarak gelişir.

oksijen tedavisi
KOAH için Doğru Oksijen Tedavisi 37

KOAH Komplikasyonları

KOAH’lı hastalarda sıkça görülen komplikasyonların başında pulmoner hipertansiyon yer alır. İltihabi reaksiyon ve bağ dokusu birikimine bağlı olarak kılcal kan damarlarında sklerotik hale gelir. Genişleme kapasitelerini kaybedelerder. Kan akciğer damarlarına dolduğunda yüksek basınç oluşur. Bu duruma pulmoner hipertansiyon denir. Basıncın yükselmesi kanın zor akması anlamına gelir. Bu durum akciğere kan pompalayan kalbin sağ ventrikülünün yükünü artırır. Sağ kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Doğru Oksijen Tedavisi

Oda şartlarından kan oksijen konsantrasyonu %90’ın altına düşen kişilerin oksijen tedavisi alması gerekir. Bu kişilerin akciğerinde oluşan hasar havadaki oksijenden istifade etmeyi zorlaştırır. Bundan dolayı yüksek oksijen konsantrasyonlu hava solutulur. Akciğerlere ve kana geçen oksijen miktarı bu sayede artırılmış olur. Oksijen takviyeleri ev veya hastane ortamında burundan oksijen solutulmasını içerir. Eğer tedavi sırasında ağızdan nefes almaya devam ederseniz oksijen değil açık hava solumuş olursunuz ve tedavi amacına ulaşamaz. Oksijen tüpü maskesi takılı olduğunda burundan nefes almaya özen gösteriniz. Aksi takdirde tedaviden fayda göremezsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir