5-HTP Nedir ve Nasıl Kullanılır?


0

Depresyonun tedavisine yardımcı olabilecek bir diyet takviyesi arıyorsanız, 5-HTP veya 5-hidroksitriptofanla karşılaşmış olabilirsiniz. Klinik Beslenme uzmanı Dr. Jonny Bowden, “Dünyadaki En Etkili Doğal Kürler” adlı kitabında, 5-HTP’yi, depresyon ilaçlarına ajitasyon ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilecek çok umut verici bir alternatif olarak nitelendirdi. 5-HTP’yi almadan önce sağlık uzmanınıza veya psikiyatristinize danışın.

5-HTP ile İlgili Genel Bilgiler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5-HTP-ile-ilgili-Genel-bilgi.jpg

5-HTP, vücudunuzun önemli bir nörotransmitter olan serotonini yapmak için kullandığı bir bileşiktir. Nörotransmiterler beyninizdeki sinyalleri ileten ve hissettiğiniz duygu ve genel psikolojik sağlığınız üzerinde önemli bir rol oynayan kimyasallardır. Bowden’e göre düşük serotonin seviyeleri depresyon, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk ve saldırgan davranış ile ilişkilidir.

Vücudunuz 5-HTP’yi serotonine dönüştürdüğü için, 5-HTP takviyeleri teoride, serotonin eksikliğinin tedavisine yardımcı olabilir. Pek çok reçeteli depresyon ilacı nörotransmiterin yeniden alımını önleyerek potansiyel serotonin eksikliklerini giderir. Esasen beyninizdeki mevcut serotonini geri dönüştürür. 5-HTP farklı çalışır; Nörotransmitterin daha yüksek seviyelerini teşvik etmek için serotonini geri dönüştürmek yerine, beyniniz için yeni serotonin sağlar.

Dozaj Miktarı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Dozaj-Miktari.jpg

5-HTP’ye yeni başlayacaksanız, Dr. Bowden ilk iki hafta boyunca günde üç kez 50 mg almanızı öneriyor. İdeal olarak 8 saat arayla ayırmanız gerekir. Bununla birlikte bu takviyeyi yiyecekle birlikte almak zorunda değilsiniz. İki hafta sonra doktorunuz durumu değerlendirebilir ve eğer etkili değilse, dozu arttırabilirsiniz. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, 5-HTP, uyumaya başlamadan önce 200 ila 400 mg dozunda alınan bir uykusuzluk tedavisi olarak da faydalı olabilir.

Diğer Avantajlar

Geleneksel olarak depresyon tedavisi olarak kullanılsa da, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, 5-HTP’nin çeşitli koşulların tedavisinde yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Mekanizmalar tam olarak anlaşılmamasına rağmen 5-HTP ağrı, kaygı ve halsizlik semptomlarını hafifleterek fibromiyaljiyi tedavi etmeye yardımcı olabilir. 5-HTP, migren baş ağrılarının tedavisinde faydalı olabilir.

5-HTP’den yükseltilmiş serotonin seviyeleri, iştahınızı azaltmanıza yardımcı olabilir ve özellikle de aşırı derecede obezseniz veya çok fazla kiloluysanız, kilo vermenize yardımcı olabilir. Son olarak, SSRI ilaçlarına benzer şekilde, 5-HTP’den serotonin seviyelerinin artması, menopoz sonrası kadınların sıkça yaşadığı sıcak basmalarını azaltmaya yardımcı olabilir.

SSRI’larla Olası Etkileşimler

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SSRI-larla-Olasi-Etkilesimler.jpg

Her ne kadar 5-HTP genellikle güvenli ve iyi tolere edilse de, diğer ilaçlar ile ters etkileşime girebilir. Reçeteli SSRI depresyon ilaçları kullanırken 5-HTP takviyesi almamalısınız. Bu, beyninizde çok fazla serotoninin neden olduğu “serotonin sendromu” veya “serotonin fırtınası” olarak adlandırılan bir durum oluşturabilir. Bu, tehlikeli derecede yüksek tansiyona, sıcak basmalarına, belirgin psikolojik değişikliklere ve hatta komaya neden olabilir. Aynı zamanda 5-HTP ve ağrı kesici Tramadol’ü de aynı anda kullanmamalısınız. Tramadol kendi başına bir miktar SSRI aktivitesi sergiler ve ikisini birleştirmek serotonin sendromuna neden olabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz