7 Cilt Mantarı Türü Ve Tedavisi


Cilt saçkıranı dediğimiz ciltte mantar olmasından kaynaklanan; kaşıntı, kızarıklık ve döküntüye sebep olan ve vücudun herhangi bir kısmını tetikleyen, yaz aylarında daha çok görülen, ısı ve ter mantarlarının çoğalmasına olanak tanıyan hastalıktır. Ciltte yaşar ve enfeksiyona yol açar.

Etkilenen kısıma ve onu oluşturan mantara bağlı olarak birkaç türü vardır;

Tırnak Mantarı

Onikomikoz olarak da geçen tırnağı sarı, deforme ve kalın bırakan ve tırnağın etrafındaki bölgelere veya diğer tırnaklara yayılan enfeksiyondur. Daha çok ayak tırnaklarında görülür.

Nasıl Tedavi Edilir; Flucan veya Funıt gibi dermatologlar tarafından yazılan haplarla veya merhem olan Locerly, Mycamine gibi ilaçlarla tedavi edilir. Diğer alternatif ise mantarın kızılötesi ışınlarla yok eden bir lazer kullanımıdır.

Tırnak mantarı tedavisi zaman alır ve tırnağın büyümesiyle tamamıyla ortadan kalkar. El tırnakları için tedavi 6 ay, ayak tırnakları için ise 12 ay sürer.

Kandidiyaz

Ağızda, kadın ve erkek üreme organlarında görülen Candida Albicans mantarının neden olduğu bir bozulmadır.

Vajinal kandidiyazis nedeniyle normalde kadının mahrem bölgesinin florasında bulunan bu mantarın nüfusundaki artışa bağlı olarak kadınlarda çok yaygın bir enfeksiyondur, ancak bağışıklık sistemi zayıfladığında, diyabet vakalarında, kötü hijyen alışkanlıkları olduğunda veya bazı antibiyotiklerle veya kortikosteroidlerle tedaviden sonra gelişen bir rahatsızlıktır.

Kandidiyaz
7 Cilt Mantarı Türü Ve Tedavisi 35

Oral kandidiyaz, zayıf gelişmiş bağışıklıkları veya grip, kronik hastalıklar veya HIV nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemi olan yetişkinlerde esas olarak bebekleri etkileyen bir enfeksiyondur.

Nasıl Tedavi Edilir; Evde jel, sıvı veya nistatin gibi gargara şeklinde 5 ya da 7 gün süreyle uygulanır. Şiddetli vakalarda ise flucan gibi oral ilaçlarla doktorun tavsiyesiyle kullanılır.

Cinsel organdaki tedavi için flucan, klotrimazol veya ketoral gibi oral (ağız) veya lokal (bölgesel) merhem veya haplar kullanılır.

Pityriasis Versikolor

Güneşe maruz kalındığında cildin melanin (kahverengi oluşumlar) üretmesini önleyen bir madde üreten Malassezia furfur mantarının neden olduğu ve beyaz bez veya plaj saçkıranı olarak da bilinen bir türdür. Bu yüzden mantarın olduğu kısımlarda cilt bronzlaşmaz ve küçük beyaz lekelere neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir; Cilt derecesine bağlı olarak krem, merhem, losyon veya sprey kullanılır. Bu tedavilerden sonra hastalık tekrarlanırsa dermatoloğa gitmeniz önerilir.

  1. Sporcunun Ayağı (Mantar)

Ayak tabanı ve ayak parmakları arasındaki kısımları etkileyen Trichophyton, microsporum vey epidermophyton mantarlarından oluşan bir türdür.

Nasıl Tedavi Edilir; Genelde mantar önleyici kremler ve merhemlerle tedavi edilir fakat bazı durumlarda bu tedavi yöntemi işe yaramaz ve doktor hap tedavisi uygulaması gerekir.

  • Kasıkta Saçkıran

Sıcak ve nemli bir ortamın oluşmasıyla obezlerde, sporcularda veya çok sıkı giysi kullanan kişilerde görülür ve tinea cruis mantarından oluşur.

Nasıl Tedavi Edilir; Genellikle antifunal kremler veya merhemler kullanılır.

  • Saç Derisi Saçkıranı

Saç dökülmesine, kafa derisindeki sedef hastalığına, egzamaya neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir; katran veya salisilik asit içeren losyonlar, şampuanlar kullanımından oluşur.

  • Çarpışma

Bu saçkıran vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir ve orta kısmının açık kırmızı bir döküntü ile anlaşılabilir.

Nasıl Tedavi Edilir; Krem ve mantar önleyici merhemlerin uygulanmasıyla tedavi edilir. Ancak düzelmiyorsa doktora gitmelisiniz.

mantar hastaligi tedavisi
7 Cilt Mantarı Türü Ve Tedavisi 36

Ciltte Saçkıran İçin Ev Tedavileri

Bir diş sarımsağı tırnaklarınıza sürmek, ayaklarınız için nane çayı ile bir kovaya batırmak gibi tedaviler uygulanabilir.

Kadınlar için kandidiyazis için ise kabartma tozu veya vajinada doğa yoğurt kullanımıdır. Bu ev ilaçları erkekler tarafından da kullanılabilir.

Olası Nedenler

Mantarlar derideki mikozların ana nedenidir. Hastalığın artması ise bağışıklığın çökmesi, sıcak ve nemli ortamlar gibi durumlarda bulaşabilir.

Antibiyotik kullanımı sonrası daha sık ortaya çıkabilir çünkü ciltte bulunan bakteriler azalır ve mantarlar çoğalır. Plaj, yüzme havuzu ve banyo gibi halka açık mekanlarda çıplak ayakla yürümek, kan dolaşımının zayıf olması, tırnak lezyonu olması, korunmadan seks, aşırı duş alma, çok terleme, sıkı giysiler ve çok nemli sıcak yerlerde bulunma saçkıran riskini arttırır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Emre K.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir