50 Yaşın Üzerindeyseniz Göbek Yağlarınızdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?


Belli bir yaş geldiğinizde, vücudunuzda kontrolünüz dışında meydana gelen şeyler olur, örneğin karın yağında artış gibi. 50’li yaşlarda uğraştığınız karın yağlarınız 40’larda başlayan hormon seviyelerinde, kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteronda bir azalma olması yüzündendir. Karnınızda organlarınızı çevreleyen yağlara viseral yağ denir. Bu tür yağlar sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için de kötüdür ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artırır. Hormonlarınız üzerinde çok fazla kontrole sahip olmasanız da beslenmenize dikkat etmek ve egzersiz yapmak göbeğinizin bir kısmını kaybetmenize yardımcı olabilir. Size uygun bir diyet ve egzersiz planı için doktorunuza danışın. 

50’li Yıllarınızda Kalori Sayımı

Yıllarca yediğiniz gibi yemenize rağmen göbeğinizin büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Yaşlandıkça kalori ihtiyacı azalır ve hem erkeklerin hem de kadınların 50 yaşına girdiklerinde aldıkları kaloriye gerçekten dikkat etmeleri gerekir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori almak kilo alımına ve göbek yağlarına yol açar. İhtiyacınız olan miktar aktivite seviyenize bağlıdır. Bu miktar kadınlar için günde 1.600 kalori ile 2.200 kalori arasında ve erkekler için 2.000 kalori ila 2.800 kalori arasında değişir.

Göbek yağından kurtulmak için vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az kalori alarak kalori açığı yaratmanız gerekir. Uzmanlar haftada 1 kilo ila 1 buçuk kilo vermek için normal alımınızı günde 500 kalori düşürerek 1700 kaloriye çekmenizi önerir. Bununla birlikte, doktorunuz tarafından istenmedikçe ve yakın tıbbi gözetim altında değilseniz, günde 800 veya daha az miktarda kalori almamalısınız. Çoğu insan için, kilo kaybında görülmesi gereken en düşük kalori seviyesi, kadınlar için 1.200 kalori, erkekler için ise 1.800 kaloridir.

Daha İyi Gıda Seçimleri Yapın

Kalorilerinizi takip etmek göbek yağınızı kaybetmenin önemli bir parçasıdır, ancak yemek seçenekleri de önemlidir. Uzmanlar, diyetinizi meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı karbonhidratlarla doldurmaya ve beyaz ekmek, beyaz makarna ve tatlılar gibi rafine karbonhidratlar yerine fasulye, deniz ürünleri ve kümes hayvanları gibi yağsız protein kaynakları yemeye çalışmanızı önerir. Tereyağı, tam yağlı süt ve yağlı kırmızı et gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Örneğin mısır gevreğini, dilimlenmiş çilek ile karıştırılmış bir kase yulaf ile değiştirin, öğle yemeğinde çorbanıza veya salataya fasulye ekleyin veya diyetinizin kalitesini yükseltmek için akşam yemeğinde pirinç pilavı yerine kinoa salatası tercih edin ve böylece göbek yağlarınızdan kurtulun.

Eğer bir diyet soda içiciyseniz, bırakmanın tam zamanı olabilir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir kohort çalışması, yaşlı insanlarda diyet soda alımı ile göbek yağı alımı arasında güçlü bir ilişki buldu. Bunun yerine, su veya maden suyu için. Eğer tüketmekte zorluk yaşıyorsanız bir dilim limon tatlandırabilirsiniz.

Göbek Yağını Kaybetmek için Kuvvet Antrenmanı ile Düşük Kalorili Diyet

Düşük kalorili bir diyet izlemeye ek olarak egzersiz yapmak, göbek yağlarını eritmeye yardımcı olabilir. Yayınlanan bir çalışmada, bir grup yaşlı obez kadında kuvvet antrenmanı olan ve olmayan düşük kalorili bir diyetin göbek yağı kaybı üzerindeki etkilerini araştırdı. Sadece diyet grubu bir miktar yağ kaybetse de çalışma, kuvvet antrenmanı da yapan kadınların daha fazla karın yağı kaybettiğini ortaya çıkardı. Serbest ağırlıkların kaldırılması ve direnç bantlarının kullanılması, şınav ve mekik gibi vücut direnci hareketleri ve diğer kuvvet antrenmanı egzersizleri, göbeğinizi eritmede işe yarayabilir.

Göbek Yağını Kaybetmek İçin Aerobik Egzersiz

Aerobik egzersiz de 50’li yaşlarda belinizi düzeltmek için gereklidir. Uzmanlar göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olmak için günde 30 dakikalık, bisiklete binme veya tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta aerobik aktivite önermektedir.

Bununla birlikte, daha yoğun aerobik aktiviteden faydalanabilirsiniz. Yayınlanan bir çalışmada, yüksek yoğunluklu egzersizin, karın yağını kaybetmeye yardımcı olmak için düşük yoğunluklu egzersize göre daha etkili olduğunu söylemektedir, bu da yokuş yukarı bisiklet sürmek veya yürüyüş yerine koşu yapmak anlamına gelmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir