6 Aylık Bebek Beslenmesi


6 aylık bebek beslenmesinde, doğal ya da formüllü mama olsun, beslenme ile serpiştirilen menüde yeni gıdaların tanıtılmasına başlanmalıdır. Böylece yutma ve sindirimi kolaylaştırmak için püre şeklinde sebze ve meyve beslenmesine eklenebilir. Sebzelerine inek yada kuzu eti suyu ilave edilebilir.

baby eating
6 Aylık Bebek Beslenmesi 37

Bebeğin menüsünde yeni gıdaların tanıtılması sırasında, her yeni gıda nın tek başına verilmesi, alerji lerin veya gıda hassasiyetlerinin belirlenmesini kolaylaştırır, aynı zamanda ailenin bebeğin karın ağrısı, ishal veya kabızlık gibi sorunları olursa gıdaya bağlı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. İdeal olarak, yeni bir gıda her 3 günde bir verilmelidir.

6 aylık bebeğin gıda tanıtımına yardımcı olmak için, bir de bebeğin tek başına yiyebileceği gıdaları tercih edebilirsiniz. BLW yöntemi ni kullanabilirsiniz ve onun elleriyle kavrayabileceği, dokusunu severek tutacağı şekilde gıdaları sunabilirsiniz.

Nasıl güç gerekir

Bebeğin ek gıdaya geçişinde onu beslemek için en güvenli besleme şekli:

 1. Çorbalar, et suyu veya sebze püreleri: bebeğin doğru gelişimi için gerekli olan vitaminler, mineraller ve lifler açısından zengindir. Verilecek bazı sebzelere örnek kabak, patates, havuç, tatlı patates, karnabahar, ve soğan.
 2. Püreler ve meyve lapası: Kabukları soyulmuş meyveler sabah veya öğleden sonra bebeğe püre yada lapa halinde verilebilir, ve aynı zamanda tercihe göre pişmiş olarak servis edilebilir, bu konuda dikkat edilmesi gereken meyvelere şeker eklemeden verilmesidir. Bebeğin meyve beslenmesine başlatmak için elma, armut ve muz gibi meyveleri tercih edebilirsiniz.
 3. Yulaf ezmesi çocuk doktoru veya beslenme uzmanının rehberliğinde ek gıdaya eklenmelidir. Buna ek olarak, gluten ile temas gelecekte gıda intoleransı şansını azaltır, bebeğe gluten vermekten kaçınılmalıdır.

Bu ilk katı besinlerde bebeğin çok az miktarda yemesi doğaldır, çünkü hala gıdayı yutması ve dokular üzerinde konut yeteneği gelişiyor aynı zamanda yeni tatlara alışmaya çalışıyor. Genellikle anne sütü veya şişe süt ile beslenmede önemli olan bebeği fazla yemek için zorlamamak.

Buna ek olarak, bebeğin gıdayı kabul etmesi gıdayı bir kaç kez vermeyi denemek, tüketmek için gerekli olabilir.

6 aylık bebek beslenmesinde

Altı aylık bebeğin beslenme rutinine başlarken, meyve ve sebzelerin hijyeninin sağlanması önemli olduğunu akılda tutmalı, ayrıca besinlerin değerlerinin kaybolmaması ve bebeğin ağzına zarar vermesi, kazaların meydana gelmemesi için plastik kaşıklar ile beslenebilir. aynı zamanda mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmelidir.

Tamamlayıcı beslenme tarifleri

Aşağıda 6 aylık bir bebeğe uygun basit yemek tarifleri şunlardır:

1. Sebze kreması

Bu tarif, sonraki günlerde kullanmak için dondurma mümkün olan, 4 yemek verir.

bebek corbalari
6 Aylık Bebek Beslenmesi 38

Malzemeler

 • 80 g tatlı patates
 • 100 g kabak
 • 100 g havuç
 • 200 mL su
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tutam tuz

Sebze kreması hazırlanışı

Sebzeleri yıkayıp soyun, temizlenmiş olan patates ve havuç sebzelerini küçük küpler halinde kesin. Kabağı da yıkayıp dilimler halinde kesin. Daha sonra tüm malzemeleri 20 dakika kaynar su ile bir tencereye koyun. Piştikten sonra sebzeleri çatalla ezin bu aşamada blender kullanmayın besin değerleri kaybolmasın.

2. Muz püresi

Bu püre sabah ve öğleden sonra bir aperatif olarak sunulabilir.

Banana Baby Food1 500x467 1
6 Aylık Bebek Beslenmesi 39

Malzemeler

 • 1 muz;
 • Bebek sütü 2 tatlı kaşığı (toz veya sıvı olsun).

Muz Püresi Hazırlama

Muzu soyup parçalar halinde kesin ve püre haline gelene kadar çatal ile ezin Daha sonra süt ekleyin yada 2 kaşık mama ekleyebilirsiniz pürüzsüz olana kadar karıştırın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir