30 Yaş Üstü Kadınlar İçin En Faydalı Vitaminler Nelerdir?


30 yaşındaki kadınlar için A, C, B ve D vitaminlerini uygun seviyede tutmak çok önemlidir. Yiyecek ve diğer doğal kaynaklardan yeterli miktarda vitamin ve mineral almak mümkün değilse, vitamin takviyeleri kullanmak vitaminleri uygun seviyede korumanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzda uygun seviyede vitamin ve mineral bulunmadığı zaman yaralanma meydana gelebilir ve hastalıklara yakalanma riskinde bir artış meydana gelebilir. 30 yaşının üstündeki kadınlarda yeterli miktarda vitamin alımı, doğan çocuklarda doğum kusurlarının oluşmasının önlenmesine de yardım eder.

30 Yas ve Ustu Kadinlar Icin En Faydali Vitaminler

A vitamini

A vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması, doğum kusurları ve demir eksikliği anemisine sebep olabilir. A vitamininin yeterli seviyede olması iyi görme, sağlıklı cilt ve güçlü dişler sağlar. A vitamini içeren besin kaynakları arasında patates, havuç, lahana ve karaciğer vardır. Beslenmelerini A vitamini ile tamamlamayı tercih eden kadınların günlük olarak 2.333 IU (intra ünite ) günlük sınırı aşmaması gerekir. Tavsiye edilen günlük limitlerin üzerinde uzun süre A vitamini almak, kemik sağlığı sorunlarına ve diğer sorunlara yol açabilir.

B Kompleks Vitaminleri

B vitamini çeşitlerinde eksiklik olmasını durumu saç dökülmesi, kanser, doğum kusurları, kabızlık veya depresyon şeklinde kendini gösterebilir. B vitamini çeşitleri açısından zengin olan iyi besin kaynakları arasında tavuk, yumurta, karaciğer, karpuz ve fındık vardır. Amerikan Kanser Topluluğu, uygun B vitamini seviyelerinin korunmasının bazı kanser türlerini önlemesine rağmen, aşırı B9 ve B1 vitaminlerinin tümör büyümesini artırabileceğini belirtti. 

B vitamini

B1 ve B2 vitaminleri için 30 yaşını geçmiş kadınlar için önerilen günlük alım 1.1 mg’dır.

  • B3 vitamini 14 gram
  • B5 vitamini 5 gram
  • B6 vitamini 1.3 gram
  • B7 vitamini 30 gram
  • B9 vitamini 400 mikrogram
  • B12 vitamini 2.4 gram

C vitamini

İnsan vücudu C vitamini üretmez, bu yüzden besin kaynaklarından ya da C vitamini takviyelerinden alınmalıdır. 30 yaşını geçmiş kadınlarda yeterli C vitamini seviyeleri güçlü kemikler ve dişler, bağışıklık sistemi sağlığı ve daha yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, iyi bir C vitamini kaynağıdır. E vitamini ile birlikte, C vitamini bir antioksidan görevi görür ve kansere neden olan serbest radikalleri vücudunuzdan temizler. C vitamini için önerilen günlük ihtiyaç 30 miligramdır.

C vitamini

D vitamini

Koyu tenli olan ya da güneşe nadiren çıkan kadınlar, D vitamini eksikliği yaşayabilirler. D vitamini seviyelerinin yetersiz olması kalsiyumun uygun şekilde emilimini önler. D vitamini eksikliği osteoporoza, zayıf bağışıklık fonksiyonuna ve yüksek tansiyona neden olabilir. Güneş ışığı vücudun D vitamini üretmesi için en iyi yoldur. Buna ek olarak D vitamini kaynakları içerisinde D vitamini takviyeli süt ve D vitamini takviyeleri bulunur. 30 yaşındaki kadınlar için önerilen günlük D vitamini ihtiyacı 5 mikrogramdır (200 IU).

D vitamini 1


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir