24 Saatlik Detoks Diyetleri


İnsan vücudu dış etkilere uyum sağlayabilen, stres unsurlarını tolere edebilen ve kendi kendine detoks yapabilen mükemmel bir işleyişe sahiptir. Kusursuz işleyişli bu makine kapasitesinin dışına çıkıldığında sıkıntılar çıkabilir. Belirli aralıklarda vücudun kendi detoksuna destek çıkacak diyetler sistemin yükünü azaltmaya yardımcı olur. Ancak detoks diyeti seçimi son derece önemlidir. Bazı programlar güvenli kabul ettiği besinleri tüketmeyi desteklerken güvensiz kabul edilen besinlerden uzun süre uzak kalmanıza sebep olur. Oysa doğal her besin maddesinden fayda sağlamamız gerekir. Sağlıklı her besinin uygun miktarlarda alınması faydalıdır.

Uzun süreli detoks diyetleri yerine günlük programlar çok daha güvenlidir. Bazen bir öğünü atlamak veya normal düzenden çok daha hafif bir beslenme sindirim sistemini dinlendirmek ve rahatlatmak amacıyla önemlidir. 24 saatlik detoks programı en ideal yöntemlerden biridir. Su orucundan çiğ beslenme diyetine kadar detoks için fark programlar uygulayabilirsiniz.

cig gida diyeti
24 Saatlik Detoks Diyetleri 37

Çiğ Gıda Diyeti

Bir gün boyunca aç kalmak ise göre olmayabilir. Detoksun bir başka bir yolu ise bütün günü çiğ besinlerle geçirmektedir. Bu program öncelikle meyve, sebze, çiğ fındık, tohum ve tahılları içeren beslenme düzenidir. Bu sayede bol miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan kazanmış olursunuz. Vücudunuzun atıklardan arındırılması açısından iyi bir programdır.

Çiğ gıda diyetini uygulamadan önce çiğ gıdaları anlamak önemlidir. Pastörize edilmiş süt, süt ürünleri, çiğ yumurta beslenme listesine dahil edilebilir. Temel kural 50 derecenin üzerinde ısıl işlem uygulanmamış olmasıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta ise gıda güvenliğidir. Pişirme mikroorganizmaları ortadan kaldıran bir dezenfeksiyon yöntemidir aynı zamanda. Özellikle et, balık, tavuk gibi bazı hayvansal ürünlerin çiğ tüketilmeye çalışılması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sade Su Orucu

Detoksun en saf, en katkısız şekli sade su orucudur. 24 saat boyunca sade su dışında hiçbir şey yemeyip içmemelisiniz. Ulusal sağlık kuruluşlarına göre su toksinlerin temizlenmesinde en önemli aracıdır. Böbrekler kanı süzerken ortaya çıkan atıkları ancak su aracılığıyla uzaklaştırabilir. Günlük su ihtiyacını karşıladığınızda böbrek sürekli çalışmaya devam eder. Böbreğin görevini yerine getirmesi için illaki katı gıdalardan uzak olmanız şart değil. Ancak amaç detoks yapmaksa sindirim sistemini ve besinlerin yakılması sonucu ortaya çıkan atıkların en aza indirilmesi esastır. Günlük su ihtiyacı birçok farklı durumdan etkilenir. Genellikle kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak ortalama olarak belirlenen değerler erkekler için 13 fincan, kadınlar için de 9 fincandır. Özellikle sıcak havalarda su ihtiyacını karşılamaya önem gösterin.

sade su orucu
24 Saatlik Detoks Diyetleri 38

Limonlu Su Orucu

En popüler detoks yöntemlerinden biri de limonlu su orucudur. Çoğu kişiye detoks denildiğinde gözünde bir bardak suyun içerisine atılmış bir dilim limon canlanır. Limon suyu sade içmek istemeyenler için iyi bir seçenektir. Ayrıca suya besleyici değer katar. C vitamini, potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Ancak suyu kattığınız limon miktarınca bu besinlerden faydalanabilirsiniz.

Limonata diyeti olarak da ünü ülkemize kadar gelmiş olan “Master Cleanse” diyet programından haberdar olabilirsiniz. Su, limon, akçaağaç şurubu ve kırmızı biberden oluşan bu karışım özellikle internette sık sık karşınıza çıkar. Bu programın temizlenme ve arınmayı sağladığına dair önemli bir kanıt yoktur. Ayrıca çeşitli şurup ve tatlandırıcılar ile hazırlandığından dolayı bazı riskleri beraberinde getirir.

Meyve Suyu Detoksu

Sağlıklı beslenme denildiğinde meyveler vaz geçilmezdir. İçeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar hayati önem taşır. Ayrıca sulu sulu, lezzetli meyveler iyi birer atıştırmalıktır. Meyve suyunun arındırıcı ve detoksifiye edici etkileri ise yaygın olarak bilinmektedir. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan sıkma meyve suları su ihtiyacını karşılarken besinsel olarak destek sağlar.

Meyve suları ile bilinmesi gereken en önemli noktası ise yüksek şeker oranıdır. Evde kendi hazırladığınız meyve suları da şeker içerir. Bu bahsedilen beyaz sofra şekeri değil meyvelerin içerisinde doğal olarak bulunan fruktozdur. Özellikle bazı meyvelerin lezzetli tadının altında früktoz yatar. Suyu sıkılmış meyvenin şekeri ise hızlı bir şekilde kana geçer ve kan şekerini yükseltir. Bütün olarak yenilen meyveler sindirim sürecinden geçtiğinden dolayı içindeki şekeri yavaş bırakır. Özellikle diyabet hastaları tatlı meyleri suyunu sıkmadan tüketmelidir.

limonata diyeti
24 Saatlik Detoks Diyetleri 39

Bazı meyve ve sebzelerin ise şeker oranı düşüktür. Domates, greyfurt, kavun düşük şekerli içecekler hazırlamak için iyi seçeneklerdir. Ayrıca meyvenin lifinden faydalanmak amacıyla su içerisinde bir miktar posa bırakın. Bu kan şekerinde dengesizlik yaşanmasını engeller.

Diğer 24 Saatlik Detoks Programları

Bir gününüzü detoksa ayırıp detaylı bir temizlik amaçlıyor olabilirsiniz. Bu amaçla bazıları şekerden bazıları ise glutenden kaçar. Yeşil salata ile başlayıp taze meyve suları, çorba ve haşlanmış kahverengi pirinçle detoks diyetine devam edebilirsiniz. Ayrıca bitkisel laksatif ve probiyotikler detoksa destek sağlanması açısından önemlidir. Özellikle probiyotiklerin sağlığa bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır. Müshil etkisi yaratan laksatifler (bitkisel olmak şartıyla) bağırsak arındırıcı etkileri sağlığa fayda sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir